Posljednja faza nagodbe za Agrokor: Sberbank s 80 milijuna eura ulazi u ‘roll-up’

Foto: Fah; fotomontaža: Narod.hr

Plan nagodbe vjerovnika Agrokora bit će objavljen sredinom tjedna, a u utorak će se održati novi sastanci s vjerovnicima. Dobavljači ne žele potpisati plan koji je pripremila izvanredna uprava jer se, kažu, privilegira financijske vjerovnike, ali u Agrokoru napominju da je plan radni dokument koji se može mijenjati te da nijedan posebni dogovor neće utjecati na druge vjerovnike. Vode se pregovori s Adris Grupom, Agramom i Sberbankom, a oni uključuju nekoliko zanimljivih rješenja. Tako se Sberbanku nudi zamjena dionica Mercatora s udjelima u novom Agrokoru, piše Marina Šunjerga za Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dobavljači ljutiti

Naime, Sberbank posjeduje 18 posto dionica Mercatora koje je stekla ovrhom. Agrokor bi preuzeo te dionice pa bi imao oko 80 posto udjela u Mercatoru, a ruska banka pojačala bi utjecaj u vlasništvu koncerna. Koliki se udjel nudi, nije poznato, ali jest da su savjetnici upravo Mercator procijenili kao najvredniju tvrtku unutar koncerna. Tako je vrijednost Mercatora procijenjena u rasponu od 763 milijuna do čak 1,5 milijardi eura, ali za vjerovnike vrijednost je oko 430 milijuna eura. Drugim riječima, Sberbank bi tako mogao steći nekoliko dodatnih postotaka u koncernu.

S obzirom na to da po EPM modelu koji je odredio formulu pretvaranja duga u kapital Sberbank i VTB banka svojih 1,4 milijardu eura potraživanja pretvaraju u oko 44 posto Agrokora, ti bi dodatni udjeli mogli značiti puno za samu strukturu vlasnika. Sberbanku se nudi i ulazak u roll-up aranžman, što je potvrdio izvanredni povjerenik Fabris Peruško, i to s 80 milijuna eura. Ukupno zaduženje Agrokora povećat će se za 90 milijuna eura. Kako se dio potraživanja pretvara u kredit, udjeli koje bi Rusi dobili na Mercatoru roll-upom (kredit s prvenstvom naplate) bi se smanjili.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posjetimo, izvanredna uprava još nije osigurala 1,06 milijardi eura refinanciranja koje se ovim dogovorom diže na 1,15 milijardi eura, a Peruško je jučer rekao i da pobuna dijela vjerovnika negativno utječe na percepciju stabilnosti Agrokora koja je, naravno, uvjet za odobravanje novih kredita.

Agram je osporio jamstva bez kojih nema nagodbe pa se i s tom kompanijom vode užurbani pregovori. Na stolu je zahtjev za povlačenje osporavanja, a Agram bi dobio “dealom” po kojem bi Agrokor otkupio njihove dionice Agrolagune. U koncernu kažu da postoji i financijski interes za konsolidaciju te tvrtke u sustav. Adris Grupi pak nudi se ulazak u roll-up što znači sigurnu naplatu dijela od milijardu kuna potraživanja koje imaju.

Međutim, iz Adris grupe i u nedjelju odgovaraju da stoje pri svome i da ‘će ustrajati na zaštiti svojih prava, pravnoj zasnovanosti cijelog postupka i donesenih odluka, a, osobito, na jednakopravnosti svih vjerovnika i poštenijem pristupu’. Neslužbeno, može se čuti da su odbili dosadašnje ponude izvanredne uprave u kojoj i dalje vjeruju da će sporazum postići. Bez dogovora vlasnici obveznica ne mogu sudjelovati u glasovanju o nagodbi jer su im potraživanja potpuno osporena. O njihovim će potraživanjima u tom slučaju odlučivati drugi vjerovnici, a oni bi nakon nagodbe naplatili potraživanja s otpisima dogovorenima u planu nagodbe. Situacija se dodatno zakomplicirala jer su dobavljači ljutiti na posebne dogovore koji se odnose na sve nezadovoljnike osim na Franck. Poručili su da neće podržati nagodbu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Agrokoru se može čuti da odbijanjem glasovanja za nagodbu padaju i dogovor o naplati 80 milijuna eura graničnog duga i dogovor koji je postignut o zajamčenom plasmanu robe na police maloprodajnog lanca u sustavu Agrokora u idućih pet godina. Ako ne glasuju za nagodbu, objašnjavaju za Večernji list, dobavljači će moći naplatiti samo 214 milijuna eura starog duga, i to pretvaranjem duga u četiri posto udjela u koncernu. Naime, Trgovački sud nije promijenio stav da će se moći glasovati samo s tražbinama koje nisu podmirene što znači da ni kreditori u roll-up aranžmanu ni dobavljači kojima je isplaćeno oko 60 posto duga isplatom 494 milijuna eura, a naročito mali dobavljači kojima su tražbine kompletno podmirene neće imati pravo glasa. Još se usklađuju plaćene fakture i prijavljene tražbine, ali možemo reći da dobavljači imaju mali utjecaj. S druge strane, više nije sigurno tko za nagodbu uopće može glasovati i koliki im je utjecaj.

U tom kontekstu zanimljivo je i inzistiranje na zadržavanju privremenog vjerovničkih vijeća, koje se sastoji od čak tri od pet predstavnika koji po tom principu nisu reprezentativni jer su u njemu i predstavnik malih dobavljača, predstavnik vlasnika obveznica iz Knighthead Capitala kojima su tražbine ili osporene ili refinancirane kroz roll-up te predstavnica dobavljača za koje sad u Agrokoru tvrde da ima pravo tek na 214 milijuna eura tražbina od milijardi eura o kojima se dogovara.

Nekoliko dana za dogovor

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Franck cijelo vrijeme inzistira na stalnom vjerovničkom vijeću i ističe da ima punomoći razlučnih vjerovnika koji žele da ih u stalnom tijeku predstavlja. Situacija se komplicira u posljednjem trenutku, a sve je više posebnih dogovora koji sam plan nagodbe čine u najmanju ruku vrlo kreativnim. Ostalo je svega nekoliko dana da se dogovori i finaliziraju jer Trgovački sud mora sazvati sve vjerovnike na glasovanje o nagodbi.

Za prolaz nagodbe potrebna je podrška 66 posto tražbina, ali nužno je utvrditi koliki je to iznos. Ukupno prijavljene tražbine iznosile su 7,6 milijardi eura, ali 1,5 milijardi eura odnosi se na refinancirane tražbine i razlučne vjerovnike, koji će biti isplaćeni u gotovini. Oko 500 milijuna eura isplaćeno je dobavljačima, 1,7 milijardi eura potraživanja su povezanih društava koja nemaju pravo glasa, a osporeno je i oko 780 milijuna eura vrijednih obveznica čiji vlasnici stoga nemaju pravo glasa, piše Marina Šunjerga za Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.