Grčić: Dva smjera izmjena zakona o strateškim investicijama

Izmjene Zakona o strateškim investicijskim projektima ići će u dva smjera; redefinirat će se kriteriji koje poduzetnici moraju zadovoljiti da investicija postane strateška i ojačat će se kapacitet za fazu prethodne administrativne provjere prijava projekata, rekao je danas potpredsjednik Vlade i ministar regionalnog razvitka i EU fodnova Branko Grčić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Bit će određenih promjena u dva smjera. Jedan je da redefiniramo kriterije koji su pokazali u ovih 6-7 mjeseci da ih teško poduzetnici mogu zadovoljiti, posebno mislim na osiguranje kompletne financijske konstrukcije“, rekao je Grčić, odgovarajući na upit novinara uoči sjednice Vlade.

Kako je ustvrdio, u pripremnoj fazi projekta investitori ne mogu se sa sigurnošću imati 100 posto osigurane novce za investiciju.

„Logično da kad smo taj problem identificirali, da u tom dijelu neke stvari i korigiramo“, rekao je Grčić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drugi smjer izmjena spomenutog zakona ide na daljnje jačanje kapaciteta u smislu broja ljudi i struktura koje će pomagati da se odrađuju prilično kompleksne i zahtjevne procedure oko razmatranja svakog pojedinog strateškog projekta, dodaje Grčić.

Analiza dosadašnje provedbe procedura vezanih za strateške projekte pokazala je da veliki broj prijavitelja nije bio u mogućnosti udovoljiti zakonom propisanim kriterijima, ali i da nije pokazana dovoljna ozbiljnost što se ogleda u velikom broju slučajeva nepotpune dokumentacije.

Po dostupnim podacima, službe Ministarstva gospodarstva obradile su do sada 40 pristiglih zahtjeva, a proteklih dana stiglo je još sedam prijava.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Do 15. srpnja iskazan je interes za proglašenje 18 javnih projekata strateškim. Od toga, četiri projekta je povjerenstvo proglasilo strateškim, a jedan odbacilo. Tri projekta su pri kraju procedure upućivanja na povjerenstvo, dva projekta su odbačena prilikom prethodne administrativne provjere, a preostalih osam nema potpunu dokumentaciju.

Do sredine srpnja iskazan je interes i 22 privatna investitora, od čega je povjerenstvo jedan projekt proglasilo strateškim, a jedan odbacilo. Još četiri projekta su blizu faze upućivanja na povjerenstvo, devet ih je odbačeno kod prethodne administrativne provjere, a preostalih sedam nemaju potpunu dokumentaciju zbog čega su investitori pozvani da je upotpune.

Dlaka u jajetu

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na upit novinara je li država, uloživši 300 milijuna kuna kako bi omogućila investiciju Ikee, koja je danas otvorila prvu robnu kuću u Zagrebu, Grčić je odgovorio protupitanjem: „Kojih 300 milijuna kuna?“.

„Mi se non-stop surećemo s nekim apsurdima. Najprije pritišćete i vi mediji Vladu, učinite nešto da dođu investicije u Hrvatsku. Kad to napravimo, onda tražimo dlaku u jajetu. Mislim da je to vrlo korisno upotrijebljen novac, ali nije to 300 milijuna nego je najveći dio ulaganja u infrastrukturu, koja je bila potrebna da se ovaj projekt pokrene, zapravo dala sama Ikea. Od 125 milijuna kuna uloženih u rekonstrukciju cestovnog prilaza, 100 milijuna je financirala Ikea“, rekao je Grčić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.