Hrvatska od EK traži pomoć za proizvođače mlijeka i za saniranje šteta od mraza

Foto: Fah

Hrvatska je u utorak na sastanku ministara poljoprivrede zemalja članica EU-a predložila posebnu točku dnevnog reda o poteškoćama proizvođača mlijeka te sa skupinom zemalja zatražila konkretne mjere za saniranje šteta od mraza, izjavio je ministar poljoprivrede Davor Romić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Hrvatska je predložila posebnu točku unutar koje želimo izvijestiti Europsku komisiju o stanju u posebno osjetljivom i ranjivom sektoru – proizvodnji mlijeka”, rekao je ministar Romić.

Hrvatski proizvođači mlijeka, kao i oni iz drugih zemalja članica, prolaze kroz teško razdoblje. Proizvodnja mlijeka u zadnjih godinu dana u Hrvatskoj pala je za 12,6 posto, a između 2014. i 2016. godine proizvodnja je pala preko 20 posto. Također padaju otkupne cijene mlijeka.

Do toga je došlo zbog povećanja proizvodnje mlijeka u EU-u nakon ukidanja proizvodnih kvota te zbog ruskog embarga.
“Kako proizvodnja mlijeka u EU-u raste to je sve veći pritisak na proizvođače u Hrvatskoj i oni nažalost odustaju od proizvodnje. Danas ćemo izvijestiti Komisiju o našim zahtjevima da se primjene mjere pomoći proizvođačima mlijeka kao i prošle godine te ostale mjere koje smo spremni provesti kako bi se ovaj osjetljivi sektor spasio od propadanja”, rekao je Romić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska je zajedno s Austrijom, Češkom, Slovačkom i Slovenijom pokrenula inicijativu da se Europsku komisiju izvijesti o štetama od mraza u pojedinim državama. “Zatražit ćemo neke konkretne aktivnosti, konkretne mjere”, rekao je Romić, dodavši da se u Hrvatskoj štete od mraza procjenjuju na iznos između 120 i 150 milijuna eura.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.