Balenović: 90 posto kaznenih djela razotkrivaju zviždači i građani, a tek 10 posto represivni državni aparat

Predsjednica udruge Zviždač Vesna Balenović je, u povodu Međunarodnog dana borbe protiv korupcije, 9. prosinca, pozvala političare da zaštite zviždače posebnim zakonom, upozorivši da Hrvatska ni deset godina nakon potpisivanja UN-ove konvencije protiv korupcije to nije učinila.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bilo bi dobro, smatra Balenović, da se kandidati za osvajanje Banskih dvora prisjete kako su u skandinavskim demokracijama, na koje se pozivaju, zviždači cijenjeni i zaštićeni posebnim zakonima. Naime, navela je u priopćenju, 90 posto kaznenih djela razotkrivaju zviždači i građani, a tek 10 posto represivni državni aparat. Donošenjem zakonske zaštite nestao bi strah od progona i znatno bi se povećao građanski angažman u razotkrivanju kriminala i borbi protiv korupcije, a strah bi se razvio kod lopova, drži predsjednica udruge Zviždač.

“Zašto se u Hrvatskoj razvio kult poslovnog uspjeha kroz kriminal, a ne kroz rad i poštenje? Odgovor na to pitanje vjerojatno bi mogli dobiti od političara koji su svoje bogatstvo stekli upravo na nezakonit način i koji godinama priječe donošenje zakona o zaštiti zviždača”, ističe Balenović.

U priopćenju navodi i da je na adrese čeknika Mosta nezavisnih lista, koalicije Hrvatska raste i Domoljubne kolaicije Bože Petrova, Zorana Milanovića i Tomislava Karamarka uputila pismo s prijedlogom da u reforme uključe i donošenje zakona o zaštiti zviždača, no da do danas nije dobila odgovor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Konvencija UN protiv korupcije nalaže državama potpisnicama osiguravanje zaštite zviždača, odnosno osoba koje javno ukazuju na kriminal i korupciju u svojoj sredini, ističe predsjednica udruge Zviždač.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.