Pomaknuta zabrana korištenja alata za ulov male plave ribe

Zbog zaštite srdela u mrijestu lovostaj će ove godine trajati od 24. prosinca do 31. siječnja, za razliku od prošlih godina kada bi počinjao sredinom prosinca. Ovo pomicanje znači da ćemo na Badnjak, uz drugu domaću ribu, moći uživati u svježoj srdeli, prenosi HRT.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Srdela se mrijesti u hladnom dijelu godine, a najintenzivniji mrijest je u razdoblju od prosinca do veljače. Obzirom da mrijest ovisi o različitim parametrima (temperatura mora, slanost, količina planktona, itd.) početak i završetak najintenzivnijeg razdoblja mrijesta nije isti svake godine.

Međutim, obzirom na činjenicu da sezona mrijesta traje nekoliko mjeseci, ove je godine predloženo pomicanje početka perioda trajne zabrane korištenja ribolovnih alata za ulov male plave ribe (plivarica-srdelara, pelagijska koća, mreža potegača srdelara, itd.) gotovo 10 dana kasnije u odnosu na dosadašnju praksu.

Završetak trajnog lovostaja predviđa se 15. siječnja, nakon čega je planirano uvesti dodatnih 15 dana privremene zabrane korištenja ovih alata radi dodatne zaštite ovog resursa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na ovaj način, zabrana korištenja alata za ulov male plave ribe radi zaštite zaliha srdele u mrijestu ukupno bi trajao od 24. prosinca do 31. siječnja, pojašnjavaju u Ministarstvu.

Važnim ističu kako je planirano da za privremenu obustavu ribolova alatima kojima se lovi mala plava riba tijekom perioda od 16. do 31. siječnja ribari budu obeštećeni iz sredstava Europskog fonda za ribarstvo, pod uvjetom da tijekom tog perioda njihova plovila budu vezana u lukama i ne obavljaju nikakve ribolovne aktivnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.