J. K. Rowling kritizirala Amnesty International zbog rodne ideologije: Što znamo o toj organizaciji?

Amnesty
Foto: fah, Montaža: Narod.hr

Poznata britanska književnica i autorica popularnih djela o Harryju Potteru, J. K. Rowling, inače lijevo-liberalnih uvjerenja, takozvanoj „woke“ kulturi stala je na žulj zbog svojih stavova o „transrodnosti“. Naime, Rowling smatra, što je u skladu s realnošću i znanošću, kako „trans žene“ ne postoje. Upravo je kritizirala jednu od najvećih organizacija za ljudska prava – uvjetno rečeno – Amnesty International (AI). Ta je organizacija u potpunosti prihvatila ideje rodne ideologije. Uz to, veliki je zagovornik takozvanog prava na pobačaj i „LGBT prava“. Pamtimo ju i po kritiziranju Hrvatske u vezi s procesuiranjem zločina nad Srbima te zbog navodnog nasilnog tretmana ilegalnih migranata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Amnesty International u izvješću o Hrvatskoj manipulira slučajem Čavajda

Rowling je 26. studenog na X-u komentirala djelovanje Amnesty Internationala ovim riječima: „Doista prezira vrijedan potez nekada cijenjene organizacije za ljudska prava, koja sada otvoreno zagovara elitistički, “prvosvjetski” koncept “rodnog identiteta” nauštrb biološkog spola, temelja na kojem su žene diljem svijeta ugnjetavane“.

Amnesty Interanational za ‘pravno priznanje roda’

O čemu se radi? Naime, britanska podružnica Amnesty Internationala uključila se u pravnu bitku koja se navodno bavi ključnim pitanjima vezanim za prava žena, definiciju roda i biološkog spola, te zakonodavne ovlasti škotske vlade u kontekstu Zakona o jednakosti (Equality Act).

Evo što je na X-u objavio AI: „Amnesty UK intervenira u žalbenom postupku pred Vrhovnim sudom u slučaju “For Women Scotland v. Scottish Ministers“. Interveniramo jer smatramo da je pravno priznanje roda pitanje ljudskih prava te da postojeće zaštite ne smiju biti narušene”.

> Trumpovo predizborno obećanje oko ‘promjene spola’ i rodne ideologije

Musk: Amnesty International širi rodnu ideologiju

Objavu Rowling komentirao je i Elon Musk koji je i osobno pogođen rodnom ideologijom. Napisao je: „Široko rasprostranjeno širenje rodne ideologije od strane mnogih neprofitnih organizacija događa se pod utjecajem i poticajem nekih njihovih financijera“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: Snimka zaslona

Ukratko, AI od Vrhovnog suda traži da svaku osobu, odnosno muškarca, prihvati i tretira kao ženu ukoliko ima „Gender Recognition Certificate“ (Certifikat o rodu).

Što je AI?

Amnesty International je „nevladina organizacija koja poduzima akcije u cilju zaštite i promicanja ljudskih prava. Osnovana 1961. u Londonu“. Danas, organizacija ima više od 3 200 000 članova diljem cijelog svijeta. Godine 1994. organizira svoju prvu globalnu kampanju o ljudskim pravima žena – što danas čini prioritetno područje rada ovog pokreta. Međutim, kako danas svjedočimo, organizacija je zaboravila što je to žena.

> Meloni: Nazvat će me rasistom, ali stranci prednjače u nasilnim zločinima protiv žena

Načelno, organizacija se zalaže za: zaštitu prava žena, djece, autohtonih naroda i manjina, borbu protiv mučenja, ukidanje smrtne kazne, prava izbjeglica, prava zatvorenika savjesti i zaštitu ljudskog dostojanstva. Iako se javno tako ne deklarira, organizacija ima izrazito lijeve političke stavove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

AI i Hrvatska

Hrvatska ovu organizaciju pamti po njezinom angažmanu za uspostavu stalnog Međunarodnog kaznenog suda – koji je utemeljen 2002. godine. Također, AI se osjećao, i danas se osjeća, pozvanim dijeliti lekcije Hrvatskoj oko procesuiranja ratnih zločina. Prije nešto više od 10 godina od hrvatskog su pravosuđa tražili istragu i progon Vladimira Šeksa i admirala Davora Domazeta-Loše. Hrvatski admiral tada je za medije izjavio kako se radi o „britanskoj paraobavještajnoj službi“.

