Hrvatskim pčelarima potrebne su hitne mjere za spas te poljoprivredne grane

Foto. fah

U Gudovcu kod Bjelovara otvoren je 13. Međunarodni pčelarski sajam, koji je i ove godine okupio brojne izlagače i posjetitelje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pozdravljajući pčelare, izaslanik ministra Tomislava Tolušića, državni tajnik Ministarstva poljoprivrede Tugomir Majdak, istaknuo je kako od 2013. godine Hrvatska bilježi povećani uvoz meda, pa ministarstvo kroz svoje mjere i Nacionalni pčelarski program ima za cilj to promijeniti i osigurati veću zastupljenost domaćega meda na našem tržištu kao i povećanje izvoza.

„Raduje me što su i pčelari krenuli sa sustavom zaštite svog proizvoda oznakama kvalitete, pa nakon Slavonskog meda koji je nakon dobivanja nacionalne oznake izvornosti u proceduri dobivanja iste i na EU razini i pčelari iz Zagorja i Istre kreću sa sličnim inicijativama. Nacionalni pčelarski program za razdoblje 2017.-2020., preko svojih 8 mjera godišnje osigurava 2,25 milijuna eura za pčelare, udruge, savez i znanstvene institucije, a objava pravilnika za provedbu očekuje se najkasnije u ožujku“ kazao je Majdak.

Foto. narod.hr

S hrvatskim pčelarima već godinama surađuje i zastupnica u Europskom parlamentu Marijana Petir, koja je također došla na sajam podržati hrvatske pčelare i proizvođače pčelinjih proizvoda. Podsjetila je kako joj je bilo iznimno zadovoljstvo što je prošle godine imala priliku ugostiti hrvatske pčelare i predstaviti njihove proizvode na 5. Europskom tjednu pčela i oprašivanja u Europskom parlamentu u Bruxellesu te najavila kako će ih pozvati i ove. Osvrnula se i na potrebu donošenja Zakona o suzbijanju nepoštene trgovačke prakse u lancu opskrbe hranom za koji se zalaže i na nacionalnoj razini, a koji još uvijek nije donesen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Taj bi zakon uvelike bio od pomoći proizvođačima poljoprivrednih proizvoda čime bi ojačali i svoj položaj na tržištu i suzbili nelojalnu konkurenciju. Što se uvoza meda tiče još jednom ukazujem na potrebu jače kontrole meda iz uvoza te naglašavam da je potrebno mijenjati Direktivu o označavanju meda i uvesti deklaracije s oznakom države u kojoj je proizveden,“ kazala je Petir, dodavši da je  o tome već nekoliko puta govorila i na Odboru za poljoprivredu i ruralni razvoj Europskoga parlamenta čija je članica, dok je s kolegama zastupnicima iz Europske pučke stranke, takvu inicijativu uputila i Europskoj komisiji.

 

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Govoreći o stanju pčelarstva u Hrvatskoj, predsjednik Hrvatskog pčelarskog saveza Vladimir Bilek zahvalio je zastupnici Petir na svemu što čini za pčelarski sektor i dao joj podršku u zahtjevu za izmjenom direktive. Ujedno je upozorio i na problem ugroze pčela rekavši kako su nam potrebne aktivne mjere za pomoć tom sektoru, jer je u Hrvatskoj nestalo pčela u vrijednosti 100 milijuna kuna. I državni tajnik Tugomir Majdak podržao je inicijative zastupnice Petir te najavio donošenje zakona o nepoštenoj trgovačkoj praksi koji je kako je naglasio, stajao dvije godine u “ladicama ministarstva”, a bit će tu i dodatnih državnih mjera za pomoć sektoru pčelarstva.

U Hrvatskoj trenutno, prema evidenciji Hrvatskog pčelarskog saveza, postoji oko 12.500 pčelara s oko 600 tisuća pčelinjih zajednica koji na godinu, ovisno o uvjetima, u prosjeku proizvodu 8.000 tona meda.

Najveći pčelarski sajam u regiji u organizaciji Bjelovarskog sajma d.o.o. i Hrvatskog pčelarskog saveza predstavlja najnovija dostignuća u pčelarstvu, a sastoji se od tri tematske cjeline i to izložbe i prodaje meda i pčelinjih proizvoda, pčelarske opreme te edukativnoga dijela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na ovogodišnjem dvodnevnom sajmu sudjeluje više od 150 izlagača te se očekuje dolazak tisuća posjetitelja iz Hrvatske i okolnih država. Uz tradicionalni pčelarski sajam održava se i izložba vina i vinogradarske opreme.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.