Sudionici UN-ovih klimatskih pregovora raspravljaju kako podijeliti troškove ograničenja zagrijavanja

foto: FAH

Sudionici ključnih pregovora UN-a nastoje oživjeti pariški klimatski sporazum te raspravljaju o tome kako podijeliti troškove ograničenja globalnog zagrijavanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svrha pregovora jest ispuniti krajnji rok do svršetka godine za dogovor o pravilima kako ojačati napore u ograničavanju globalnog zagrijavanja.

Pregovarači su do kraja subote namjeravali imati jednostavan nacrt spreman za ministarsku raspravu na visokoj razini, koja počinje u ponedjeljak.

“Još uvijek imamo puno toga za obaviti”, rekao je Michal Kurtyka, poljski predsjednik UN-ovih pregovora na konferenciji za novinare.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ima mnogo tehničkih detalja, vrlo je kompleksno, vrlo teško”, rekao je.

Zadaća da se u Katowicama osigura bilo kakav pravilnik praćena je i ambicijom kako razriješiti duboko ukorijenjene tenzije između razvijenih zemalja i zemalja u razvoju u pogledu financiranja.

“Sada smo u početnom razdoblju, pa svi pokazuju zube. Još nije vrijeme za ustupke”, rekao je sudionik pregovora koji je želio ostati anoniman.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sudionici su rekli da je veliki problem kako zemljama u razvoju pružiti sigurnost u pogledu budućeg financiranja iz proračuna bogatijih zemalja.

“Na ovim pregovorima riječ je o pravilima za pravila: pravila akcije poput smanjenja emisije u zamjenu za pravila izvjesnosti financiranja zemalja u razvoju”, rekao je Mohamed Adow, iz kršćanske udruge za borbu protiv klimatskih promjena.

Objasnio je da još uvijek postoji oko 800 zagrada u samom tekstu, koje naznačuju točke neslaganja, no prije početka pregovora u Katowicama bilo ih je 3000.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Teritorijalni  problemi također otežavaju raspravu.

“Postoji mnogo neslaganja u izvješćivanju o emisijama i praćenju emisije, posebice u razmjeni podataka s drugim zemljama”, rekao je jedan sudionik pregovora želeći ostati anoniman.

Akutni su problemi primjerice čije su emisije na Krimu – Rusije ili Ukrajine, isto tako i kad su posrijedi Izrael i palestinski teritoriji. Podjele su još veće u kontekstu globalno ponovno oživljenog suverenizma koji je zamijenio globalističko jedinstvo koje je iznjedrilo pariški sporazum.

SAD je rekao da će se povući iz UN-ova procesa, a američki predsjednik Donald Trump u subotu osvrnuo se na nasilne demonstracije u Parizu zbog cijena goriva rekavši da ljudi ne žele plaćati za klimatske potrebe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Pariški sporazum ne funkcionira tako dobro u Parizu. Prosvjedi i neredi širom Francuske”, konstatirao je u tvitu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.