U Gudovcu kod Bjelovara otvoren je 13. Međunarodni pčelarski sajam, koji je i ove godine okupio brojne izlagače i posjetitelje.
Pozdravljajući pčelare, izaslanik ministra Tomislava Tolušića, državni tajnik Ministarstva poljoprivrede Tugomir Majdak, istaknuo je kako od 2013. godine Hrvatska bilježi povećani uvoz meda, pa ministarstvo kroz svoje mjere i Nacionalni pčelarski program ima za cilj to promijeniti i osigurati veću zastupljenost domaćega meda na našem tržištu kao i povećanje izvoza.
„Raduje me što su i pčelari krenuli sa sustavom zaštite svog proizvoda oznakama kvalitete, pa nakon Slavonskog meda koji je nakon dobivanja nacionalne oznake izvornosti u proceduri dobivanja iste i na EU razini i pčelari iz Zagorja i Istre kreću sa sličnim inicijativama. Nacionalni pčelarski program za razdoblje 2017.-2020., preko svojih 8 mjera godišnje osigurava 2,25 milijuna eura za pčelare, udruge, savez i znanstvene institucije, a objava pravilnika za provedbu očekuje se najkasnije u ožujku“ kazao je Majdak.
S hrvatskim pčelarima već godinama surađuje i zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir, koja je također došla na sajam podržati hrvatske pčelare i proizvođače pčelinjih proizvoda. Podsjetila je kako joj je bilo iznimno zadovoljstvo što je prošle godine imala priliku ugostiti hrvatske pčelare i predstaviti njihove proizvode na 5. Europskom tjednu pčela i oprašivanja u Europskom parlamentu u Bruxellesu te najavila kako će ih pozvati i ove. Osvrnula se i na potrebu donošenja Zakona o suzbijanju nepoštene trgovačke prakse u lancu opskrbe hranom za koji se zalaže i na nacionalnoj razini, a koji još uvijek nije donesen.
„Taj bi zakon uvelike bio od pomoći proizvođačima poljoprivrednih proizvoda čime bi ojačali i svoj položaj na tržištu i suzbili nelojalnu konkurenciju. Što se uvoza meda tiče još jednom ukazujem na potrebu jače kontrole meda iz uvoza te naglašavam da je potrebno mijenjati Direktivu o označavanju meda i uvesti deklaracije s oznakom države u kojoj je proizveden,“ kazala je Petir, dodavši da je o tome već nekoliko puta govorila i na Odboru za poljoprivredu i ruralni razvoj Europskoga parlamenta čija je članica, dok je s kolegama zastupnicima iz Europske pučke stranke, takvu inicijativu uputila i Europskoj komisiji.
Govoreći o stanju pčelarstva u Hrvatskoj, predsjednik Hrvatskog pčelarskog saveza Vladimir Bilek zahvalio je zastupnici Petir na svemu što čini za pčelarski sektor i dao joj podršku u zahtjevu za izmjenom direktive. Ujedno je upozorio i na problem ugroze pčela rekavši kako su nam potrebne aktivne mjere za pomoć tom sektoru, jer je u Hrvatskoj nestalo pčela u vrijednosti 100 milijuna kuna. I državni tajnik Tugomir Majdak podržao je inicijative zastupnice Petir te najavio donošenje zakona o nepoštenoj trgovačkoj praksi koji je kako je naglasio, stajao dvije godine u “ladicama ministarstva”, a bit će tu i dodatnih državnih mjera za pomoć sektoru pčelarstva.
U Hrvatskoj trenutno, prema evidenciji Hrvatskog pčelarskog saveza, postoji oko 12.500 pčelara s oko 600 tisuća pčelinjih zajednica koji na godinu, ovisno o uvjetima, u prosjeku proizvodu 8.000 tona meda.
Najveći pčelarski sajam u regiji u organizaciji Bjelovarskog sajma d.o.o. i Hrvatskog pčelarskog saveza predstavlja najnovija dostignuća u pčelarstvu, a sastoji se od tri tematske cjeline i to izložbe i prodaje meda i pčelinjih proizvoda, pčelarske opreme te edukativnoga dijela.
Na ovogodišnjem dvodnevnom sajmu sudjeluje više od 150 izlagača te se očekuje dolazak tisuća posjetitelja iz Hrvatske i okolnih država. Uz tradicionalni pčelarski sajam održava se i izložba vina i vinogradarske opreme.
Tekst se nastavlja ispod oglasa