Predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen sprema se uloviti i svoj drugi mandat na toj poziciji. Kako bi u tom uspjela mijenja svoj stav i narativ. Tako, čini se, ublažava svoju klimatsku politiku, protiv koje su se digli farmeri diljem Europe, a u fokus stavlja – vojnu moć.
Kandidatura von der Leyen bila je očekivana. No, njena strategija bit će nešto drugačija nego 2019. kada je dobila prvi mandat. Tada joj je u fokusu bila klima i klimatske promjene. Iznjedrila je i Zeleni sporazum, plan kojim se osigurava zelena tranzicija EU-a pri čemu je krajnji cilj postići klimatsku neutralnost do 2050. Upravo protiv tog plana zadnjih mjeseci ustali su europski poljoprivrednici.
>Europska komisija pod pritiskom poljoprivrednika povlači prijedlog uredbe o pesticidima
Von der Leyen je obećala da “zadržati smjer kretanja za velike teme” – kao što su Zeleni dogovor i transformacija Europe za digitalno doba – za koje se zalagala u svom prvom mandatu. No i sama je priznala da se puno toga promijenilo.
“Svijet je danas potpuno drugačiji od 2019.”, kazala je von der Leyen.
>HDZ-ovci se u Bruxellesu hvale s 10 godina hrvatske poljoprivrede; Vukovac im odgovara: Upravo je tih 10 bilo pogubno
Tako je, u nastojanju da izbjegne gubitak glasova, von der Leyen već pomalo razvodnila svoj Zeleni dogovor. Ranije ovog mjeseca objavila je da će povući prijedlog o smanjenju ograničenja pesticida, protiv kojeg se poljoprivrednici bune.
>Je li 2024. ključna godina za demokraciju, kao što tvrdi von der Leyen?
Prioriteti u EU su se promijenili
S druge strane, nesigurnosti u svijetu izazvane ratovima, posebno ruska invazija na Ukrajinu, na stol stavljaju pitanje vojne moći i sigurnosti. Jer Putin prijeti cijelom Zapadu. Von der Leyen je tako prošlog tjedna najavila novu moguću funkciju – povjerenik EU-a za obranu. Najavila je to u govoru na sigurnosnoj konferenciji u Münchenu. Smatra da bi to bilo “razumno” otvoriti, ako ostane na čelu izvršne vlasti EU-a i nakon izbora u lipnju, izvijestio je Politico.
>Licemjerje: Šefovi EU-a na samit o klimi letjeli privatnim zrakoplovom i nije im prvi put
No, da bi ostala na čelu EK-a, treba joj nominacija europskih čelnika i potvrda Europskog parlamenta nakon lipanjskih europskih izbora. Godine 2019. postavljena je na dužnost uz potporu konzervativnog EPP-a, socijalista lijevog centra i centrističke skupine Renew. To joj je dalo tijesnu većina: 383 glasa, malo iznad praga od 374.
>Prosvjedi poljoprivrednika: I Česi na ulicama
>Poljoprivrednici ne odustaju: Španjolci na cestama najavili veliki prosvjed u Madridu
No treba imati na umu da su se stvari, kao i što je sama rekla, promijenile od tada. Prioriteti u Europi nisu isti. Zelene politika nije toliko bitna tema. Europljani su više zabrinuti zbog ekonomske i geopolitičke nestabilnosti, useljavanja, sve većih troškova života i rata u Ukrajini. Popularnost zelenih stranaka pada, a raste moć i popularnost konzervativaca.
Tekst se nastavlja ispod oglasa