Prelazak na 100 posto obnovljive izvore energije do 2050. godine mogao bi spasiti velikim gospodarstvima 500 milijardi dolara

vjetroturbine
Foto: Lollie-Pop/flickr

Novo istraživanje je konačno stavilo vrijednost dolara na budućnost energije obnovljivih izvora. Prema novom izvješću Climate Action Networka, ako SAD, Europska unija i Kina krenu prema korištenju 100 posto obnovljivih izvora energije do 2050., to bi im zajedno uštedjelo 500 milijardi dolara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pomak u tom smjeru mogao bi spasiti živote oko 1,3 milijuna ljudi koji su prerano umrli zbog onečišćenja zraka i stvoriti 3 milijuna novih radnih mjesta do 2030. Ako to nije dovoljno dobar razlog za prelazak na obnovljive izvore energije, spomenimo i kako je istraživanje predvidjelo kako, ako sve zemlje krenu prema 100 posto obnovljivim izvorima, globalno zatopljenje neće prijeći prag od 2 stupnja Celzijusa, za koji znanstvenici smatraju da je “točka bez povratka” za klimatske promjene, navodi sciencealert.com.

Ako se ciljevi ostvare rezultati će biti impresivni

Istraživanje je ispitivalo kako su korištenje fosilnih goriva i emisija stakleničkih plinova bili vezani za gospodarstvo, zdravlje i posao na tržištu tri glavne ekonomije, i procjenjuje kakav bi učinak klimatske promjene mogle imati na tim područjima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europska unija ima za cilj smanjiti najmanje 40 posto svojih emisija stakleničkih plinova ispod razine iz 1990. do 2030. godine. SAD se zalaže za smanjenje emisije stakleničkih plinova ispod 28 posto, koliko je bilo u 2005. godini, a Kina želi dobiti 30 posto energije više iz nefosilnih izvora do 2030. Ako se uspiju držati tih ciljeva zajedno će spriječiti oko 113.000 smrtnih slučajeva zbog zagađenja zraka i spasiti 33 milijarde dolara te stvoriti milijun novih radnih mjesta – što je prilično impresivno.

Izvješće ide korak dalje i istražuje što će se dogoditi ako sve zemlje počnu koristiti 100 posto obnovljive izvore energije do 2050. godine, a uštede su poprilično impresivne.

Hrvatska ne napreduje

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Hrvatskoj se planira do 2018. izgraditi TE Plomin C – to znači zamjenu postojeće TE Plomin 1 u cilju modernizacije i povećanja kapaciteta, a sve kako bi se izgradio dugoročno siguran i stabilan izvor električne energije. TE Plomin C predviđen je po konceptu suvremenih termoelektrana čiste tehnologije, te će raditi ili na ugljen ili na plin.

Radi se o fosilnim gorivima, tako da se Hrvatska i dalje ne okreće obnovljivim izvorima energije, kao niti smanjenju emisije stakleničkih plinova, na što upozoravaju Zelena akcija i Greenpeace Hrvatska. Oni tvrde kako je Plomin C zapravo ekonomski, ekološki i zdravstveno štetan projekt.

Ugljen je ekonomski isplativiji, a plin ekološki prihvatljiviji, no HEP je unatoč tome uporan s gradnjom TE na ugljen jer je on energent koji ima najmanji geopolitički rizik dobave. Pravdaju se tome da u svim strateškim dokumentima EU ugljen se i dalje vidi još dugo, barem do 2050. godine kao izvor koji osigurava stabilnost opskrbe električnom energijom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve više zemalja okreće se obnovljivim izvorima energije

Iako je napredak spor, cilj nije nemoguć. Naime, početkom godine Costa Rica je uspjela u cijeloj zemlji uvesti 100 posto obnovljivih izvora energije, za samo 75 dana. Kina razvija vjetroelektrane, a već proizvodi više energije vjetra nego SAD nuklearne energije.

U SAD-u, Teksas će uskoro prijeći na 100 posto obnovljive izvore energije, a novo istraživanje je pokazalo kako male urbane solarne instalacije mogu napajati Kaliforniju. Njemačka je 2014. pokazala da može pola energetskih potreba osigurati koristeći solarnu energiju. Čak postoje i vjetroturbine na Eiffelovom tornju u Francuskoj.

Sve je jasnije da imamo tehnologiju koja može zaustaviti ovisnost o fosilnim gorivima, samo moramo ohrabriti političare i poslovne subjekte u spoznaju da je to prava stvar koju mogu napraviti. Istraživanja bi mogla pomoći. Uostalom, budućnost je već tu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.