Iako Vlada zakon koji je nazvan Lex Todorić predstavlja kao ključnu polugu za spašavanje koncerna, izgleda da ga Todorić pošto-poto želi izbjeći, ističe 24 sata.
Kako saznaje 24 sata, i banke su sklonije toj opciji jer bi zakon de facto razvlastio Todorića, a bankama bi smanjio utjecaj. Strane agencije koje prate događanja u Agrokoru izvještavaju da je dogovor s bankama realnija opcija. Bloomberg je objavio da su banke predvođene Sberbankom u finišu pregovora o osiguranju novih kredita. Međutim, saznajemo da su pregovori ipak opet zapeli jučer poslijepodne, pa se drama nastavlja. Tome svjedoči i izjava Jurija Solovjeva, potpredsjednika ruske VTB banke, koja je kći Sberbanke, a koje su snažno povezane s državnim vrhom u Moskvi. On je izjavio da Agrokor nije u cijelosti prikazao svoja dugovanja u financijskim izvješćima.
“Vlasnici i menadžment dosta su dugo falsificirali financijska izvješća. To je dovelo do toga da je kompanija upala u dugove, koje nije prikazivala, ali u jednom trenutku pitanje kratkoročne likvidnosti je izašlo u prvi plan i zato je tvrtka došla u sadašnju situaciju”, kazao je Solovjev.
U srijedu navečer u zgradi Kraša održan je hitan sastanak ključnih dobavljača Agrokora s ruskim bankarima, navodi RTL.
Zadnja, ali još nepotvrđena vijest je da je jedan od velikih dobavljača Agrokora aktivirao svoje zadužnice što bi moglo izazvati stampedo prisilne naplate, javlja RTL.
Agencija Moody’s smanjila je u srijedu kreditni rejting Agrokora s prijašnjih B3 na Caa1, a vjerojatnost bankrota na Caa1-PD s B3-PD, dok izgledi za rejting i dalje ostaju negativni jer kompanija više nije u stanju održavati visoku razinu obveza prema dobavljačima, što može oslabiti njezinu likvidnost.
Moody’s sada smatra da je Agrokorova likvidnost slaba. I dok je 2,286 milijardi kuna (307 milijuna eura) gotovine i novčanih ekvivalenata o kojima je Agrokor izvijestio na kraju rujna 2016. premašivalo 959 milijuna kuna (127 milijuna eura) kratkoročnog duga, Moody’s procjenjuje da likvidnost koncerna neće biti dovoljna da bi se financiralo smanjivanje obveza prema dobavljačima.
Dodatni izvori likvidnosti su ograničeni, s obzirom da Adria grupa ima samo pristup 170 milijuna eura bilateralne kreditne linije koja dospijeva za manje od 12 mjeseci, računajući od 30. rujna 2016. Agrokorov pristup kreditnim tržištima se pogoršao i on ovisi o malom broju banaka, pri čemu ruske financijske institucije Sberbank i VTB banka drže 52 posto duga grupe i 87 posti njegovih ukupnih dugova prema bankama.
Istodobno, Agrokor treba riješiti otplatu PIK zajmova. Agrokorov holding Adria izdao je PIK zajmove kako bi financirao akviziciju Mercatora u 2014.
Neuspjeh u refinanciranju PIK-ova potencijalno bi mogao voditi povećanju dugova grupe ili 8. ožujka 2018. zbog novih klauzula u nekim bankarskim dokumentima kojima se specificira da bi odgovarajući zajmovi odmah mogli doći na naplatu, ili 8. lipnja 2018. kada PIK-ovi dospijevaju na naplatu, što bi moglo izazvati promjenu kontrole. Ti instrumenti imaju nominalnu vrijednost od 536 milijuna eura na kraju 2016. i kamate koje se pripisuju godišnje po stopi od 10,5 posto.
Vlasnik Orbica Branko Roglić koji je najveći distributer u središnjoj i jugoistočnoj Europi, potvrdio je za 24 sata da je jedan od manjih vjerovnika Agrokora. Na pitanje o informaciji da je on pokrenuo prisilnu naplatu od Agrokora rekao da ne zna.
“Mi do jučer to nismo sigurno uradili. Sada sam na putu, pa ne znam točno što su radili moji u upravi. Nama duguju relativno malo, tek 5 ili 6 milijuna kuna. Vidjeli smo kamo to sve ide, pa smo prestali dostavljati robu Agrokoru još u prosincu kako dug ne bi rastao”, rekao je Roglić.
Na pitanje da bi pokretanje prisilne naplate dugova od Orbica moglo pokrenuti paniku i prisilnu naplatu svih dobavljača koji su dosad čekali, Roglić je dao dvojaki odgovor.
“Mi sigurno nećemo biti ti koji će pokrenuti paniku. Ali bojim se da će na kraju morati biti da se svatko bori za sebe”, rekao je.
Agrokor uskoro o stanju i daljnjim koracima
Agrokor je ranije u srijedu najavio kako će uskoro izići s objavom vezanom za trenutno stanje i buduće korake kompanije.
“Agrokor će uskoro izići s objavom koja će biti vezana uz sve relevantne činjenice, trenutno stanje i buduće korake kompanije. Ne bismo komentirali razne zaključke i vizije o budućnosti Agrokora”, kaže se u Agrokorovoj izjavi upućenoj medijima.
Izjava je uslijedila nakon što su mediji prenijeli vijest po kojoj hrvatska Vlada i skupina Agrokorovih kreditora namjeravaju potpisati sporazum o mirovanju obveza, što je najavio prvi zamjenik izvršnog direktora ruske banke VTB Jurij Solovjev.
Pred Agrokorom i Todorićem su tri scenarija.
Prvi je dogovor s bankama uz gubitak dijela utjecaja. Čak i u slučaju tog scenarija Ivica Todorić neće moći izbjeći bolne rezove i otpuštanja koja će najviše pogoditi Konzum.
Drugi scenarij je potpuni gubitak kontrole ako se aktivira zakon.
Treći je stečaj Agrokora, a to zasad nikome od uključenih nije cilj, zaključuje 24 sata.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr/24 sata/RTL