Božinović: ‘Migrante na nezakonit prelazak granice nagovarao Iračanin koji je u Hrvatskoj dobio azil’

Foto: fah

Ministar unutarnjih poslova Davor Božinović u petak je na Hvaru nakon sjednice Vlade rekao da je osoba koja je nagovarala migrante na nezakonit prelazak hrvatske granice u Maljevcu irački državljanin, koji je azil u Hrvatskoj dobio 2014.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Objavljeni tajni dokumenti njemačke obavještajne službe: Evo kako i za koliko se novca migrante krijumčari u Europu

> Slučaj sirijske djevojčice koja nije bila nigdje registrirana: Tko će odgovarati za prenošenje lažnih vijesti?

“Ne radi se o hrvatskom državljaninu, radi se o osobi iračkog podrijetla, koja je 2014. u Hrvatskoj ostvarila pravo na azil, u međuvremenu u lipnju je ta osoba u postupku revizije jer se nije ponašala u skladu sa pravilima međunarodne zaštite”, naglasio je Božinović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Također u postupku je toj osobi oduzeto pravo na azil i na tu odluku se žalio te je odluka trenutačno na Upravnom sudu, a ove nove okolnosti mu sigurno ne idu u korist”, rekao je ministar.

“Ovo je još jedan od eklatantnih primjera kako se zlorabi institut azila i međunarodne pomoći u Hrvatskoj, ne kažem da je to opća praksa, ali takvih primjera ima podosta. Mi u cijelom tom postupku moramo biti restriktivni i čvrsto se držati međunarodnih pravila i humanitarnog prava te interesa Republike Hrvatske”, objasnio je Božinović.

> (VIDEO) Ilegalni migranti u Maljevcu gađali hrvatske policajce kamenjem, ozlijeđena 2 policajca; još stotinjak migranta u obližnjoj šumi

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na novinarsko pitanje kako komentira sumnje da neki građani Hrvatske odlaze u Bosnu i Hercegovinu gdje potiču migrante na nezakonit prelazak granice, ministar je rekao kako mnogi Hrvati komuniciraju sa migrantskom populacijom, no napominje kako je ovo čemu svjedočimo posljednjih dana na granici koordinirana akcija i u Srbiji i u BiH.

> Tko je Gordan Bosanac – koga je HDZ podržao za nadzor sigurnosno-obavještajnih službi?

Ministarstvo unutarnjih poslova u javno savjetovanje pustilo je nacrt izmjena i dopuna Zakona o hrvatskom državljanstvu kojim se predlaže znatno jednostavnije, lakše i brže stjecanje hrvatskog državljanstva hrvatskim iseljenicima kao oblik demografske mjere i afirmacije iseljeništva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Hoće li Plenković poslušati preporuke udruge U ime obitelji o migrantima? Milanović ih je ignorirao, pa evo gdje smo

“Jedna od politika ove Vlade jest da olakša postupak dobivanja državljanstva, da ga učini jednostavnijim i bržim, pogotovo za pripadnike hrvatskog naroda u iseljeništvu”, naglasio je Božinović.

Ministar je ujedno pojasnio kako su u izmjenama cijeli niz restriktivnih mjera stavili “sa strane”, što smatraju odgovornim potezom prema hrvatskom iseljeništvu.

Upitan je li dobro da tražitelji državljanstva ne moraju više poznavati jezik i kulturu, ministar je rekao kako je “pretpostavka da će oni to naučiti te ne bi trebali imati ograničenja u ostvarenju toga prava”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Božinović: Sigurnosno stanje u sezoni zadovoljavajuće unatoč rekordnom broju turista

„Sigurnost zauzima vrlo visoko i sve važnije mjesto kad govorimo o konačnoj odluci o odabiru destinacije. Tim spoznajama rukovodilo se i Ministarstvo unutarnjih poslova te je ove godine osnovan Stožer za provedbu mjera sigurnosti tijekom turističke sezone, kao jedinstvene točke rukovođenja policijskim poslovima u sedam priobalnih uprava sa sjedištem u Policijskoj upravi zadarskoj“, kazao je Božinović.

Stožer je radio od 16. lipnja do 15. rujna, uspostavom 24-satnog dežurstva, a uz pripadnike hrvatske policije tu su bili i pripadnici Hrvatske vatrogasne zajednice, pripadnici Gorske službe spašavanja, Ministarstva obrane i Državne uprave za zaštitu i spašavanje.

U sezoni je, dodao je ministar, „evidentirano smanjenje broja prekršaja od 9 posto, a vezano uz stanje kriminaliteta, kad govorimo o broju kaznenih djela na štetu stranih turista, u odnosu na srpanj 2017. godine smanjenje je bilo 13,3 posto, a u kolovozu čak 25,3 posto“.

Također, efikasnim kriminalističkim istraživanjima u najkraćem vremenu razriješena su sva četiri ubojstva koja su se ovog ljeta dogodila na našem priobalju, istaknuo je.

Govoreći o prometu na našim graničnim prijelazima u dva najjača ljetna mjeseca kada preko naše granice prođe i do 70 milijuna putnika, ministar je obrazložio da su najfrekventniji granični prijelazi i ove godine bili Macelj, Kaštel, Plovanija, Bregana, Goričan II, Rupa, Pasjak i Bajakovo. No, uz „dobru organizaciju službe i preusmjeravanjem na alternativne, manje opterećene granične prijelaze, uz prelazak na ciljane granične kontrole, dogovorene sa susjednima Slovenijom i Mađarskom, postiglo da su gužve i čekanja na granici svedena na najmanju moguću mjeru“, rekao je Božinović.

Dodao je i da aktivnim djelovanjem hrvatske policije migracijska kretanja u regiji nisu utjecala na sigurnost turističke sezone, a što se tiče sigurnosti u cestovnom prometu, preventivnim i represivnim djelovanjem postignuto je smanjenje broja prometnih nesreća u odnosu na isto razdoblje godinu ranije.

„Samo za Ultru, koja se održavala na tri destinacije, u Splitu, na Hvaru i Visu, zabilježen je dolazak 150.000 posjetitelja iz 142 zemlje svijeta, ali sve je sigurnosno prošlo vrlo zadovoljavajuće, bez kaznenih prijava, uz nekih 290 prekršaja“, naglasio je ministar.

Podsjetio je i na originalni projekt hrvatske policije „Sigurna turistička sezona“ koji je ove godine uključio 89 policajaca iz 20 stranih policijskih organizacija, prvi puta i iz Kine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.