-->
Utorak, 14 siječnja, 2025
-0.1 C
Zagreb
Pratite nas:

Poljska će idućih 20 godina kupovati plin od američkog LNG-a i moći će ga preprodavati: Što čeka Hrvatska?

Podijeli

Poljska tvrtka za naftu i plin (PGNiG) potpisala je povijesni ugovor na 20 godina s američkim kompanijama za uvoz LNG plina. Poljska će također imati mogućnost preprodaje američkog plina, izvještava businessinsider.com.pl.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Svaki ugovor potpisan s dvije američke tvrtke predviđa godišnju kupnju milijun tona (1.35 milijarde kubika nakon regasifikacije) idućih 20 godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik poljske tvrtke PGNiG Piotr Woźniak ističe kako je LNG plin iz amerike 20% jeftiniji od onog s istoka.

Poljski premijer Mateusz Morawiecki izrazio je zadovoljstvo potpisanim ugovorima i poručio: ‘Drago mi je da smo ispunili naše ciljeve povećanja energetske neovisnosti i konkurentnosti u plinskom sektoru. Naši prethodnici planirali su sklopiti ugovor s Gazpromom što bi nas samo stavilo u plinske okove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Davor Dijanović: Zašto treba izgraditi LNG terminal na Krku?

Grabar-Kitarović zatražila predsjednika Trumpa dodatnu pomoć oko LNG terminala

“Ovaj dogovor je prvi takve vrste u srednjoj Europi te predstavlja pravi put ka energetskoj neovisnosti”, rekao je ministar energetike Krzysztof Tchórzewski.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ugovor predviđa i mogućnost da Poljska odluči hoće li zadržati plin ili će ga iskoristiti u trgovini na međunarodnom tržištu.

Hrvatska i LNG

Vlada premijera Andreja Plenkovića načelno podržava izgradnju LNG terminala na Krku pogotovo jer u njegovom sufinanciranju sudjeluje i Europska unija, no pomaci su nepostojeći ili vrlo spori.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jedan od glavnih argumenata za izgradnju LNG terminala u Hrvatskoj jest taj da bi on od Hrvatske trebao napraviti plinsko prometno čvorište za jugoistočnu Europu i šire.

Međutim, na jugu Hrvatske su u prvoj polovici 2018. godini održani prosvjedi protiv izgradnje LNG terminala uz podršku riječkog SDP-a koji je tvrdio kako će plutajući LNG terminal naštetiti okolišu te da će cijena plina postati skuplja.

U međuvremenu, za hrvatske nacionalne interese više je zainteresiran američki veleposlanik Kohorst koji je čak posjetio Rijeku kako bi istražio zašto se riječki župan Komadina i gradonačelnik Obersnel protive LNG terminalu na Krku.

Na to je u Hrvatskom saboru odgovorio Zlatko Hasanbegović i to direktno premijeru Plenkoviću poručivši mu sljedeće:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Veleposlanik jedne velike i moćne države, čiji ste utjecaj navodno baš vi trebali ograničiti, u jednom hrvatskom tjedniku za postizanje posebnih, vi bi rekli „hibridnih ciljeva“, u autoriziranom intervjuu izjavio je da je cilj njegove države učiniti hrvatsku državu energetski ovisnom o toj istoj državi. Upravo u vrijeme Vašeg mandata jedna je hrvatska tvrtka zaključila desetogodišnji sporazum o isporuci plina s tvrtkom u većinskom vlasništvu države iz koje dolazi spomenuti veleposlanik. Iz toga su neki zaključili da se ekselencijine vizije o hrvatskoj energetskoj ovisnosti o njegovoj zemlji ostvaruju baš za vrijeme vašeg mandata i neovisno o briselskoj misiji koja vam je navodno povjerena.

U međuvremenu u primorsko-goranskoj županiji, osloncem na mjesnu vlast koja se nije promijenila već sedamdeset i tri godine, protiv ovog projekta došlo je došlo je do navodno spontanog okupljanja naroda, čija je spontanost jednaka spontanom ispijanju jogurta na novosadskim ulicama osamdeset i neke godine dvadesetog stoljeća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/bussinesinside.com.pl

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci