Stalno arbitražno sudište koje djeluje pri Hrvatskoj gospodarskoj komori (HGK) u posljednih je šest godina riješilo oko 300 arbitražnih sporova ukupne vrijednosti od gotovo 350 milijuna eura.
Arbitraža je alternativni oblik rješavanja sporova, a odluke koje se donose arbitražom imaju učinak pravomoćne sudske presude.
“Jedna od najvećih prednosti arbitraža je da ti postupci traju znatno kraće nego redoviti postupci na državnim sudovima, a odluke se donose u jednom stupnju, bez daljnih postupaka žalbi ili nekih drugih pravnih lijekova. To skraćuje trajanje arbitraže koje je u prosjeku između jedne i jedne i pol godine,” kaže tajnica Stalnog arbitražnog sudišta pri HGK Andreja Čavlina.
Podatci o broju i vrijednosti tih sporova svjedoče o povjerenju koje poduzetnici u Hrvatskoj imaju u arbitražni način rješavanaj sporova, ističe Čavlina.
Rad Stalnog arbitražnog sudišta, kao i Centra za mirenje, koji djeluje pri Hrvatskoj gospodarskoj komori od 2002. godine, predstavljen je u petak u Županijskoj gospodarskoj komori u Splitu.
“Mirenje je nedovoljno poznato u Hrvatskoj, ali u Europi je to jedan novi oblik rješavanja sporova i smatramo da će se on i dalje razvijati jer je vrlo pogodan način rješavanja sporova u kojem stranke preuzimaju odgovornost za spor koji su porizvele i zajednički ga rješavaju,” rekla je tajnica tog Centra Mirjana Košec.
Centar za mirenje na popisu ima 155 izmiritelja različitih profila koje se angažira u slučajevima kada stranke koje sudjeluju u postupku mirenja ne predlože svojeg. U postupcima mirenja najviše su zastupljeni trgovački sporovi.
“Postupak mirenja je tajan i on obično traje jedan ili dva dana. Nakon nagodbe stranke koje su bile u postupku mirenja mogu nastaviti poslovnu suradnju,” rekla je Košec.
Tajnica Suda časti pri Hrvatskoj gospodarskoj komori Zdravka Kezele-Kokorić je najavila kako će se do kraja ove godine pokrenuti postupak izbora novin članova toga suda pošto sadašnjim članovima mandat istječe u kolovozu 2018. godine.
Izvor: narod.hr/Hina