Iako još nema službenih i konačnih rezulata vođa kampanje za neovisnost Škotske od Ujedinjenog kraljevstva, premijer Alex Salmond izjavio je kako Škotska u ovom trenutku nije izabrala neovisnost.
Salmond je zahvalio 1,6 milijuna glasača koji su glasovali za neovisnost i pozvao ih da prihvate rezultate ovog referenduma.
“Poput tisuća ljudi diljem zemlje uložio sam svoje srce i dušu u ovu kampanju i osjećam duboko razočaranje što smo tijesno izgubili”, izjavio je BBC-u Nicola Sturgeon, zamjenik vođe kampanje Škotske nacionalne stranke.
Nakon prebrojane većine glasova, Reutersov izračun pokazuje da je za ostanak u Ujedinjenom kraljevstvu glasovalo 54 posto birača.
Škotska je glasovala protiv otcjepljenja od Ujedinjenog kraljevstva, pokazuju jutros još nepotpuni podaci.
U 16 od ukupno 32 regije, pristaše neovisnosti su pobjedili samo u dvijema. Prema izračunu Reutersa, “protiv” neovisnosti se izjasnilo 56 posto birača, iako rezultati iz najvećih gradova još nisu prebrojani.
Tečaj funte naglo je skočio u Aziji, a unionisti su nakon objave djelomičnih rezultata počeli slaviti.
“Čini se da će na referendumu pobjediti opcija ‘protiv’, no pred nama je još dug put”, rekao je ministar financija Danny Alexander, podrijetlom Škot.
“To je sjajna vijest za Škotsku i Ujedinjeno Kraljevstvo, ali i početak ozbiljnog zadatka da Škotska dobije dodatne ovlasti koje su joj potrebne”, dodao je Alexander, liberalni demokrat s izbornom bazom u Škotskoj.
Iako djelomični rezultati idu u prilog zagovornicima ostanka u uniji, još je nekoliko sati potrebno za prebrojavanje glasova iz najvećih škotskih gradova koji će najvjerojatnije odrediti sudbinu Ujedinjenog kraljevstva.
Posljednja anketa internetskog portala “What Scotland Thinks” dala je pristašama ostanka 52 posto, a neovisnosti 48 posto glasova.
Čak i ako Škoti odbiju neovisnost, London je obećao prijenos većih ovlasti na škotski parlament Holyrood.
Sutra prijenos ovlasti na Škotski parlament
Glavne stranke u Westminsteru, konzervativci, laburisti i liberalni demokrati, najavili su da će već 19. rujna početi planirati prijenos ovlasti na Škotsku u području financija, poreza i socijalne politike.
London će krajem listopada objaviti tzv. “command paper”, službeni dokument s prvim nacrtom prijedloga o kojima će onda u Škotskoj biti povedena javna rasprava, a koncem studenog će objaviti konačne prijedloge.
Nacrt zakona o prijenosu ovlasti bit će objavljen na Burnsovu noć 25. siječnja 2015., dan kada Škotska obilježava rođendan svog nacionalnog pjesnika Roberta Burnsa.
7. svibnja 2015. su izbori za britanski parlament, a drugo čitanje novog Zakona o Škotskoj trebalo bi biti na dnevnom redu odmah poslije formiranja nove vlade. Izbori za škotski parlament bili bi 5. svibnja 2016.
Bude li ponovo izabran, britanski premijer David Cameron najavio je referendum o ostanku Velike Britanije u EU-u u 2017-godini. Ako Britanci izglasaju izlaz iz Unije, to bi iznova moglo potaknuti kampanju za neovisnost u Škotskoj, koja je više europski orijentirana od ostatka države.
Tekst se nastavlja ispod oglasa