“Osmi mart naš je dan, koji slavimo glasno na ulicama naših gradova, svjesne da se za svoja prava i živote moramo izboriti same i da ta borba traje cijelu godinu”, poruka je odaslana s petog po redu tzv. Noćnog marša za ženska prava koji je u nedjelju uvečer održan u središtu Zagreba pod sloganom “Živio feminizam, živio 8. mart”.
Organizator marša je feministički kolektiv “fAKTIV”.
Poruka na transparentu: “Hvala bogu na abortusu”
Sudionici su nosili transparente na kojima je pisalo: “Obiteljsko nasilje nije društvena igra”, “Nikad pokorene”, “Pun mi je kufer”, “Trans žene su žene”, “I jedanput je nasilje”, “Hvala bogu na abortusu”, “Ne peri pedofiliju svetom vodicom”.
Hajka na priziv savjesti
Jelena Tešija, članica feminističkog kolektiva “fAKTIV”, kaže kako se ništa bitno nije promijenilo oko prava na pobačaj koji je u Hrvatskoj legalan ali zbog cijelog niza problema većini žena nedostupan – zbog toga što je skup te zato što su liječnici i liječnice pod prizivom savjesti odlučili ženama uskraćivati zdravstvenu skrb. Traže ukidanje priziva savjesti i besplatnu kontracepciju.
Osim Zagreba, marš se održao u Zadru, Rijeci, Puli i Splitu.
Tekstilne radnice propalih hrvatskih tvrtki
Direktorica tvrtke Naftalina Josipa Maslać-Petričević rekla je večeras u HRT-ovoj emisiji Tema dana kako današnji dan može biti posvećen i našim tekstilnim radnicama svih propalih poduzeća kao što su Kamensko i Goričanka.
Njezina tvrtka jedna je od najuspješnijih u industrijskom sektoru i niže uspjehe iako je tekstilna industrija u krizi dugi niz godina. Ona sama prošla je bračni, financijski i obiteljski lom, ali se unatoč svemu podigla. Kao i svaka žena, kaže, našla je u sebi snagu koju nije ni znala da ima.
“Jednostavno, u sebi pronađete ono što ni ne sanjate da imate. Zaronite u tu svoju samoću, imate strašan motiv, a motiv su vam uvijek djeca i ljubav prema djeci. Želite omogućiti im normalno odrastanje”, rekla je Maslać-Petričević.
Spisateljica Julijana Matanović rekla je u Temi dana da su je žene obilježile na različite načine – baka, majka, prva učiteljica Dušanka…
“One su bile dio moje priče, da ja pišem o nekim običnim ženama, ženama iz provincije, ali i ženama koje imaju jednake probleme, neovisno gdje živjele”, rekla je Matanović.