Sjeverna Irska: Skupština po četvrti put odbila ozakoniti istospolni ‘brak’

Northern Ireland Assembly, Skupština Sjeverne Irske, Irska

Skupština Sjeverne Irske raspravljala je 27. travnja o prijedlogu za ozakonjenjem istospolnog „braka” te po četvrti put odbila takav pokušaj. Prijedlog o prihvaćanju bračne jednakosti u Skupšini Sjeverne Irske inicirala je republikanska stranka Sinn Féin, druga po snazi stranka u tom domu, koja drži četiri ministarska mjesta. U tekstu prijedloga zakona pozdravlja se raspisivanje referenduma o bračnoj jednakosti u Irskoj, koji će se održati 22. svibnja, i poziva izvršnu vlast da izjednači u pravima istospolne parove s bračnima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prijedlog Sinn Féina je propao jer je većina zastupnika bila protiv – 49 naspram 47 glasova za. Blokirala ga je trenutno najveća stranka u Sjevernoj Irskoj DUP (Democratic Unionist Party) koja za ovu svrhu također koristi i peticiju zbog čega prijedlog Sinn Féina ne bi imao zakonsku snagu čak i da je dobio većinu u Skupštini. Član Skupštine iz redova DUP-a Peter Weir tijekom rasprave je rekao: „Ovo nije ozbiljna rasprava. Očito je da ovaj prijedlog znači napad na značenje braka i samu instituciju braka i predstavlja pokušaj redefinicije braka. Moja stranka i ja smatramo da je brak zajednica jednog muškarca i jedne žene i jednom kada ga redefiniramo, brak gubi svoju bit i značenje.“

Programski direktor Amnesty Internationala Sjeverne Irske Patrick Corrigan komentirao je da ovime političari Sjeverne Irske gay osobama poručuju „da su manje vrijedni građani u vlastitoj zemlji”.

Sjeverna Irska je jedini dio Ujedinjenog Kraljevstva koji ne priznaje istospolni brak. Stranka DUP strastveno se bori za tradicionalni brak, a predložili su i „priziv savjesti“ koji bi vjernike zaštitio od tzv. zakona o jednakosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

 

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

 

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.