Slovenski mediji ističu dobre poruke susjedima i važnost Vučićeva dolaska u Zagreb

Nova hrvatska predsjednica Kolinda Grabar Kitarović uputila je u svom inauguracijskom govoru u nedjelju dobre i odmjerene poruke susjednim zemljama, naglasivši želju za suradnjom, ocjenjuju u ponedjeljak slovenski mediji posebice ističući važnost dolaska srbijanskog premijera Aleksandra Vučića na svečanost inauguracije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mediji pri tome ukazuju na važnost odnos Hrvatske i Srbije za regionalnu stabilnost, kao i na činjenicu da će srbijanski premijer u petak boraviti i u svom prvom službenom posjetu Ljubljani.

Vrlo opširan životopis nove hrvatske predsjednice i razvoj njene političke karijere od samih početaka donosi u svom broju od ponedjeljka ljubljanski dnevni list “Dnevnik”.

“Kao prva žena na čelu Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović najavljuje istaknutiju ulogu u svakodnevnoj politici od svog prethodnika, iako je predsjednički položaj u Hrvatskoj, slično kao i u Sloveniji, više-manje protokolaran. Njen je uzor prvi predsjednik samostalne Hrvatske Franjo Tuđman koji je državu vodio u polupredsjedničkom sustavu. No, ustavnim promjenama nakon Tuđmanove smrti predsjedničke su kompetencije znatno sužene”, navodi u osvrtu ljubljanski “Dnevnik”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slovenski predsjednik zadovoljan

Slovenski list ističe također da je porukama u inauguracijskom govoru Kolinde Grabar Kitarović bio zadovoljan i slovenski predsjednik Borut Pahor. On je novu hrvatsku predsjednicu pozvao da nastavi s hrvatskim angažmanom u tzv. inicijativi Brdo, usmjerenoj u jačanje stabilnosti i političkog povjerenja, a iz njenog govora kao posebno važan detalj izdvojio dio kojim je istakla značenje dobrosusjedskih odnosa i zajedničkog djelovanja za mir u regiji, prenosi vodeći slovenski dnevnik.

Poruke iz inauguracijskog govora za “Delo” je analizirao Borut Šuklje, voditelj Agencije za strateške studije, nekadašnji bliski suradnik pokojnog premijera i predsjednika Janeza Drnovšeka i bivši slovenski veleposlanik u Beogradu. Po njegovoj ocjeni, odluka predsjednika srbijanske vlade Vučića da dođe u Zagreb na inauguracijsku svečanost bila je vrlo dobra, a poruke nove hrvatske predsjednice odmjerene i racionalne, s barem dva politički zanimljiva naglaska.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zanimljivi naglasci

“Prvi naglasak je da želi gledati u budućnost i biti izabrana predsjednica svih državljana, a drugi da namjerava oblikovati politiku uključivanja svih država jugoistočne Europe, dakle susjednih država, u europske integracije”, navodi Šuklje.

“Te bi poruke zvučale sasvim drukčije bez prisutnosti Aleksandra Vučića. Jedno je govoriti o značenju dobrosusjedskih odnosa pred predstavnicima tih država, a drugo uz njihovu odsutnost”, navodi Šuklje koji pomirljive poruke i želju za suradnjom iz inauguracijskog govora te Vučićeve “racionalne” izjave u Zagrebu vidi u svjetlu utjecaja Njemačke i diplomatske regionalne inicijative koju je nedavno potaknuo Berlin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Hrvatska je predsjednica u svom nastupu govorila o budućnosti Europe i izuzetnom značenju dobrosusjedskih odnosa, o konstitutivnosti Hrvata i BiH i značenju dobrih odnosa sa Srbijom, čime je regionalna inicijativa Angele Merkel dobila potvrdu”, navodi u “Delu” slovenski analitičar.

Kolinda Grabar Kitarović nije doduše govorila o regiji nego o jugoistočnoj Europi, a što se tiče gledanja na susjedstvo, ona je pod utjecajem “ključne doktrine” prvog hrvatskog predsjednika Franje Tuđmana, što je na nju prenio nekadašnji potpredsjednik vlade i ministar vanjskih poslova Mate Granić, navodi Šuklje.

“Tuđman je bio uvjeren da je preduvjet za mir na ovim prostorima rješenje hrvatsko-srpskih odnosa. Granić zna reći da je to bila Tuđmanova opsesija i to ilustrira njegovom tezom da je svejedno tko je u Srbiji na vlasti, kralj Aleksandar ili Slobodan Milošević, da je rješenje hrvatsko-srpskih odnosa od ključnog značenja”, naveo je Šuklje istaknuvši da se, da je Vučić izostao s inauguracije, ne bi se otvorio racionalan put za rješenje bilateralnih pitanja preostalih iz rata, nego bi ta odsutnost pojačala međusobne predrasude i stvorila prostor za “omalovažavanje” druge strane.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.