Strah zbog slabljenja Kine: Australski dolar pao najniže od 2009.!

epa04908466 An Australian dollar coin rests on top of a US dollar bill in Sydney, Australia, 02 September 2015.The Australian dollar slumped more than one percent to a low of 70.17 US cents on 02 September, its lowest level since April 2009. EPA/MICK TSIKAS AUSTRALIA AND NEW ZEALAND OUT

Australski dolar spustio se u srijedu, 2. rujna, za više od jedan posto – na niskih 0,70 američkih dolara. To je najniža razina još od travnja 2009. godine. Najniže u zadnjih šest i pol godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Australska valuta pala je u valu globalne rasprodaje, koja ga je dovela do razine na kojoj se našao iz afinancijske krize 2009., kada je također bio 0,70 američkih dolara.

Posljedica je to straha na svjetskim financijskim tržištima nakon slabljenja kineskog gospodarstva.

Značajno usporen rast australskog gospodarstva

Australsko je gospodarstvo u drugom tromjesečju poraslo 0,2 posto u odnosu na prethodni kvartal, sporije nego što se očekivalo zbog slabije kineske potražnje za sirovinama, uključujući željeznu rudaču i ugljen, pokazali su vladini podaci objavljeni u srijedu. U anketi Reutersa analitičari su očekivali rast od 0,4 posto, nakon što je u prvom tromjesečju australsko gospodarstvo, koje se temelji na izvozu sirovina, poraslo 0,9 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najnoviji podaci Australskog zavoda za statistiku ukazuju na najsporiji tromjesečni rast od prvog kvartala 2013. Na godišnjoj je razini, pak, bruto domaći proizvod (BDP) porastao 2,0 posto, znatno ispod australskog dugoročnog prosjeka od 3,2 posto.

Kina – najveći svjetski potrošač sirovina

Usporavanje rasta kineskog gospodarstva, najvećeg svjetskog potrošača sirovina, izazvalo je slabljenje potražnje za sirovinama i pad njihovih cijena. To je, kažu analitičari, glavni razlog usporavanja rasta australskog gospodarstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

To će, očekuje se, i dalje pritiskati gospodarstvo, a australska je vlada prepolovila procjenu kretanja cijene za željeznu rudaču s 96 na 48 dolara za metričnu tonu. Cijena je u 2011. iznosila 185 dolara. Kako bi potaknula gospodarski rast, australska središnja banka već dulje vrijeme vodi vrlo labavu monetarnu politiku, pa se ključna kamata od svibnja kreće na rekordno niskoj razini od 2 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.