Projekt “EU4U”: samo 50 posto mladih zna da Hrvatska bira 11 zastupnika u EP

Samo 50 posto anketiranih učenika gimnazija i strukovnih škola zna da Hrvatska u Europski parlament bira 11 zastupnika, a njih 88 posto ne zna da se plenarne sjednice Europarlamenta održavaju u Strasbourgu, rezultati su projekta “EU4U” koje su danas u zagrebačkoj Gradskoj skupštini predstavile gimnazijalke Lana Banić i Marina Šimunec.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cilj projekta “EU4U”, provedenog s udrugom Hrvatske urbane mreže, bio je potaknuti mlade da se više informiraju o europskim temama i načinu funkcioniranja Europske unije te da izađu na predstojeće izbore za Europski parlament (EP), rekle su zagrebačke gimnazijalke Banić i Šimunec.

U anketi je sudjelovalo tisuću učenika, od kojih je dvije trećine znalo da EU ima 28 zemalja članica, a samo njih 44 posto da se izbori za EP održavaju svakih pet godina.

Također, većina učenika nije znala da se rasprave na sjednicama Europarlamenta održavaju na 24 službena jezika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naglasivši važnost izbora za EP i pozvavši mlade da na njih izađu i što većem broju, predsjednik zagrebačke Gradske skupštine Darinko Kosor rekao je kako se u EP donosi većina odluka koje se odnose i na Hrvatsku. Žalosnim smatra što je na zadnje izbore za Europski parlament izašlo nešto više od 20 posto hrvatskih birača, jer to znači da hrvatski građani nisu shvatili da se više od 50 posto odluka koje utječu na Hrvatsku donosi u Bruxellesu.

Na važnost glasa mladih upozorila je i voditeljica Ureda za informiranje Europskog parlamenta u RH Violeta Simeonova Staničić rekavši da svojim glasom mogu utjecati na odluke koje se u EU donose uz gospodarske, socijalne, obrazovne i druge politike.

“Te politike se donose u Europarlamentu kao jedinoj instituciji u kojoj je zastupnike izabralo više od 400 milijuna građana i koji zastupaju interese više od pola milijarde ljudi”, kazala je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.