‘Glasati’ ili ‘glasovati’? – Pročitajte što kažu jezični stručnjaci!

Zagreb, 12.6.2015 - Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje (IHJJ) i struèni èasopis "Radno pravo" organizirali su okrugli stol u Hrvatskom novinarskom domu o pitanju obveznosti uporabe hrvatskoga jezika u radnim odnosima. Na fotografiji Željko Jozić, ravnatelj IHJJ-a. foto HINA/ Ivan ŠARAVANJA/ iš

Prenosimo priopćenje ravnatelja Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje, dr. sc. Željka Jozića.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Institut za hrvatski jezik i jezikoslovlje od ovoga će mjeseca redovito putem medija objavljivati aktualne jezične savjete za kojima se javi potreba. Svi će ti savjeti biti objavljeni i na mrežnoj stranici jezicni-savjetnik.hr i na aplikaciji za pametne telefone 555+ jezičnih savjeta dostupnoj za obje platforme (iOS i Android).

Zbog nadolazećih izbora vrlo su česte u upotrebi riječi glasati i glasovati (i njihove tvorenice), zbog erupcije vulkana na Novome Zelandu javio se problem glagola erumpirati ili eruptirati, a u posljednje vrijeme sve je češće u upotrebi i engleski pojam mindfulness, za koji smo ponudili hrvatski prijevod.

Glasati ili glasovati?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I glagol glasati i glagol glasovati pripadaju hrvatskomu standardnom jeziku i u njemu znače ‘davanje svojega glasa na izborima ili pri kakvome odlučivanju’. Često se čuje dosjetka da se životinje glasaju, a ljudi glasuju, ali glagol glasati i glagol glasati se dva su različita glagola – glagol glasati se znači ‘javljati se glasom ili zvukom’, a glagol glasati ima isto značenje kao glagol glasovati. Hrvatski korpusi pokazuju da su tvorenice glagola glasati (izglasati, preglasati) češće u uporabi nego tvorenice glagola glasovati (izglasovati, preglasovati). Glagoli izglasavati i preglasavati (nesvršeni glagoli tvoreni od svršenih izglasati i preglasati) tvore glagolske imenice izglasavanje i preglasavanje. Na temelju boljih tvorbenih mogućnosti i veće potvrđenosti u uporabi i samoga glagola i njegovih izvedenica prednost se može dati glagolu glasati pred glagolom glasovati.

Erumpirati ili eruptirati?

U hrvatskome jeziku potvrđeni su glagoli eruptirati i erumpirati. Ti su glagoli nastali prema latinskome erumpo, 3., erupi, eruptum. Glagol erumpirati nastao je prema latinskome temeljnom liku (prezentu) dok je glagol eruptirati nastao prema latinskome participu perfekta pasivnom, ali i prema hrvatskoj imenici erupcija. Jezični savjetnici i rječnici prednost daju liku erumpirati. Taj bismo glagol mogli usporediti s glagolom korumpirati prema latinskome corrumpo, 3., corrupi, corruptum. U hrvatskome su potvrđeni glagoli korumpirati i koruptirati, ali se prednost daje glagolu korumpirati, koji je i mnogo češći u uporabi. Zbog svega navedenoga u hrvatskome standardnom jeziku prednost se daje glagolu erumpirati.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mindfulness > potpuna svjesnost

Engleska riječ mindfulness označuje u svakome trenutku prisutnu potpunu svjesnost o mislima, osjećajima, tjelesnim podražajima i okolini te meditacijsku tehniku kojom se takva svjesnost postiže. U hrvatskome standardnom jeziku bolje je (u prvome značenju te engleske riječi) govoriti o potpunoj svjesnosti ili (u drugome značenju) o meditaciji / meditacijskoj tehnici potpune svjesnosti.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.