> U Francuskoj uhićen ratni zločinac koji je ubijao i mučio hrvatske vojnike u Ceriću i Mirkovcima

Osim što je AI bio zabrinut procesuiranjem zločina počinjenih protiv hrvatskih Srba, ukazivao je i na problem „diskriminacije“ Roma i LGBT zajednice. Svojevremeno je, nakon „kobnog“ referenduma o braku, organizacija pohvalila Milanovićev Zakon o životnom partnerstvu iz 2014. godine.

Iako je Amnesty International Hrvatska 2013. zbog financijskih problema prestao s radom u našoj zemlji, svejedno se nastavio baviti pitanjima „ljudskih prava“ u Hrvatskoj. Često surađuje s lokalnim organizacijama za ljudska prava, poput Centra za mirovne studije, Documente i drugih udruga.

Podsjećamo, riječ je o organizacijama iz kojih su potekli Sandra Benčić i Gordan Bosanac iz Možemo, zaštitna lica te ekstremno lijeve stranke u Hrvatskoj. Documenta je parapolitička udruga koja Hrvate „suočava s prošlošću“ i zagovara razne regionalne suradnje, naprimjer, oko stvaranja „zajedničke povijesti“, radeći pritom na dekonstrukciji „nacionalističkih mitova“ Domovinskog rata. Jedan od bivših zaposlenika Documente Eugen Jakovčić danas je glasnogovornik Srpskog narodnog vijeća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Documenta i Pupovčeve ‘Novosti’ s ‘antifašistima’ u borbi protiv zatucanog revizionizma

LGBT, migranti i pobačaj

U posljednjem izvješću za Hrvatsku, AI tvrdi kako se naša zemlja i dalje „muči s ljudskim pravima“. Očekivano, Srbi, Romi i homoseksualci su i dalje vrlo diskriminirani. Primjerice, homoseksualci ne mogu posvajati djecu. Nadalje, osim na LGBT-u, naglasak je i na migrantima i „izbjeglicama“ koje Hrvatska, prema mišljenju ove britanske (paraobavještajne) organizacije, izrazito loše tretira. U svom izvještaju spominje kako „Hrvatska i dalje pribjegava nasilnom vraćanju izbjeglica i migranata“.

Pobačaj je u Hrvatskoj i dalje ostao „ograničen“, također piše AI. U Hrvatskoj i dalje postoje „značajne prepreke u pristupu seksualnim i reproduktivnim zdravstvenim uslugama i informacijama“. „Problem“ je i velik broj liječnika s prizivom savjesti. Također, ne treba posebno napominjati kako je ova organizacija i veliki zagovornik Istanbulske konvencije kojom se u hrvatsko zakonodavstvo želi implementirati rodna ideologija.

Na kraju, kako bi popis bio potpun, organizacija ima mišljenje i o odnosu Republike Hrvatske prema klimatskim promjenama. I dalje smo vrlo „ovisni o fosilnim gorivima“. Međutim, primjetan je napredak i veliki potencijal Hrvatske po tom pitanju. Hrvatski cilj da do 2030., piše AI, udio obnovljivih izvora energije naraste na 36,4% ambiciozan je i veći od zadanog cilja Europske unije od 32%.

** Ovaj članak omogućuju donacije naših čitatelja. Podržite i vi slobodno i neovisno novinarstvo koje stoji uz prave vrijednosti putem DONACIJE.
> HRT u kampanji za pobačaj: Čavajda predstavljena kao ‘hrabra žena s dirljivom pričom’

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.