Amnesty International u izvješću o Hrvatskoj manipulira slučajem Čavajda

Montaža: Narod.hr, izvor: Fah, Amnesty International

Globalna ljevičarska organizacija Amnesty International (AI) izdala je godišnje izvješće o stanju ljudskih prava u Hrvatskoj. U poglavlju o seksualnim i reproduktivnim pravima osvrću se na slučaj Čavajda te navode niz paušalnih i pogrešnih zaključaka oko ovog slučaja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U izvješću u poglavlju o seksualnim i reproduktivnim pravima AI navodi kako je ”pristup seksualnim i reproduktivnim uslugama i dalje je ograničen zbog široko rasprostranjenog odbijanja pojedinih liječnika i nekih klinika da izvrše pobačaj na temelju savjesti”.

Amnesty International tako smatra negativnim činjenicu da dio ginekologa u Hrvatskoj ne želi sudjelovati u prekidu života nerođene djece što im omogućava Ustav RH te niz zakona.

U izvješću, u kontekstu priziva savjesti ponavljaju manipulaciju, prošle godine toliko puta viđenju u lijevim medijima i izrečenu od pojedinih političara, a to je da Mirela Čavajda nije mogla obaviti prekid trudnoće u Hrvatskoj zbog – priziva savjesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>KBC Zagreb: ‘Gospođa Čavajda odbila je izazivanje prijevremenog poroda i zbrinjavanje bebe’

”U svibnju je slučaj žene kojoj su četiri različite klinike odbile pobačaj iako je njezinom fetusu dijagnosticiran agresivni tumor na mozgu, izazvao prosvjede i podijelio javno mnijenje. Zahvat je konačno proveden nakon intervencije Ministarstva zdravstva. Pravobraniteljica za ljudska prava poručila je da pojedinačno pravo liječnika na odbijanje zbog savjesti ne može biti prepreka pristupu odgovarajućoj zdravstvenoj zaštiti”, navodi AI u izvješću za Hrvatsku.

>Čavajda u pismu javnosti tumači zašto je bolje da Grgu usmrti, nego prijevremeno rodi

Feticid nije isto što i pobačaj

Amnesty International ponovno ponavlja mantru da je kod Čavajde bilo riječ o pobačaju koji je dopušten u Hrvatskoj. No, kada se radi o prekidu života djeteta iza 22 tjedna trudnoće što se smatra rokom iza kojeg beba može preživjeti izvan tijela majke, riječ je o feticidu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Upravo zbog toga Čavajda koja je tražila pobačaj iza 22 tjedna trudnoće jer je na glavi njezinog nerođenog djeteta koje je nazvala Grga, nađena maligna tvorba, nije mogla izvršiti feticid u Hrvatskoj, tj. kako AI navodi, četiri različite bolnice odbile su takav prekid trudnoće.

>HZZO odobrio troškove usmrćivanja bebe Grge u Ljubljani, platit će sve po dobivanju računa

> Obiteljsko-prijateljske veze u pozadini medijskog plasiranja slučaja Čavajda

Da to ima veze s prizivom savjesti i da je riječ o standardnom pobačaju, Čavajda bi mogla to obaviti u bilo kojoj bolnici u Hrvatskoj u kojoj barem jedan liječnik nema priziv savjesti. Mogla je otići u KBC Rijeka, bolnicu koja se hvali kako kod njih niti jedan doktor nema proziv savjesti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da slučaj Čavajda nema veze s prizivom savjesti potvrdila je svojedobno i prof. dr. sc. Ana-Maria Šimundić, ravnateljica KB-a Sveti Duh.

Možda će vas zanimati

Ravnateljica Svetog Duha o slučaju Mirele Čavajde: Ovdje se ne radi o prizivu savjesti

Upozorila je i da zakon ne definira da to uključuje i feticid nakon 22. tjedna trudnoće

> Dr. Zlopaša objasnio što je feticid: Bebu Čavajdu ubilo bi se uštrcavanjem koncentriranog kalijevog klorida u srce

Napomenimo samo da je Šimundić postala ravnateljica ove bolnice u vlasništvu Grada Zagreba po dolasku na vlast ekstremno lijeve stranke Možemo. Jedan od ‘najvećih’ njezinih uspjeha je činjenica da je ova bolnica koja je bila jedina u Zagrebu u kojoj su svi ginekolozi imali proziv savjesti, počela obavljati pobačaje jer su zaposleni oni bez priziva savjesti.

>Ideološki boj na Svetom Duhu: Bolnicu potresaju afere, a novo vodstvo koje je postavio Tomašević u fokusu ima jednu stvar – pobačaje

Šimundić je u vrijeme kada je slučaj Čavajda bio aktualan, potvrdila i to da se postupak okončavanja života nerođenog djeteta do 22 tjedna trudnoće zove pobačaj, a nakon toga feticid.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Faktograf cenzurira portal Narod i liječnike zbog termina feticid (umorstvo nerođenog djeteta)

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.