Gradonačelnik Imotskog Ivan Budalić komentirao je spaljivanje krnje koja predstavlja zastupnika Nenada Stazića sa gay roditeljima.
“Grad Imotski se nije nikada miješao u odluke organizatora karnevala, pa neće ni sada. Znate da se alegorijski spaljuje ono što je točka prijepora, oko čega se u javnosti lome koplja. Razumijem da su se neki osjetili povrijeđenima, ali to sigurno nije bila namjera organizatora”, poručio je Budalić za Dalmatinski portal.
> (VIDEO) U Imotskom krnjo Stazić sa gay roditeljima, organizatori poručuju: ‘Držimo se tradicije’
> Imate dojam da ste zadnjih mjesec dana izloženi LGBT propagandi? U pravu ste!
> Prvi potez predsjednika: “Tražim reakciju institucija na krnju iz Imotskog!”
Poruka organizatora
“Stvarno mi se više vrti od ove kulture smrti, a budući da to moje tilo mori, neka ove godine nakaradna obitelj s djetetom Nenadom Stazićem gori” rečeno je prije nego je krnjo zapaljen.
“Sviđalo se to nekome ili ne, ovo je za nas nenormalno. Ali svatko ima pravo biti što hoće”, poručili su.
“Ostali smo konzervativni, držimo se tradicije. Daj dite materi, kako bi se reklo. Mislimo da je to ispravno”, kazao je predsjednika KD “Bakove svečanosti”, Milivoj Đuka, za Slobodnu Dalmaciju.
Što je Krnje i koji su običaji?
Paljenje Krnje u sklopu karnevala je vrsta folklornog kazališta.
“Princ Karnevala u Dalmaciji je krnjo, u Istri i Primorju pust, u Zagrebu fašnik. Uz njega su određene osobe: tužitelj, branitelj, sudac, krvnik s odgovarajućim maskama. Na određenom mjestu izvodi se prikaz suđenja krnji koji je za sve kriv, te ga na koncu spaljuju ili svečano utope. Pokatkad tu dramu prate i narikače koje žale za krnjom. To folklorno kazalište simbolizira pobjedu proljeća nad zimom koja je obilovala mnogobrojnim nedaćama otjelovljenim u krnji”, naveo je prof. dr. sc. Marko Dragić s Filozofskog fakulteta u Splitu u znanstvenom članku “Velike poklade u folkloristici Hrvata”.