Talijanska vlada na glasovanju o povjerenju nadmoćno pobijedila; sud naredio obustavu istrage protiv Salvinija

epa07083999 Italian Deputy Premier and Labour and Industry Minister Luigi Di Maio, Italian Prime Minister Giuseppe Conte and Italian Deputy Premier and Interior Minister, Matteo Salvini, speak to the press outside Chigi Palace in Rome, Italy, 10 October 2018. EPA/CLAUDIO PERI

Talijanska vlada preživjela je glasanje o povjerenju u donjem domu talijanskog parlamenta u petak, čime je utrla put prihvaćanju zakona koji ima za cilj povećati gospodarski rast poreznim olakšicama i poticajima investicijama, za koje se zalaže potpredsjednik vlade i ministar unutarnjih poslova Matteo Salvini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Parlament mora pretvoriti u zakon vladinu odredbu koja je donesena u travnju i prezentirana kao ključni set mjera za podizanje talijanskog gospodarstva.

Vladajuća koalicija anti-establišment Pokreta pet zvijezda i desne Lige s velikom je većinom preživjela glasanje o povjerenju.

Za rušenje vlade bilo je 181 zastupnik, a protiv je bilo 288 zastupnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Italiji vlada inicira glasanje o povjerenju kako bi počistila oporbu i ubrzala napredak zakona kroz parlament. Da je rezultat glasanja bio drukčiji vlada bi morala odstupiti.

Nakon konačnog usvajanja u donjem domu, zakon će morati potvrditi Senat te će stupiti na snagu krajem lipnja.

Uz porezne olakšice i poticaje investicijama, vlada je dodala mjere koje idu izvan prvotnog okvira i interveniraju u nekoliko osjetljivih područja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zakon dopušta vladi investiranje oko 145 milijuna eura u bilo koji mehanizam koji bi mogao spasiti posrnulog nacionalnog zračnog prijevoznika Aliitalia, kojim upravlja posebna uprava od 2017.

Također, zakon proširuje djelokrug vladinog plana kompenzacije štediša koje je pogodila kriza banaka i uvodi mjere oprosta duga za najzaduženije gradove i općine, poput Rima, kojim upravlja Pokret pet zvijezda.

Talijanski sud naredio obustavu istrage protiv Salvinija

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Talijanski sud je u petak naredio da se obustavi istraga protiv ministra unutarnjih poslova Mattea Salvinija za nezakonito zadržavanje ljudi jer nije htio dopustiti iskrcavanje migranata koje je nevladina organizacija pokupila na Sredozemnom moru.

Slučaj se odnosi na 47 migranata koje je 19. siječnja blizu Libije pokupio brod njemačke nevladine organizacije Sea-Watch i koji su se tek 31. siječnja mogli iskrcati u Cataniji, na Siciliji, nakon dogovora o njihovoj raspodjeli postignutog sa sedam drugih europskih zemalja.

“Nije bila riječ o nezakonitom zadržavanju ljudi, nego samo o zahtjevu da se poštuju pravila”, komentirao je nakon odluke Salvini, žestoki borac protiv ilegalne imigracije u Italiju.

>Italija: Trijumf Salvinija na izborima – posljedica želje za promjenom nakon dugogodišnjeg propadanja

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Bačen molotljev koktel na sjedište Salvinijeve stranke: ‘Neće nas zastrašiti, s osmijehom i snagom naših ideja idemo naprijed’

>Salvini suočen s još jednom optužbom za “otmicu” migranata: ‘Dok sam ja ministar unutarnjih poslova talijanske luke jesu i bit će zatvorene’

“Ne bojim se suđenja ni istraga, ali mi je drago da je pravosudna vlast potvrdila da se luke mogu zatvoriti za piratske brodove”, dodao je.

Talijanska glasila prenose da je sud, koji je zasjedao na Siciliji, utvrdio da je brod Sea-Watch 3 koji je plovio pod nizozemskom zastavom, “samovoljno ušao u Italiju, bez dopuštenja obalne straže”.

Istragom su u istom slučaj bili obuhvaćeni i drugi talijanski ministri, pa tako premijer Giuseppe Conte, potpredsjednik vlade Luigi Di Maio i ministar prometa Danilo Toninelli. Istraga protiv njih je također obustavljena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.