Pričuvni se princ ženi: Što u Engleskoj znači biti ‘heir’, a što ‘spare’?

wikipedia.org

Kad se doslovno prevede, nasljednik i pričuva, zvuči pomalo okrutno – no tako se i službeno u Engleskoj zovu prijestolonasljednik i njegova prva zamjena. William je prijestolonasljednik, doduše ne u prvom redu – to je njegov otac, Charles.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A iako je nakon rođenja čak troje djece u obitelji svog starijeg brata sad tek šesti u redu za krunu – iza svog oca, brata, i njegovo troje djece, a ispred brata princa Charlesa, svog ujaka Andrewa – Harry će uvijek biti “spare”, rezerva, baš kao i spomenuti princ Andrew, baš kao i sestra kraljice Elizabete Margaret, baš kao i brojni drugi. No iako, ako sve bude normalno, “spare” nikad ne bi trebao vidjeti krunu, brojni su slučajevi “rezervi” koje su postale kraljevi  – možda najpoznatiji je Henry VIII, poznat javnosti uglavnom po šest supruga od kojih su dvije završile pod krvnikovom sjekirom, odnosno, da budemo precizniji, jedna pod sjekirom a jedna pod mačem.

Pričuve koje su uskočile s klupe

I ne samo da je kao rezerva uskočio na prijestolje nakon smrti svog brata, Arthura, koji nikad nije doživio da naslijedi svog oca, nego je oženio i bratovu udovicu, Katarinu Aragonsku, kako bi očuvao savez sa Španjolskom. Poznata “rezerva” je bio i otac današnje kraljice, Elizabete, George VI, koji je postao kraljem kad je njegov brat Edward VIII bio prisiljen na abdikaciju – službeno, zbog braka iz ljubavi s razvedenom Amerikankom nedostojnom prijestolja, Wallis Simpson, koju danas mnogi uspoređuju s Harryjevom odabranicom Meghan Markle, što je kao romantična i lijepa pričica prodana javnosti, a u stvarnosti jer je bio oduševljen Hitlerom i nacizmom. Ne treba uostalom zaboraviti, današnja engleska kraljevska obitelj su zapravo Nijemci, pravo prezime im je Saxe Coburg und Gotha, no tijekom Prvog svjetskog rata su uzeli presime Windsor po dvorcu jer je bilo nepopularno biti Nijemac u Engleskoj.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Spare” uvijek ima više slobode nego “heir”, od kojeg se očekuje besprijekorno i dostojanstveno ponašanje uvijek i u svakoj prigodi, bez ikakvih odstupanja od protokola. Zato se smatra da je “spare” uvijek zabavniji i bliži običnim ljudima, i William i Harry samo potvrđuju to pravilo.

Mlađi, problematični braća i sestre

Tako su doživljavane uostalom i njihova baka Elizabeth, koja je vrlo mlada postala kraljicom i koja je svoju dužnost prema Kruni uvijek shvaćala vrlo ozbiljno, i njena tulumarenju, cigaretama i alkoholu sklona i pomalo problematična sestra. A Harry, sa svojim partijanjima, opijanjima, skandalima poput slikanja u nacističkoj uniformi, tulumarenja sa zgodnim djevojkama, nikad nije bio iznimka. Usto, nije ga zaobišla ni vojna karijera – služio je dvije runde u Afganistanu. Njegov ujak, također “spare”, Andrew, je služio kao pilot helikoptera u Falklandskom ratu, a također je bio poznat po životu playboya kakvog si prijestoloasljednik ne može priuštiti – privatni avioni i helikopteri, ali i tulumarenje s krivim ljudima poput Jeffreya Epsteina na čijem je privatnom otoku bi čest gost. Epstein je na otoku držao gomilu seksualnih robinja, uglavnom maloljetnih, a u skandalu u vezi toga se našao i Bill Clinton.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No u njegovo vrijeme mediji su možda bili malo obzirniji, i “spare” si je mogao priuštiti priličnu slobodu, dok je Harry često pod nadzorom javnosti i naročito tabloida na otoku.

Zavist je često također bila problem među braćom, no William i Harry izgleda nemaju tih problema. No drukčije je bilo s Margaret i Elizabeth, jer je prijestolonasljednica oduzimala svu pažnju mlađoj sestri koja se okrenula noćnom životu i piću. Margaret je cijelog života ne samo bila u sjeni sestre – nego do smrti i posve zaboravljena.

Spare – u sjeni starije braće, ali pod okom javnosti i medija

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njen primjer pokazuje koja opasnost danas prijeti “rezervi”, a to je da ih ljudi – kao nerijetko i Harryja – doživljavaju kao ljude koji imaju privilegije, ali nemaju nikakve obaveze koje idu uz to, za razliku od prijestolonasljednika.

No nekoć je bilo drukčije. Zloglasna žena još zloglasnijeg kralja Henryja II iz dinastije Plantagenet, Eleanor od Akvitanije koju je u filmu “Zima jednog lava” spektakularno oživjela Catherine Hepburn, je imala osmero djece, od čega pet sinova, od kojih su samo dva preživjela do vremena kad je jedan trebao preuzeti prijestolje. Stariji od njih, Richard Lavljeg srca, uglavnom poznat po romantiziranoj slici iz šund literature i filmova tipa Robin Hooda, je, osim što je bio vrlo surov i ubijanju sklon vladar, usto ljubavnik francuskog kralja Phillipa, bio okrutan i nemaran kralj koji je samo nekoliko mjeseci svog kraljevanja proveo u Engleskoj pri čemu nije znao niti jednu riječ engleskog, i kao svi kraljevi tog doba, prezirao je Engleze, a njegov “spare” je bio John bez zemlje, koji ga je mijenjao dok je ubijao po svetoj zemlji. On je bio posve nedorastao ulozi, no ipak – ostavio je, iako doduše ne svojom voljom već kao rezultat pobune plemića, Magnu cartu, kasnije temelj svake pravne države i ljudskih prava.

Danas kraljice više ne moraju imati osmero djece da bi jedno eventualno preživjelo i postalo kraljem, niti se braća međusobno ubijaju u borbama za prijestolje, no “spare” i dalje ima često ima nezahvalnu ulogu, možda i nezahvalniju od prijestolonasljednika. Jer, mora živjeti po gotovo svim istim pravilima koja sputavaju, ali bez neke nade da će ikad to kompenzirati time što će postati – kralj. Usto, oni skidaju dio pritiska s prijestolonasljednika, krunskog princa ili princeze. Zato su u povijesti Engleske kudikamo češći problematični “spares” nego problematični “heirs to the throne”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.