Grabar-Kitarović na summitu Procesa Brdo-Brijuni u Tirani

Split, 7.05.2019 - Procesiji i sveta misa u prigodi obilježavanja blagdana sv. Duje i Dana Grada Splita. Na slici Predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović i Andro Krstulović Opara. foto. HINA/ Mario Strmotić/ ms

Hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović sudjelovat će na redovitom godišnjem summitu Procesa Brdo-Brijuni – slovensko-hrvatske inicijative za približavanje zemalja zapadnog Balkana Europskoj uniji – koji u srijedu i četvrtak u Tirani organizira albanski predsjednik Ilir Meta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sastanak na vrhu na kojemu se očekuje dolazak svih čelnika država ili vlada zemalja uključenih u inicijativu, počinje u srijedu navečer neformalnom večerom sudionika, dok se glavnina programa održava u četvrtak. U Procesu Brdo-Brijuni, koji su 2013. zajednički pokrenule Hrvatska i Slovenija, sudjeluju i Bosna i Hercegovina, Srbija, Crna Gora, Albanija, Sjeverna Makedonija i Kosovo, zemlje koje se nalaze u različitim fazama procesa približavanja EU-u.

Kako je najavljeno iz ureda albanskog predsjednika Mete, uz dvoje supredsjedatelja summita, hrvatsku predsjednicu Grabar-Kitarović i slovenskog predsjednika Boruta Pahora, očekuje se sudjelovanje triju članova predsjedništva Bosne i Hercegovina, Šefika Džaferovića, Milorada Dodika i Željka Komšića, srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića, kosovskog predsjednika Hashima Thacija, crnogorskog predsjednika Mila Đukanovića, te predsjednika Sjeverne Makedonije u odlasku Đorge Ivanova.

Albanski organizatori najavili su da će počasni gost summita Procesa Brdo-Brijuni biti poljski predsjednik Andrzej Duda, a također se očekuje i dolazak visoke predstavnice EU-a za vanjsku politiku i sigurnost Federice Mogherini.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Održavanje summita vremenski se poklapa s proslavom Dana Europe 9. svibnja, što bi trebao biti još jedan simbolički poziv na jačanje zajedničkih europskih vrijednosti i potpora približavanju zemalja zapadnog Balkana Europskoj uniji.

“Ova inicijativa služi kao važan forum na najvišoj razini za jačanje dijaloga i suradnje, te sigurnosti i stabilnosti, kao i potpora europskim i euroatlantskim procesima u svim zemljama regije”, naveo je ured albanskog predsjednika najavljujući skup.

Očekuje se da će po završetku summita biti prihvaćena zajednička izjava, a skup će također biti prilika za niz bilateralnih sastanaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako je ranije kazala njezina glasnogovornica, visoka predstavnica EU-a Mogherini nada se da će nakon neuspjelog pokušaja približavanja stajališta Srbije i Kosova na nedavnom skupu u Berlinu u organizaciji njemačke kancelarke Angele Merkel i francuskog predsjednika Emmanuela Macrona, iskoristiti summit u Tirani kako bi ponovno pokrenula dijalog između Beograda i Prištine.

Summit se isto tako održava nekoliko tjedana uoči europskih izbora krajem svibnja, te summita čelnika EU-a početkom lipnja na kojemu bi se trebala donijeti odluka o mogućem formalnom početku pristupnih pregovora EU-a s Albanijom i Sjevernom Makedonijom, pa se očekuje da će se u Tirani razgovarati i o tim temama.

Kad je Proces Brdo-Brijuni 2013. godine pokrenut, osnovna ideja bila je da se regionalnom suradnjom i rješavanjem otvorenih pitanja stabiliziraju prilike na europskom jugoistoku kako bi se stvorili preduvjeti za proširenje Europske unije na taj dio kontinenta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.