Udruga hrvatskih srednjoškolskih ravnatelja iz Zadarske županije ne slaže se s predloženom smjenom ravnatelja Ekonomsko-birotehničke škole Joze Dragića zbog slučaja žigosanja. Smatraju da je odluka donesena pod pritiskom javnosti. Traže od ministrice Blaženke Divjak da još jednom razmisli o prijedlogu prosvjetne inspekcije, te što prije izmijeni zakon o istoj, ali i da ubrza donošenje akcijskog plana za prevenciju nasilja u školama. O svemu je za Dnevnik Nove TV progovorila ministrica Blaženka Divjak.
Ministrice, kako komentirate ovaj zahtjev i što ćete poduzeti u slučaju zadarskog ravnatelja?
Moram priznati da je mene ovaj zahtjev začudio jer je prosvjetna inspekcija nedvojbeno utvrdila propuste i u samoj školi i u djelovanju samog ravnatelja. A javnost, pa i ja sama, sam dobro čula izjave ravnatelja i one su bile neprihvatljive. U tom smislu trebamo pustiti da ovaj postupak ide svojim tijekom. A tijek je taj da sada ovaj zahtjev ide školskom odboru da postupi prema zahtjevu prosvjetne inspekcije i nalazima.
Vršnjačko nasilje, napadi na učitelje – što je s akcijskim planom za prevenciju nasilja u školama?
Akcijski plan se radi. Imenovano je povjerenstvo od različitih dionika, a između ostalog i dva predstavnika su iz Udruge ravnatelja koji rade na tome i vjerujem da ćemo s akcijskim planom izaći u javnost i javno savjetovanje negdje sredinom godine, u šestom ili sedmom mjesecu. Ali treba cjelovito sagledati problem. Prije svega ćemo vidjeti što u zakonodavnom smislu treba promijeniti, što u smislu prevencije i programa u školama da se osvijesti potreba da se sukobi rješavaju nenasilnim putem i prije svega edukacija i medijska kampanja o takvim problemima.
Priča o lektiri
Puno se bure u javnosti diglo oko lektire – rekli ste da dajete slobodu učiteljima – nije li to “Brigo moja prijeđi na drugoga”?
Prije svega ja sam bila jako začuđena koliko je bilo lažnih vijesti i laži i podmetanja u toj kampanji. Na primjer – “Ježeva kućica”. Nitko nije izbacio “Ježevu kućicu” jer “Ježeva kućica” u ovom trenutku nije niti u izbornoj niti u obveznoj lektiri. To je potpuno lažna vijest! A mi sada otvaramo mogućnost da svatko “Ježevu kućicu” uzme za lektiru. Što se tiče “Dnevnika Anne Frank”, status je izborni i to je i ostao u novom kurikulumu. U ovom prvom slučaju se pokušalo ići na emocije jer svi znamo “Ježevu kućicu” i teško da bi je netko izbacio, međutim ona u ovom trenutku uopće nije u lektiri, a mi joj sada otvaramo mogućnost da se uvede. Drugo je pitanje kako konceptualno gledamo na ove stvari? Zazivamo reformu koja će biti nalik finskoj reformi i sustavu gdje je sloboda i autonomija učitelja ono na čemu se reforma gradi i mi moramo vjerovati u njih. Ja vjerujem u učitelje! Prema tome, treba im dati slobodu izbora.
Što time želite postići i kako ste vi to zamislili?
Mislim da treba razumjeti kako je prošlo vrijeme kada se učiteljima dekretom mora reći što trebaju učiniti. Mi radimo sada edukacije s učiteljima, 1000 radionica samo u prvom i drugom mjesecu, i dajemo kriterij, a oni će sami izabrati taj izborni dio lektire. U tom smislu treba poštivati i volju učitelja i potrebe i interese učenika u tom djelu. Mi smo sad još otvorili i ovu mogućnost da se ispita interes i preporuke učitelja za izborni dio lektire, ta će anketa pomoći svima onima koji se možda nesigurno osjećaju u toj situaciji.