Šućurović: godinama smo izloženi jednoj negativnoj slici o braniteljima

Na Hrvatskim studijima danas u 16 sati održava se znanstveni simpozij na kojem će biti predstavljeni rezultati triju istraživanja o hrvatskim braniteljima provedenih u sklopu projekta Zbora udruga veterana hrvatskih gardijskih postrojbi. Sandra Šućurović, magistra psihologije, tajnica Zbora gardijskih postrojbi, ujedno i hrvatska braniteljica, voditeljica je cijelog projekta. Istaknula je kako je to prva znanstvena studija ovog opsega na braniteljskoj populaciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Studiju je proveo koordinirano Zbor udruga veterana hrvatskih gardijskih postrojbi (ZUV HGP), a kao partneri u provođenju istraživanja sudjelovali su Institut društvenih znanosti Ivo Pilar, Hrvatski studiji te Udruga specijalne policije iz Domovinskog rata kroz potporu Ministarstva branitelja koje je prepoznalo važnost i pokazalo interes za ovakav tip projekta.

Provedeno je u 8 gradova i uključeno je bilo preko 30 braniteljskih udruga. U samom istraživanju je sudjelovalo preko 500 hrvatskih branitelja.

“Cilj programa je bio da kroz primjenu suvremenih istraživanja iz polja psihologije proučimo ratna iskustva branitelja, načine na koje su ta iskustva utjecala na odnose branitelja s obitelji, prijateljima i suborcima te kako branitelji mogu doprinijeti kvaliteti hrvatskog društva”, istaknula je Šućurović dodavši kako je ovo jedan od načina kako srušiti negativnu percepciju na znanstveni način o braniteljima jer “svi znamo da su branitelji kohezivna skupina – to se pokazalo kad su bile poplave u Slavoniji – mogu se brzo okupiti i doprinijeti društvu, a godinama smo izloženi jednoj negativnoj slici branitelja u društvu”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Samo istraživanje je trajalo od proljeća 2013. do jeseni 2014. godine. Cijeli istraživački projekt je započeo fokus grupama. Okupili su po 15 branitelja iz različitih braniteljskih populacija s jednim znanstvenikom u fokus grupi da bi na osnovi pitanja koja su proizašla iz razgovora nastao upitnik.

Preko 30 ljudi je bilo angažirano u rad istraživanja – znanstvenika, profesora, studenata uz naravno braniteljske udruge. Naglasila je kako su samo osobni intervjui i fokus grupe trajale mjesecima.

Poslije današnjeg izlaganja rezultata istraživanja, planiraju izdati brošuru ili knjigu u kojoj bi se sve saželo u jedno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Knežević: 20 godina nakon rata oko polovina ispitanih hrvatskih branitelja ima simptome PTSP-a

Dr. sc. Martina Knežević s Odjela za psihologiju Hrvatskih studija bila je angažirana u radu istraživanja. Na upit kako su došli na ideju ovog projekta, istaknula je kako je Sandra Šućurović bila njezina studentica te u vrijeme kad je završavala svoj studij psihologije, izašao je natječaj te su razmišljale što bi mogle napraviti.

“Bila je to i osobna motivacije, obje imamo osobna iskustva iz Domovinskog rata, moja obitelj je sudjelovala, dok je Sandra i sama hrvatska braniteljica te kad smo saznale da ima vrlo malo istraživanja o braniteljskoj populaciji koja nema simptome PTSP-a – odlučile smo to istražiti”, rekla je Knežević

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istaknula je da 20 godina nakon rata oko polovina ispitanih hrvatskih branitelja ima simptome PTSP-a.

“To ne znači da su razvili bolest, nego da imaju velike simptome – nesanice, noćne more, svakodnevno proživljavaju ponovno ta iskustva i to je zapravo strašno kada pogledate da su neki od njih u najboljim radnim godinama te to svakako utječe na njihov društveni i poslovni život”, ocijenila je rekavši kako je činjenica da se takve stvari mogu promijeniti pravom terapijom, pružanjem podrške, osobnom ili grupnom terapijom.

“Imamo podatke na temelju kojih znanstvenici, a kasnije i terapeuti mogu djelovati na njih, pomoći im s poteškoćama koje imaju”, rekla je.

Na upit je li ovakvo istraživanje početak za još jedan daljnji bolji korak, odgovorila je apsolutno:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Obuhvatili smo populaciju branitelja koji su bili fizički nam dostupniji, recimo nismo išli na jug Hrvatske, tako da bi svakako trebalo uključiti i njih u istraživanje, no vjerujem da bismo dobili slične rezultate. U prvom planu bi bilo proširiti istraživanje te nakon toga definitvno dati neke smjernice te dalje raditi kroz neke terapijske grupe potpore”, ocijenila je te na upit jesu li ju iznenadili rezultati istraživanja ustvrdila kako zapravo nije znala što bi očekivala.

“Neka istraživanja su pokazala da i nakon 50 godina nakon sudjelovanja u ratu mogu se javiti strašne posljedice, no nekako sam se nadala da nije tako kod nas. Međutim, nisam bila pretjerano iznenađena”, istaknula je Knežević te dodala: “Osobno čini mi se to dosta veliki broj. Razmislite samo kroz što oni prolaze, s tim da je bitno reći da u vrijeme kad smo radili to istraživanje bio je problem s ćirilicom u Vukovaru. Postoji mogućnost, to ne mogu tvrditi jer je to korelacijsko istraživanje, ne mogu biti 100 posto sigurna, ali postoji mogućnost da je dio tih simptoma koji su oni osjetili i koje su izražavali, povezani s tom cijelom situacijom, što je na njih utjecalo vrlo stresno. I to je svakako nešto o čemu treba razmišljati”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.