Ozbiljna situacija: na europskim burzama tijekom prijepodneva ‘izbrisano’ 270 milijardi eura!

Na europskim su burzama cijene dionica zaronile na najniže razine u sedam mjeseci, pri čemu je samo tijekom prijepodneva izbrisano 270 milijardi eura na vrijednosti dionica, dok ulagači ubrzano povlače kapital strahujući od posljedica slabljenja kineskog gospodarstva i sloma tamošnjeg tržišta kapitala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Paneuropski FTSEurofirst 300 indeks oko podneva bio je u minusu 3,2 posto, na 1.382 boda, što pokazuje da je od jutra izbrisano otprilike 270 milijardi eura na vrijednosti dionica na europskim burzama. Sada je taj indeks na razini od siječnja.

Istodobno, londonski FTSE bio je na gubitku 2,85 posto, na 6.011 bodova, pariški CAC od 2,94 posto, na 9.826 bodova, a frankfurtski DAX od 2,94 posto, na 9.826 bodova. I ostali europski indeksi bilježe oštar pad, pri čemu španjolski IBEX i talijanski FTSE MIB za 2 posto.

Od početka mjeseca, nakon što je Kina devalvirala juan, izazvavši strah od globalnog gospodarskog usporavanja, na europskim buzrama izbrisano je više od 1.000 milijardi eura na vrijednosti dionica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U središtu smo najvećeg straha u vezi gospodarskog rasta, a Kina je epicentar”, poručuju stratezi JP Morgan Cazenoce u bilješci klijentima.

Unatoč najavi kineskih vlasti da će uvesti nove mjere za stabilizaciju tržišta, jutros su cijene dionica u Šangaju potonule daljnjih 8 posto, nakon što su se već prošloga tjedna strmoglavile više od 11 posto. Cijene dionica na svim azijskim burzama jutros oštro pale, pa je MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, danas bio u minusu 5,1 posto, zaronivši na najnižu razinu u tri godine.

Panika na svjetskim tržištima posljedica je usporavanja rasta kineskog gospodarstva, što je nedavno navelo tamošnje vlasti na devalvaciju juana u pokušaju da se poveća konkurentnost kineskih izvoznih proizvoda i tako potakne rast drugog po veličini svjetskog gospodarstva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ulagači su se nadali da će kineska središnja banka tijekom vikenda smanjiti stopu izdvajanja obvezne pričuve banaka kako bi se povećala likvidnost na financijskim tržištima. No, to nije učinjeno, a vlasti su poručile da će omogućiti državnom mirovinskom fondu ulaganje u dionice, što očigledno nije umirilo ulagače.

Indeks straha VSTOXX, koji mjeri volatilnost cijena uslijed nervoze investitora, porastao je daljnja 4 boda danas, dosegnuvši najvišu razinu od listopada 2012.

Sve dionice u FTSEurofirst 300 indeksu danas bilježe pad, a najviše proizvođača sirovina. Indeks STOXX 500 proizvođača osnovnih sirovina, koji sadrži uglavnom dionice rudarskih kompanija, potonuo je 5,5 posto, dok je indeks naftnih i plinskih kompanija pao 3,2 posto, pod utjecajem potonuća cijena sirovina na globalnim na nove najniže razine u zadnjih nekoliko godina, budući je Kina vodeći svjetski uvoznik sirovina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Jasno je da su zbivanja u Kini vrlo ozbiljna i pokazuju da se tamošnji razvojni model bori s održavanjem gospodarskog rasta”, izjavio je Mark Evans, fond menadžer u Taube Hodson Stonex Partnersu.

Svjetski analitičari upozoravaju da bi ovaj razvoj događaja vrlo lako mogao gurnuti svijet u novu recesiju, sličnu onoj iz 2008.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.