Von der Leyen u lovu na drugi mandat: Manje o klimi, više o vojnoj moći

leyen
Foto: fah, iStock. Montaža: Narod.hr

Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen sprema se uloviti i svoj drugi mandat na toj poziciji. Kako bi u tom uspjela mijenja svoj stav i narativ. Tako, čini se, ublažava svoju klimatsku politiku, protiv koje su se digli farmeri diljem Europe, a u fokus stavlja – vojnu moć.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kandidatura von der Leyen bila je očekivana. No, njena strategija bit će nešto drugačija nego 2019. kada je dobila prvi mandat. Tada joj je u fokusu bila klima i klimatske promjene. Iznjedrila je i Zeleni sporazum, plan kojim se osigurava zelena tranzicija EU-a pri čemu je krajnji cilj postići klimatsku neutralnost do 2050. Upravo protiv tog plana zadnjih mjeseci ustali su europski poljoprivrednici.

>Europska komisija pod pritiskom poljoprivrednika povlači prijedlog uredbe o pesticidima

Von der Leyen je obećala da “zadržati smjer kretanja za velike teme” – kao što su Zeleni dogovor i transformacija Europe za digitalno doba – za koje se zalagala u svom prvom mandatu. No i sama je priznala da se puno toga promijenilo.

“Svijet je danas potpuno drugačiji od 2019.”, kazala je von der Leyen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>HDZ-ovci se u Bruxellesu hvale s 10 godina hrvatske poljoprivrede; Vukovac im odgovara: Upravo je tih 10 bilo pogubno

Tako je, u nastojanju da izbjegne gubitak glasova, von der Leyen već pomalo razvodnila svoj Zeleni dogovor. Ranije ovog mjeseca objavila je da će povući prijedlog o smanjenju ograničenja pesticida, protiv kojeg se poljoprivrednici bune.

>Je li 2024. ključna godina za demokraciju, kao što tvrdi von der Leyen?

Prioriteti u EU su se promijenili

S druge strane, nesigurnosti u svijetu izazvane ratovima, posebno ruska invazija na Ukrajinu, na stol stavljaju pitanje vojne moći i sigurnosti. Jer Putin prijeti cijelom Zapadu. Von der Leyen je tako prošlog tjedna najavila novu moguću funkciju – povjerenik EU-a za obranu. Najavila je to u govoru na sigurnosnoj konferenciji u Münchenu. Smatra da bi to bilo “razumno” otvoriti, ako ostane na čelu izvršne vlasti EU-a i nakon izbora u lipnju, izvijestio je Politico.

>Licemjerje: Šefovi EU-a na samit o klimi letjeli privatnim zrakoplovom i nije im prvi put

No, da bi ostala na čelu EK-a, treba joj nominacija europskih čelnika i potvrda Europskog parlamenta nakon lipanjskih europskih izbora. Godine 2019. postavljena je na dužnost uz potporu konzervativnog EPP-a, socijalista lijevog centra i centrističke skupine Renew. To joj je dalo tijesnu većina: 383 glasa, malo iznad praga od 374.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Prosvjedi poljoprivrednika: I Česi na ulicama
>Poljoprivrednici ne odustaju: Španjolci na cestama najavili veliki prosvjed u Madridu

No treba imati na umu da su se stvari, kao i što je sama rekla, promijenile od tada. Prioriteti u Europi nisu isti. Zelene politika nije toliko bitna tema. Europljani su više zabrinuti zbog ekonomske i geopolitičke nestabilnosti, useljavanja, sve većih troškova života i rata u Ukrajini. Popularnost zelenih stranaka pada, a raste moć i popularnost konzervativaca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.