Linić: predstečajne nagodbe ubuduće utvrđivat će sud

Od potpunog ukidanja do dijela promjene Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi, samo je dio prijedloga o kojima je danas bila riječ na sjednici Antikorupcijskog vijeća pod nazivom “Koruptogenost i zlouporabljivost pravnog uređenja instituta predstečajne nagodbe”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jednu od skorašnjih izmjena spomenutog Zakona koje je, kako smo čuli, već pripremilo Ministarstvo pravosuđa najavio je ministar financija Slavko Linić i kazao kako će umjesto nagodbenog vijeća tražbine u predstečajnim nagodbama ubuduće utvrđivati sud u strogo propisanim rokovima.

U gotovo četverosatnoj raspravi na kojoj su sudjelovali profesori, političari sadašnje vlasti i oporbe te predstavnici civilnih udruga, kao glavne zamjerke trenutnom Zakonu izneseni su prevelika odgovornost na državnim organima,fiktivne tražbine, netrasparentnost i nejasni kriteriji prilikom otpisa dugova te loše pisani zakoni koji omogućuju zloupotrebu zakona.

“Nema zakona koji se ne može zloupotrijebiti”, kazao je akademik Jakša Barbić ističući kako je samo pitanje jesu li vrata šira ili ne, te da zakon treba doraditi kako bi mogućnosti za zlouporabu bila što manja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministar Linić je iznio podatke kako je u godinu dana obrađeno preko 6100 predmeta predstečajnih nagodbi, od čega je država pozitivno riješila 1560 njih, a 3280 ih otišlo u stečaj odlukom svih vjerovnika kojima nisu bili prihvatljivi podneseni stečajni planovi.

“U svim riješenim postupcima država je otpisala svega 13 posto svojih potraživanja, oko 30 posto su otpisale banke, a ostalo dobavljači”, kazao je ministar financija.

Sudionici sjednice zaključili su kako predstečajne nagodbe treba ostaviti, ali uz promjenu i doradu kako bi se riješio niz problema te ujedno i smanjila mogućnost zlouporabe postojećeg rješenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.