Demograf Šterc: 80 posto djece u RH rađa se u braku, mlade treba poticati na stupanje u brak

stjepan šterc
Foto: Snimka zaslona

Prema procjeni Državnog zavoda za statistiku, Hrvatska je potkraj 2020. imala oko četiri milijuna i 48 tisuća stanovnika. To je oko 237 tisuća manje nego na zadnjem popisu 2011. godine. Novi popis čekamo, ali može se reći da situacija nije dobra, kazao je demograf Stjepan Šterc gostujući na HRT-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

‘Hrvatska nije napravila procjenu na bazi mirovinskog sustava’

Ovo što čitamo po novinama, vidi se da je rezultat svih onih priprema koje su bile prije popisa, a koje nisu bile odgovarajuće i nije se odradio čitav niz postupaka da bi ovaj popis bio validan.

– Svaka zemlja prije popisa stanovništva formira Savjet za popis stanovništva i u taj savjet ulaze svi koji se bave tom problematikom, ali jedino Hrvatska nije napravila procjenu na bazi mirovinskog sustava, kako bi znali koliko nas ima, rekao je.

Postavio sam pitanje tko je recenzirao potpisnicu, naglasio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

– Pitanja nisu recenzirana što se tiče struke i njima se ne stječe baza podataka, naglasio je.

U pitanjima o popisu ima čitav niz manjkavosti. To je ozbiljni razlog neozbiljnog pristupa za državu, govori.

> Plenković: Rodiljska naknada diže se na 7500 kn, a uvodi se i plaćeni očinski dopust od 10 dana

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poticanje mladih za stupanje u brak

Naglasio je da se i dalje 80 posto djece rađa u braku i da treba raditi na poticanju stupanja mladih u brak.

– Trebalo bi im primjerice ponuditi 50 tisuća eura kredit i onda sukladno broju djece iz tog braka oslobodi im se vraćanje tog kredita. To su modeli koji su već testirani u drugim zemljama. Međutim, mi uporno sve takve stvari izbjegavamo. Slažem se da se ženu ne smije kažnjavati u porodiljskom razdoblju, međutim ova nova Vladina odluka isključila je neke žene. Recimo studentice koje su rodile. Ta se odluka odnosi samo na zaposlene. Po čemu druge žene nisu zaslužile naknade?

Šterc je istaknuo da imamo veliki potencijal u hrvatskom iseljeništvu koji ne koristimo i da se prema tom hrvatskom bogatstvu politika odnosi potpuno inertno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.