Bjelovarski gradski odbor HSLS-a organizirao je u subotu ekonomski forum na temu “Gospodarski potencijali Grada Bjelovara”, na kojeg su pozvali gospodarske stručnjake, ali i sadašnje i bivše predstavnike lokalnih vlasti te bjelovarske poduzetnike, kako bi svojim iskustvom pridonijeli unapređenju bjelovarskog gospodarstva.
Teška gospodarska kriza koja je pogodila Hrvatsku, nije zaobišla niti bjelovarsko gospodarstvo. Zato smo odlučili pozvati relevantne hrvatske stručnjake iz područja ekonomije i gospodarstva, obrazovanja te predstavnike investitora da iznesu svoja viđenja izlaska iz krize s posebnim osvrtom na rješavanje problema bjelovarskih poduzetnika i obrtnika, priopćio je Dario Hrebak, predsjednik gradskog odbora HSLS-a Bjelovar.
Josip Budimir, gospodarski strateg HSLS-a i član uprave Franck d.d., govorio je o ekonomskim i reformskim aktivnostima koje je potrebno provesti za podizanje konkurentnosti hrvatskog gospodarstva, uz osvrt na razvojne potencijale bjelovarskog gospodarstva. Kazao je da je i u Bjelovaru kao u cijeloj Hrvatskoj visoka stopa nezaposlenosti i nedovoljan izvoz, naglasivši da se bjelovarski kraj treba orijentirati na poljoprivredu i prerađivačku industriju.
Vladimir Ferdelji iz Hrvatskog udruženja menadžera i poduzetnika – CROMA, smatra kako su najbitnije promjene monetarne i fiskalne politike (veći broj poreznih obveznika, a manji broj poreza, smislena fiskalna politika), preustroj administracije i regionalni preustroj te dokidanje politokracije koji je dosadašnjim vladajućim strukturama omogućavao da državna poduzeća shvaćaju kao priliku za uhljebljivanje svojih kadrova.
Prof. Miljenko Šimpraga, prorektor zagrebačkog Sveučilišta u Zagrebu za inovacije, transfer tehnologije i komunikacije, priliku za Bjelovar, ali i ostatak države, vidi u suradnji sveučilišta i malih i srednjih poduzetnika uz pokretanje programa akademskog samozapošljavanja.
Dr. Miljenko Ernoić iz Razvojne agencije Sjever govorio je o značaju OPG-a u lokalnoj proizvodnji hrane. Rekao je kako je upravo OPG “srce za razvoj i sam temelj poljoprivrede”, te da je najvažnije za jednu državu prehrambena neovisnost.
Renata Šeperić Petak, stručnjakinja za EU fondove, u prezentaciji je pojasnila kako EU fondovi mogu promijeniti hrvatske gradove, podsjetivši da to nisu donacije već investicije.
Petar Lovrić, predstavnik HUP-a, naglasio je kako bi lokalna zajednica, koja najbolje poznaje svoje resurse, trebala razmišljati o poticanju strukovnog obrazovanja koje je temelj poduzetništva, a na taj način riješili bi se i demografski problemi s kojima se suočavamo, priopćeno je iz HSLS-a.
Tekst se nastavlja ispod oglasa