Budući Muzej Domovinskog rata na splitskom Poljudu

Budući Muzej Domovinskog rata u Splitu bit će smješten na Poljudu u blizini istoimenog stadiona i vojne luke Lora, njegova izgradnja mogla bi stajati između 40 i 50 milijuna kuna, a pripremne radnje bit će završene u roku od dvije godine, najavio je u petak splitski gradonačelnik Ivo Baldasar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zamisao je da Muzej Domovinskog rata bude na Poljudu, gdje ispred Lore postoji prostor i više objekata. Već smo uputili dopis Državnom uredu za upravljanje državnom imovinom (DUDI) koji raspolaže tom imovinom da cijeli taj kompleks zajedno sa zgradama ustupi gradu Splitu kako bi tu zasnovali Muzej Domovinskog rata u Splitu, rekao je Baldasar prilikom predstavljanja prostora u splitskoj ulici Poljička cesta, u koji će se prikupljati građa i oprema iz Domovinskog rata i u njemu čuvati do izgradnje Muzeja na Poljudu.
Splitsko Gradsko vijeće je 30. rujna ove godine donijelo odluku o pokretanju postupka uspostave Muzeja Domovinskog rata u Splitu, a nakon završetka administrativnih radnji Gradsko vijeće donijet će i i službenu odluku o osnutku tog muzeja, rekao je Baldasar.
Naglasio je kako će to biti moderan muzej poput Muzeja Sinjske alke u Sinju, ali prostorno veći.
Naziv “Muzej Domovinskog rata u Splitu” odabran je jer nije riječ o muzeju grada Splita nego, o muzeju koji će biti smješten u Splitu i u njemu će biti prikupljena građa s područja više dalmatinskih županija gdje su vođene oslobodilačke akcije od velikosrpske agresije tijekom Domovinskog rata.

U Muzeju građa iz više dalmatinskih županija gdje su vođene oslobodilačke akcije

Predsjednik Povjerenstva Muzeja Domovinskog rata u Splitu u osnutku, umirovljeni bojnik HV-a Ivica Bubić istaknuo je da će na muzejskom prostoru veličine od tri do četiri tisuće četvornih metara, biti izloženi, helikopteri, avioni, tenkovi i ostala sredstva rabljena u Domovinskom ratu.
Muzej će imati i multimedijalnu dvoranu u kojoj će biti smješteni dokumenti, videosnimci, fotografije iz Domovinskog rata, rekao je Bubić te je pozvao sve koji posjeduju takvu građu iz Domovinskog rata da je doniraju budućem muzeju.
Muzeju Domovinskog rata u Splitu svoje ratne odore donirat će generali Damir Krstičević, Ante Gotovina i Željko Glasnović, a u Muzeju će biti pohranjena i građa Hrvatskog vijeća obrane (HVO) Herceg Bosne koje je sudjelovalo o oslobodilačkim akcijama zajedno s Hrvatskom vojskom, rekao je.
Bubić je zahvalio splitskom gradonačelniku Ivi Baldasaru i županu splitsko-dalmatinskom Zlatku Ževrnji na njihovu zauzimanju za uspostavu Muzeja Domovinskog rada u Splitu.
“Imamo i potpotu predsjednice Republike Kolinde Grabar Kitarović za ovaj muzej, a kontaktiralo nas je i naše iseljeništvo koje želi pomoći uspostavu ovakvog muzeja”, naglasio je Bubić

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ževrnja: Splitsko-dalmatinska županija financijski će poduprijeti uspostavu Muzeja

Župan splitsko-dalmatinski Zlatko Ževrnja rekao je da će županija financijski poduprijeti uspostavu Muzeja domovinskog rata u Splitu.
Riječ je o uspostavi iznimno važne ustanove koja će spašavati istinu o Domovinskom ratu i informirati buduće naraštaje kako je nastajala samostalna Hrvatska država kojoj je temelj Domovinski rat, naglasio je Ževrnja.
Povjesničar prof. Josip Jurčević rekao je da će Muzej Domovinskog rata u Splitu biti prva takva ustanova u Hrvatskoj koja će udovoljiti stručne kriterije i standarde.
“Žalosno je da su sve institucije tog tipa koje su do sada stvorene u Hrvatskoj, zapravo, pogrebna poduzeća Domovinskog rata”, ocijenio je Jurčević.
Naglasio je kako nije slučajno što će ovakav muzej biti u Splitu jer je “strateški cilj srbijanskog agresora bio okupacija južne Hrvatske i Jadranskog mora”.
“Uspostava Muzeja Domovinskog rata u Splitu je jako dobra vijest jer ovaj projekat nema veze sa sitnim političkim ili osobnim interesima, nego je riječ o nečemu što je važno za sve ljude u Hrvatskoj” zaključio je prof. Jurčević.
Na predstavljanju privremenih prostorija Muzeja Domovinskog rata u Splitu poznati operni pjevač Ratomir Kliškić je donirao cjelokupnu ratnu opremu, naoružanje i odličja svojeg sina Gorana Kliškića, koji je poginuo u Domovinskom ratu. Kliškić je rekao kako mu je jako teško, ali je istodobno i ponosan što će konačno postojati muzej u kojem će se čuvati istina o osloboditeljskom hrvatskom Domovinskom ratu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.