Potpredsjednik Sabora i izaslanik predsjednika Hrvatskoga sabora akademik Željko Reiner sastao se u utorak s glavnim tajnikom Vijeća Europe Thorbjornom Jaglandom koji boravi u službenom posjetu Hrvatskoj.
Razgovaralo se o prioritetima šestomjesečnog predsjedanja Hrvatske Odborom ministara Vijeća Europe, o parlamentarnoj dimenziji predsjedanja, ulozi Hrvatske kao predsjedateljice i ostalim aktualnim temama važnim za budućnost Vijeća Europe.
Njemačka: Parlament do kraja 2018. mora ozakoniti upis ‘trećeg spola’
Potpredsjednik Sabora Reiner rekao je kako je hrvatski program predsjedanja obiman i kako će sadržavati sljedeće prioritete: borbu protiv korupcije, zaštitu prava nacionalnih manjina i ranjivih skupina, decentralizaciju kroz jačanje lokalne uprave i samouprave te zaštitu kulturne baštine i kulturnih puteva. U okviru predsjedanja Reiner je naveo aktivnosti Hrvatskoga sabora koje će se organizirati u sklopu hrvatskog predsjedanja te naglasio kako je Hrvatska kroz šestomjesečno predsjedanje spremna doprinijeti provedbi svih ciljeva Vijeća Europe.
Ivica Šola: Istanbulska, ili veliki inkvizitor u Saboru
“Podržat ćemo politički dijalog sa svim državama članicama Vijeća Europe”, rekao je Reiner.
Glavni tajnik Vijeća Europe Jagland pohvalio je ratifikaciju Istanbulske konvencije u Hrvatskom saboru te istaknuo važnost nadilaženja svih nedoumica i nesporazuma koji su se pojavili u hrvatskoj javnosti.
“Konvencija se ne bavi istospolnim brakovima niti rodnom ideologijom već je isključivo usmjerena na borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji”, naglasio je Jagland.
Govoreći o izazovima i aktualnim pitanjima s kojima je Vijeće Europe suočeno rekao je kako smatra da je zadaća svih država članica ispunjavati svoje obveze i raditi na stalnom jačanju demokratskih vrijednosti.
Istanbulska konvencija ne adresira stvarne uzročnike nasilja nad ženama
Sugovornici su se složili oko potrebe daljnjeg angažmana i konstruktivnog rješavanja problema koji su pred Vijećem Europe posebno u kontekstu borbe protiv svih oblika netolerancije i diskriminacije posebno kroz promicanje zaštite ljudskih prava, prava manjina i osjetljivih skupina.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.