-->
Utorak, 14 siječnja, 2025
-0.2 C
Zagreb
Pratite nas:

Boris Beck: U tom virtualnom paklu nepismenosti, djeca i mladi žive na smartphoneima

Podijeli

Nakon što je tisuću maturanata ove godine predalo na maturi posve prazan list papira umjesto eseja, prosvjetne vlasti odlučile su olakšati ubuduće ispit zrelosti. Do sada su se esej i test iz hrvatskog bodovali zajedno pa je teoretski bilo moguće napisati sastavak slabo, ili čak nikako, pa opet proći maturu. Ove se godine pokazalo da je znatan broj srednjoškolaca posve nesposoban složiti nekoliko suvislih rečenica na zadanu temu, zbog čega su pali maturu. Od iduće godine vraćamo se na stari sustav – moći ćete maturirati i biti funkcionalno nepismeni, piše Boris Beck u kolumni za Večernji list koju prenosimo djelomice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(…)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Twitter je nedavno produžio svoje ograničenje sa 140 slovnih znakova na 280, što je dovoljno za 40 riječi, ali samo 5% korisnika iskorištava tu raskoš; prosječan tweet ima bijedna 33 slovna znaka, dakle 5-6 riječi. Želite li biti čitani na Facebooku, naslov vam mora imati do 5 riječi i do 80 slovnih mjesta, nakon toga drastično opada interes čitatelja. Idealan tekst na Facebooku mora imati do 14 riječi, idealan tweet do 100 znakova, idealan potpis fotografije na Instagramu ne smije prelaziti 150 slova. Djeca i mladi ne žive više u knjižnicama nego na smartphoneima.

(…)

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U tom virtualnom paklu nepismenosti ne postoji interpunkcija, ne postoji pravopis, ne postoji veliko i malo slovo, ne postoji ni početak, ni sredina, ni kraj – sve je jednako rastrgano i segmentirano, bezoblično i nerazumljivo, lažno i spektakularno, obećavajuće i iznevjeravajuće, do boli beznačajno.

(…)

To je budućnost u koju idemo. Sve će manje ljudi moći čitati i shvaćati duže i zahtjevnije tekstove, i bit će ovisni o audiovizualnom – o podcastima i YouTubeu. Neće, međutim, svi izgubiti sposobnost čitanja i razumijevanja. Oni koji će još uvijek moći čitati, postat će čuvari znanja. Radit će za masu nepismenih različite adaptacije teških sadržaja, sažetke na Wikipediji i obrazovne emisije koje će na jednostavan način prenositi ideje prošlosti. Tisuću nepismenih maturanata nisu hrvatska sramota, nego avangarda. Oni su mogli naučiti čitati, ali nisu. Odbacili su najveći dar – mogućnost da participiraju u dijeljenju, razvijanju i prenošenju ljudskog znanja. Bit će ih sve više.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kolumnu u cijelosti pročitajte na stranicama Večernjeg lista.

* Mišljenja iznesena u kolumnama osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/Večernji list

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci