Mrsić na kritike Hahma: taj intervju shvaćam kao jedan pogled na Hrvatsku nekoga tko je odlazi iz Hrvatske

Mirando Mrsić, ministar rada i mirovinskog sustava je komentirao kritike predstavnika Svjetske banke u Hrvatskoj Hongjoo Hahma da su vladine reforme mikroreforme te da nedovoljna odlučnost drži još državu u krizi, ustvrdivši kako je aa strane Svjetske banke je prepoznata ova Vlada da te reforme provodi, taj intervju shvaća kao jedan pogled na Hrvatsku nekoga tko je odlazi iz Hrvatske.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mrsić je pojasnio kako je Svjetska banka dala zajam Republici Hrvatskoj u iznosu 200 milijuna eura u kojoj su sve te reforme o kojima Hahm govori u intervjuu.

„Sa strane Svjetske banke je prepoznata ova Vlada da te reforme provodi, zato smo i dobili taj kredit, tako da taj intervju shvaćam kao jedan pogled na Hrvatsku nekoga tko je odlazi iz Hrvatske“, rekao je Mrsić.

Hahm: Hrvatska će se vjerojatno suočiti sa šestom uzastopnom godinom recesije, što je prilično neobičan fenomen

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hahm je ustvrdio u svom intervjuu kako je  Hrvatska zaglibila u recesiji zato što nema čelnike koji će zagovarati promjene i zato što favorizira javni sektor nauštrb privatnih poduzeća.

“Hrvatska će se vjerojatno suočiti sa šestom uzastopnom godinom recesije, što je prilično neobičan fenomen. Strukturni problemi koje nije rješavalo više vlada zaredom sprečavaju rast gospodarstva”, konstatirao je Hongjoo Hahm u razgovoru za Reuters.

Agencija napominje da se hrvatsko gospodarstvo od 2008. smanjilo gotovo 13 posto, a za ovu se godinu ponovo prognozira pad aktivnosti, čime su prigušene nade u poticaj koji je trebao donijeti prošlogodišnji ulazak Hrvatske u Europsku uniju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svjetska banka prognozira da će se hrvatsko gospodarstvo ove godine smanjiti oko 0,5 posto.

Pokušaji vlade da oživi gospodarstvo oslanjaju se na mikro-inicijative posredstvom raznih državnih agencija, bez prave koordinacije među pojedinim državnim tijelima.

“Nedostaje vodstvo u ekonomskim reformama, jasna vizija u kojem smjeru ekonomija želi ići. Ekonomija treba nekoga tko će efikasno koordinirati fiskalni okvir sa strukturnim reformama i time otvoriti prostor za rast predvođen privatnim sektorom”, ističe dužnosnik Svjetske banke u razgovoru za Reuters.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Reuters napominje da vlada premijera Zorana Milanovića uglavnom nije uspjela pokrenuti gospodarstvo, stvoriti radna mjesta ni pokrenuti značajne reforme. U agenciji primjećuju i da je potpora javnosti vladi u međuvremenu kliznula na rekordno niske razine.

Po Hahmovim je riječima malo toga učinjeno kako bi se pomoglo malim i srednjim poduzećima i vlada je pogriješila što se previše oslonila na javni sektor i na ulaganja državnih poduzeća.

“Previše je birokratskih opterećenja na razini lokalne uprave, a javna potrošnja favorizira javni sektor. Sudovi sporo rješavaju sporove povezane sa zemljišnim knjigama ili one vezane za rad”, dodaje predstavnik SB-a u Hrvatskoj.

“Čudno je da Hrvatska, čije gospodarstvo spada u skupinu s najvećim poreznim teretom u Europi, nema porez na nekretnine usprkos tome što nekretnine čine značajan dio imovine, a mnoge među njima nisu u upotrebi. S druge su strane mala i srednja poduzeća pretjerano porezno opterećena”, smatra Hahm.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.