Slovenski predsjednik Pahor i nadbiskup Zore za nacionalnu pomirbu

Slovenski predsjednik Borut Pahor i ljubljanski nadbiskup Stanislav Zore u četvrtak su zajedno položili vijenac pod “lipu pomirenja” na gradskom groblju u Ljubljani, zauzevši se za smirivanje ideoloških napetosti među Slovencima koje i 70 godina nakon završetka II. svjetskog rata izazivaju podjele na “komunističke partizane” i “kolaboranstke domobrane”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Učinili smo dva mala koraka za zajednički cilj, a to su mir naroda i nacionalna pomirba”, kazao je tom prigodom Pahor, dodavši da je pomirenje intimna stvar u koju se država nema prava miješati, ali da ima odgovornost stvarati uvjete za suživot.

“Slovenci imaju samo jednu državu i svi imamo pravo na domovinu, a razlike koje među nama postoje moramo poštovati”, kazao je Pahor, parafrazirajući stihove pjesnika Otona Župančiča koji će biti uklesani na spomenik pomirenja koji bi uskoro trebao biti postavljen u Ljubljani, a kojima će se poručiti da su Slovenci koji su se u zadnjem velikom ratu borili na slovenskom tlu imali jednu domovinu, pa i onda kad su se međusobno borili u različitim odorama.

Nadbiskup Zore kazao je da se Slovenci moraju pomiriti s istinom i prestati se međusobno politički etiketirati na osnovi starih podjela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Za suživot je potrebno poštovanje svakog čovjeka i priznanje istine. Dok se to ne dogodi i dok se ne naučimo međusobnom poštovanju teško je da ćemo naći zajednički put”, kazao je Zore.

Pojedini ljevičarski krugovi i danas optužuju Katoličku crkvu u Sloveniji za “klerofašizam” i navodnu kolaboraciju u vrijeme II. svjetskog rata jer je organizirala i pružala moralnu potkrepu slovenskim domobranima koje je shvaćala kao postrojbe koje se bore protiv komunizma, što neki povjesničari smatraju revizionističkim gledanjem na povijest i borbu partizana protiv okupatora i njegovih domaćih pomagača.

Slovenski predsjendik Borut Pahor pak dolazi iz lijevog političkog miljea, ali se kao predstavnik naraštaja rođena 60-ih godina prošlog stoljeća zalaže za prevladavanje ideoloških podjela utemeljenim na snagama iz zadnjeg rata i zalaže se za pomirenje potomaka domobrana i partizana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pahor se prošlog tjedna u govoru na državnoj proslavi oslobođenja Ljubljane retorički upitao kako to da se Slovenci nakon 70 godina od rata nisu pomirili jedni s drugima, a pomirili su se s Nijemcima i Talijanima koji su ih tada okupirali, a primio je i predstavnike partizanskih i domobranskih veteranskih udruga na povijesnom seminaru održanom za mlade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.