Ministar vanjskih poslova Gordan Grlić Radman, u ponedjeljak je, nakon što je izašla vijest da osmero uhićenih u Zambiji mogu kući, kazao kako će ”hrvatskim državljanima biti pružena pomoć ako im treba organizirati prijevoz do zračne luke ili pomoći u kupnji karata za Hrvatsku”. Ministarstvo vanjskih i europskih poslova (MVEP) molili smo da nam objasne što obuhvaća ta pomoć pri kupnji karata.
Na naš upit sa Zrinjevca su odgovorili: MVEP ne snosi troškove avionskih karata u navedenom slučaju, niti u drugim slučajevima, već u okviru svoje nadležnosti pruža konzularnu pomoć hrvatskim državljanima sukladno Bečkoj konvenciji o konzularnim odnosima.
>Afera Zambija: Osmero Hrvata vraćeno opet u zatvor u Ndoli; zambijski portal javlja o novim optužbama
Osam karata za let iz Ndole u utorak je bilo kupljeno, no osmero hrvatskih državljana na avion se nije ukrcalo. U zračnoj luci u tom zambijskom gradu smještenom u blizini granice s Kenijom, ponovno ih je privela imigracijska služba i to na zahtjev pravosudnih tijela.
Uhićeni Hrvati su nakon naloga donesenog u ponedjeljak na sudu da napuste zemlju u roku od 48 sati, opet uhićeni i vraćeni u isti zatvor u kojem su bili više od 40 dana.
Što je bio povod za ovakav neobičan postupak zambijskih vlasti?
Tijekom utorka informacije zambijskih, a potom i domaćih medija govorile su kako je tužiteljstvo našlo neke nove inkriminirajuće dokaze te da žele nastaviti sa suđenjem.
Podsjetimo, ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman u ponedjeljak je na konferenciji za novinare kazao:
”Tijekom cijelog tog postupka MVEP i veleposlanstvo su pružali konzularnu pomoć, to smo dužni za svakog državljanina ostvariti, bez obzira gdje bio i što počinio. Ostvareni su brojni međunarodni kontakti. Mi smo s ciljem boljeg informiranja sugovornika i zalažući se za stanje hrvatskih državljana razgovarali i s ministrom vanjskih poslova Zambije, šefom EU delegacije u Lusaki, a kontaktiran je i tamošnji ministar pravosuđa”, rekao je Grlić Radman na konferenciji za medije.
Upitan na kakvu se pomoć misli u priopćenju rekao je da će ”hrvatskim državljanima biti pružena pomoć ako im treba organizirati prijevoz do zračne luke ili pomoći u kupnji karata za Hrvatsku”.
> Zambija: Sudski postupak protiv 8 Hrvata prekinut, u roku od 48 sati moraju napustiti zemlju
> Afera Zambija: Legalizaciju isprava iz Konga zaobišli i uhićeni i hrvatski sudovi iako postoje jasne upute
Što se zadnjih dana događalo?
Podsjetimo, osmero hrvatskih državljana koji su uhićeni zbog sumnje na trgovinu djecom mora napustiti zemlju u roku od 48 sati nakon što je država Zambija na ročištu u ponedjeljak putem državnog tužitelja Mahapea Libakenia zatražila obustavu postupka protiv njih. Pritom se pozvala na članak zakona koji donosimo u nastavku.
Država je podnijela zahtjev da se predmet obustavi prema odjeljku 88 (a) Zakona o kaznenom postupku, poglavlje 87 Zakona Zambije, koji kaže:
”U svakom suđenju pred nižim sudom, svaki državni odvjetnik može, uz suglasnost suda ili po uputama ravnatelja državnog odvjetništva, u svakom slučaju prije izricanja presude, odustati od gonjenja bilo koje osobe; i nakon takvog povlačenja
(a) ako je to napravljeno prije nego što je optužena osoba pozvana da iznese svoju obranu, ona će biti otpuštena, ali takvo otpuštanje optužene osobe neće moći biti zapreka kasnijim postupcima protiv nje zbog iste činjenice”.
To znači da je postupak obustavljen, ali da i dalje postoji mogućnost da se vode novi postupci protiv istih osoba zbog sumnje na trgovinu djecom.
Sudac Dominic Makalicha, koji je odobrio zahtjev naglasio je da obustava nije oslobađajuća presuda, prenosi Mwebantu.
Tekst se nastavlja ispod oglasa