Savjetnik nizozemskog Vrhovnog suda traži da se sruši presuda za odgovornost njihove države u Srebrenici?

Foto: fah

Nizozemski Vrhovni sud trebao bi srušiti sudsku odluku kojom je Nizozemska djelomično odgovorna za smrt oko 300 muslimana u Srebrenici 1995. tijekom rata u BiH, ocijenio je u petak savjetnik suda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Paul Vlas rekao je kako je nizozemski žalbeni sud donio “neshvatljivu” presudu 2017., kojom je potvrdio raniju odluku da su nizozemske mirovne snage učinile nedovoljno kako bi zaštitile muškarce koji su tražili sklonište u njihovoj bazi UN-a.

>(VIDEO) 11. srpnja 1995. Srebrenica – pogledajte potresne slike groblja iz zraka na mjestu genocida Srba nad Bošnjacima

Njegovo mišljenje uzet će se u obzir kada sud bude donosio konačnu odluku koja se očekuje 19. travnja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Slovenija pozdravila hašku presudu Mladiću: “Srebrenica mora ostati u našem sjećanju kao opomena međunarodnoj zajednici”

Sveukupno 8000 muslimanskih muškaraca i dječaka ubila je vojska bosanskih Srba pod vodstvom generala Ratka Mladića u Srebrenici 1995., u najgorem masakru na europskom tlu od Drugog svjetskog rata.

Mnoge žrtve bježale su prema “sigurnoj zoni” UN-a u Srebrenici, a tamo su shvatili da ih malobrojni Nizozemci ne mogu zaštititi od vojske bosanskih Srba.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nizozemska vlada je podnijela ostavku nakon što je 2002. priznala neuspjeh u zaštiti ljudi u Srebrenici, no napomenuli su kako su mirovne snage tada bile u “nemogućoj misiji”.

>11. srpnja 1995. Srebrenica – što niste znali o zločinima Srba?

U prvobitnoj sudskoj odluci iz 2014. stoji kako su nizozemski vojnici trebali znati da će te muškarce ubiti vojska bosanskih Srba ako ih natjeraju da napuste bazu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nizozemska država je zatražila od Vrhovnog suda da promijeni odluku žalbenog suda iz 2017., a to Vrhovni sud može učiniti samo ako ustvrdi da je niže sudsko tijelo pogrešno primijenilo pravo ili loše provelo postupak.

Vlas je naglasio kako je žalbeni sud zanemario prijetnju rata s kojom su bili suočeni malobrojni nizozemski vojnici te nije uzeo u obzir da bi sudbina muslimanskih muškaraca bila vrlo neizvjesna ako bi ostali u bazi, s obzirom da su Nizozemci mogli doći u situaciju da se hitno moraju povući uslijed prekida opskrbnih linija.

“Bila bi drugačija odluka da je nizozemski bataljun znao, ili trebao znati, da su ti muškarci bili suočeni sa sigurnom smrću ili nehumanim postupanjem”, dodao je. “No to nije bio slučaj”.

Žalbeni je sud rekao kako Nizozemska mora platiti i dio odštete obiteljima žrtava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ratko Mladić trenutno izdržava doživotnu kaznu zatvora

Podsjetimo, Ratka Mladića, bivšeg komunista i visokog oficira JNA, sud UN-a osudio je za ratne zločine i genocid te trenutno izdržava doživotnu kaznu zatvora.

Pokolj nad srebreničkim Bošnjacima su 1995. počinili pripadnici tadašnje vojske i policije bosanskih Srba pod njegovim zapovjedništvom. Mladić je u istoj odori počinio i brojne zločine po Hrvatskoj 1991., osobito na području Dalmacije.

Mladiću na Haškom sudu nije bilo suđeno za zločine počinjene u Hrvatskoj, među kojima je i masakr u Škabrnji.

Postrojbe kojima je zapovijedao Mladić zaštićenu zonu Srebrenice napale su 6. srpnja 1995. godine. Pri tom su naišli na slab otpor nizozemskih vojnika iz sastava UNPROFOR-a koji je trebao štititi Srebrenicu i Bošnjake. Njima je zbog političkih prijepora i neodlučnosti UN-a bila uskraćena i zračna potpora borbenih zrakoplova bez čega nije bilo moguće zaustaviti prodor srpskih snaga.

Pretpostavlja se da su mnoge zakulisne igre u pomaganju Srba u BiH bile djelo Velike Britanije, ali i Francuske, kao u slučaju Srebrenica, Sarajevo, Ahmići i dr.

Konačni pad Srebrenice uslijedio je 11. srpnja nakon čega su nizozemski vojnici Mladićevom snagama predali sve Bošnjake koji su spas potražili u bazi u Potočarima. Istodobno je trajao zvjerski progon i ubijanje bošnjačkih muškaraca koji su se kroz šumske predjele pokušali izvući prema teritoriju pod nadzorom Armije BiH u pravcu Tuzle.

Masovne likvidacije zarobljenih Bošnjaka počele su 13. srpnja, a više od 23 000 srebreničkih žena i djece protjerano je.

Područje Srebrenice u cijelosti je etnički očišćeno.

Taj su zločin Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) i Međunarodni sud pravde (ICJ) okvalificirali kao genocid sukladno odredbama konvencije o sprečavanju genocida iz 1948. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.