Politolog i politički komentator Davor Gjenero je za N1 komentirao unutarstranačka previranja u HDZ-u i aktualnu predsjedničku kampanju.
“To je neozbiljno i neodgovorno. Ako vi sumnjate u rad glavnog državnog odvjetnika, onda je bilo smiješno njemu, tj. njegovoj instituciji podnositi prijave protiv Pupovca.”
“Potpuno je jasno da ono za što je u njihovim prijavama Pupovac inkriminirian nije kazneno djelo, osim toga Pupovac uživa i zaštitu parlamentarnog imuniteta i uopće ideja vođenja procesa protiv parlamentarnog zastupnika, a pogotovo zastupnika ranjive skupine, nije racionalna ideja i nije ideja koja bi spadala u korpus onoga što se radi unutar demokratskog poretka”, tvrdi Gjenero.
U slavonskom HDZ-u moglo bi doći do smjene generacija
“Mi moramo biti svjesni da su negdje u svibnju iduće godine unutarstranački izbori u HDZ-u. Isto tako mogli smo pročitati da su vrlo snažno u nekim stranačkim organizacijama počela reograniziranja i zauzimanja pozicija prije tih izbora.”
“Svi smatraju da će jedno od najzanimljivijih područja biti Slavonija i da bi ondje moglo doći do velike smjene generacija i unutar vodstva.
Između ostalog, Đakić je na svim popisima onih koji bi nakon tih izbora trebali otići, a Penavu se – uz trenutnoga šefa izbornog tima Kolinde Grabar-Kitarović i još neke vukovarske županijske čelnike – spominje kao najperspektivnijje ljude u tom prostoru.”
Komentirao je i neke najave Tomislava Karamarka da će se kandidirati na unutarstranačkih izborima.
“Karamarko je sam svjestan toga da je taj povratak zasad daleko, pa ga onda ne najavljuje direktno.”
“Dosad je samo bivšu gradonačelnicu Knina pustio da u javnosti govori o mogućnosti njegova povratka. Nakon što ste izgubili vlast na način na koji jer to izgubio Karamatko, malo je vjerojatnosti i mogućnosti za politički povratak.”
“U HDZ-u jest gužva za lidersku poziciju, ali mislim da nije tako velika kao što se čini ljudima izvana. Naime, stranka je ipak racionalni mehanizam i svima je jasno da ne možete u svibnju preuzeti vođenje stranke, a u rujnu, listopadu ili najkasnije studenom, tu stranku povesti na izbore.”
Odgovorio je na pitanje jesu li poruke u WhatsApp grupama razlog za izbacivanje članova stranke iz te stranke.
“To je pitanje kriterija neke stranke. Stranka je dobrovoljna organizacija koju čine ljudi koji dijele zajedničke stavove i mišljenja i usmjereni su na sudjelovanje u vlasti ili kontrolu nad tom vlašću.”
“Ponašanje koje je primjerenije građanskome društvu, uvjetno rečeno, unutar političkih stranaka nije nešto što je prihvatljivo. Nedisciplina unutar političke stranke nije nešto što može biti stranci prihvatljivo, a pogotovo kada dođete na teren neprihvaćanja temeljnih demokratskih odrednica.”
“Nikada vam nešto što se može tumačiti kao afera ne može pomoći. Čini mi se da je HDZ napravio dobru stvar time što je otvorio ovo pitanje u javnosti, ali im se desilo ono što se toj stranci jako često dešava – da u trenutku kad je pitanje otvorila pa do kraja nije imala osmišljenu komunikacijsku strategiju. I HDZ nije znao kako s javnošću razgovarati o problemu koji im se dogodio.”
Osvrnuo se i na potencijalne predsjedničke kandidate.
“Čini mi se da je jasno koja dva kandidata ulaze u drugi krug i da je onda nakon toga jasno koji kandidat može zahvatiti više glasova u centru političke arene, jer se izbori ne dobivaju niti glasovima krajnje ljevice, niti krajnje desnice.”
Što se tiče Grabar-Kitarović, Gjenero je rekao kako ona “u službeni dio kampanje ulazi dosta reklasirano”.
“Obično kada predsjednik trči za drugim mandatom, a nije napravio neku tešku grešku u mandatu, on ima veliku prednost u toj trci.
Grabar-Kitarović ima dodatnu prednost u tome što se nitko od njenih protukandidata nije profilirao kao moguće bolje, efikasnije rješenje nego što je ona.”
“Milanović je kandidat koji može biti dobar kandidat u izbornom sustavu za predsjednika Vlade, ali ne može biti dobar kandidat tamo gdje morate smanjiti sukobe i povećati prostor onih koji vas podupiru.”
Što se Miroslava Škore tiče, kazao je sljedeće:
“Škoro je u kampanju ušao kao klonirani Tuđman, a sad se ponaša kao klonirani Mesić. Mesić bi vjerojatno još bolje iskoristio doskočicu s Martinjem.”
“To se meni ne čini da je bila loša stvar jer je malo relaksirala kampanju, ali nije mu ništa donijela, niti odnijela. Možda je malo više odnijela, jer bi se od njega u ovom razdoblju kampanje moglo očekivati malo više ozbiljnosti. On je potrošio i izgubio onu dozu ozbiljnosti s kojom je ušao u kampanju. Vidimo da on nema ovih ideja, da nema razrađenih starih ideja, tako da se ta kandidatura na neki način istrošila,” rekao je Gjenero.
Tekst se nastavlja ispod oglasa