Nevladina organizacija GONG je osnivač i donedavni nakladnik portala Faktograf.hr, medija koji za sebe tvrdi da je specijaliziran za “fact checking”, odnosno provjeru činjenične točnosti tvrdnji u javnom prostoru. Kao takav specijalizirani medij Faktograf ima ovlasti dodjeljivati negativne oznake člancima u medijima, čime u praksi smanjuje doseg čitatelja do kojeg sadržaj ocijenjen kao netočan može doći na društvenim mrežama.
> Petar Vidov – glavni urednik Faktografa dijete je portala Index, pisao za Pupovčeve Novosti
Isti Faktograf, koji navodno objektivno provjerava činjenice iznesene u javnom prostoru ima i jedan medij kao partnera, a to je N1 televizija i to od 2017. godine. Ovaj specijalizirani medij u posljednje dvije godine u fokusu ima provjeru činjenica u javnom prostoru izrečenih glede koronavirusa i pandemije koronavirusa.
Tako je Faktograf nedavno smanjio doseg objava Nenada Bakića, poduzetnika i matematičara koji dvije godine izrađuje modele i procjene vezane uz pandemiju koronavirusa. Bakić je zbog toga najavio tužbu protiv Faktografa, da bi ubrzo optužio Faktograf za pokretanje staljinističke hajke zbog najavljene tužbe. Faktograf je zatim ustvrdio da je hakiran nakon hajke koju je Bakić pokrenuo protiv njih.
Nije cenzura, ali je “onemogućavanje demagogije”
No, zanimljivo je kako je Faktograf u manje od 24 sata svoju ulogu opisao na dva oprečna načina. Naime, u ponedjeljak 13. prosinca u 15 sati Faktograf je ustvrdio da on “ne vrši cenzuru na Facebooku”, da bi se u utorak 14. prosinca u 11:46 sati požalio kako ih oportunisti “pokušavaju zastrašiti jer im onemogućujemo da na Facebooku slobodno šire svoju demagogiju”.
Treba dodati i da je Faktograf ustvrdio kako ne vrši cenzuru jer ne može ukloniti ili blokirati sadržaj, ali prešućuje da onemogućuje širenje sadržaja.
“Iako smo to već objašnjavali u više navrata, očigledno treba ponoviti još jednom: Faktograf na Facebooku ne vrši cenzuru,već provjerava točnost informacija koje se dijele na društvenim mrežama. Faktograf ne može niti blokirati, niti ukloniti bilo kakav sadržaj s Facebooka.
— Važno je reći još jednu stvar: redakcija Faktografa zbog svog rada svakodnevno prima uvrede i prijetnje, kako fizičkim nasiljem, tako i smrću. Količina prijetnji koje primamo povećava se kad laži o nama šire javne osobe”, objavio je Faktograf u ponedjeljak.
U utorak, Faktograf je ustvrdio:
“Stranicama Faktografa trenutno se otežano pristupa jer se nalazimo pod DDoS napadom.
Napad na stranice Faktografa pokrenut je nakon hajke koju je protiv nas poveo poduzetnik Nenad Bakić. Hakerski napad na stranice Faktografa ćemo, naravno, prijaviti policiji.
Radimo na otklanjanju problema. Faktograf će uskoro biti dostupan svim našim čitateljima i čitateljicama.
Oportunisti koji nas pokušavaju zastrašiti jer im onemogućujemo da na Facebooku slobodno šire svoju demagogiju ovakvim nas metodama neće obeshrabriti. Svaki napad, svaka uvreda i prijetnja, samo nam je dodatni motiv da u svom poslu budemo još bolji. Ako vam je stalo do činjenica, možete nas podržati tako što ćete podijeliti ovu objavu”.
Urednici Faktografa i njihovo financiranje
Glavni urednik portala Faktograf je Petar Vidov, njegova zamjenica je Snja Despot, izvršna urednica Ana Brakus, a novinarke su Ana Benačić i Gabrijela Galić te urednica komunikacija Ivana Živković. Riječ je mahom o novinarima koji su radili na nekom od portala poput Indexa, Lupiga, N1 televiziji, Novom listu ili Novostima.
O svom financiranju na Faktograf.hr navode: kroz projekte osvojene na natječajima NED-a, Googleovog The Digital News Initiative Innovation Funda (putem projekta Mozaik veza) i Agencije za elektroničke medije, Europske unije kroz program Europa za građane te kroz Facebookov Third Party Fact-Checker program.
Tekst se nastavlja ispod oglasa