Forbesova lista 20 najboljih hrvatskih gradova za život i poslovanje – Split pobjednik, na listi čak 11 gradova s Jadrana

Znate li koji su najbolji hrvatski gradovi za život i poslovanje? U ovogodišnjem Forbesovu izboru 20 najboljih hrvatskih gradova za život i poslovanje čak ih je 11 s Jadrana, prenosi Jutarnji list. Pobjednik je Split, a slijede Zagreb, Rovinj, Poreč, Rijeka, Dubrovnik, Čakovec, Solin…

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Forbes zaključuje kako je na jugu Hrvatske ipak nešto bolje nego na sjeveru, te da turizam ima izravne pozitivne učinke i na društveni i na ekonomski život destinacije.

Split su odabrali jer ga je turizam posve obuzeo i sada blista, a osim toga prolazi i kroz poslovnu transformaciju. Taj grad nije prvi put na ovoj listi, kao ni Dubrovnik, Pula, Bakar i Novigrad, dok su Poreč i Rovinj u prethodnim izborima već bili proglašavani najboljim gradovima za život i poslovanje. Ovogodišnji debitanti izbora su Zadar, Šibenik i Solin, a na popisu više nema Opatije i Umaga.

TOP 20 GRADOVA

Tekst se nastavlja ispod oglasa

1. Split (+)

2. Zagreb (0)

3. Rovinj (-)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

4. Poreč (-)

5. Rijeka (0)

6. Dubrovnik (+)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

7. Čakovec (+)

8. Solin (+)

9. Karlovac (+)

10. Pula (-)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

11. V. Gorica (+)

12. Šibenik (+)

13. Sv. Nedjelja (-)

14. Varaždin (+)

15. Kastav (-)

16. Zadar (+)

17. Bakar (-)

18. Buzet (-)

19. Novigrad (-)

20. Samobor (-)

+ napredovali na listi

– pali na listi

0 ostali na istom

Kako se kreira lista?

Forbesovo istraživanje obuhvaća svih 127 hrvatskih gradova, a za rangiranje prikuplja niz pokazatelja – od indikatora poslovne uspješnosti poduzetnika, preko podataka o izvršenju gradskih proračuna do pokazatelja kvalitete života u gradovima…

Podatke o uspješnosti poslovanja poduzetnika koje dobije od Fine Forbes kombinira s podacima državnog statističkog zavoda kako bi se dobili dodatni pokazatelji, u želji da detektiraju one gradove u kojima poslovanje poduzetnika iskazuje najveći potencijal i propulzivnost.

Boduju se i apsolutni i relativni pokazatelji – npr. i ukupan iznos ostvarenih prihoda poduzetnika, kao i promjenu tih prihoda u 2013. u odnosu na prethodnu godinu, te promjena pokazatelja u odnosu na 2008., kako bi se ocijenila otpornost gradova na krizu koja je tada izbila.

Pokazateljima o gradskim proračunima mjeri se fiskalni kapacitet, efikasnost, zaduženost i ovisnost gradskih uprava o državnom proračunu. Gleda se čak i na štedljivost gradskih uprava, promjenu broja zaposlenih u njima, kao i izdašnost subvencioniranja lokalnih komunalnih poduzeća. Uključeni su i izdaci za unapređenje stanovanja, za rekreaciju i kulturu te za zaštitu okoliša, što je izraženo po glavi stanovnika.

Po pitanju pokazatelja kvalitete života radi se o kulturnoj aktivnosti gradova, dostupnosti vrtića te primarnog i sekundarnog obrazovanja, vitalni indeks i indeks starenja gradova. Kako kvaliteta života ovisi o o raspoloživom dohotku građana, u bodovanje su uključeni pokazatelji Porezne uprave o prosječnoj neto plaći zaposlenih u pravnim osobama i obrtima te o prosječnoj mirovini te promjene u broju nezaposlenih osoba.

Kod Forbesove top liste važno je naglasiti da veličina grada nema veze s mjestom na listi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.