Hrvati u Zambiji ponovno uhićeni zbog poruke: ‘Bude li problema, javite se Gloriji’

zambijci dokumenti
Izvor: Sun FM Zambia

Osmero hrvatskih državljana i dalje je u Zambiji zbog optužbi za trgovinu djecom. Danas bi se trebalo odlučivati o zahtjevu državnog odvjetnika da se proces s općinskog suda u Ndoli prebaci na visoki sud. Sutkinja Jennifer Bwalya na posljednjem je ročištu, održanom 14. veljače, odobrila da se brane sa slobode. Navodno je Hrvatima kod ponovnog uhićenja presudila poruka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve zbog poruke?

Jutarnji list neslužbeno doznaje zašto su ta četiri para ponovno uhićena na aerodromu, a zanimljivo je da se, prema svemu sudeći, ne radi o anonimnom pozivu kako se to tvrdilo.

“Bude li problema, javite se Gloriji, ona će sve riješiti”, ta je rečenica, kako je Jutarnji list doznao iz visokih političkih izvora, presudila tome da hrvatski državljani budu drugi put uhićeni u zračnoj luci u Ndoli, baš kada su napuštali Zambiju.

Nanovo su optuženi da su četvero mališana iz DR Konga pokušali posvojiti krivotvorenim dokumentima, a s njima i spomenuta Gloria Sondoyi Sakulenga, viša imigracijska službenica u Ndoli, pograničnom gradu između Zambije i DR Konga, sada devetooptužena za trgovinu ljudima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Obitelj protagonistice afere Zambija puna je pravnih eksperata: Majka joj je bila šefica Pravosudne akademije, a očuh na čelu Ustavnog suda
>Afera Zambija: Nedostaje barem 11, a možda i 48 ili čak 97 sudskih odluka za djecu iz DR Konga?

Autor sporne poruke je Emmanuel Kabonga, ravnatelj doma za nezbrinutu djecu u DR Kongu iz kojeg su Hrvati uhićeni u Zambiji, ali i mnogi drugi posvojitelji u Hrvatskoj, posvajali djecu. On je, koliko je poznato izvorima Jutarnjeg, i dalje nedostupan i kongoanskim i zambijskim vlastima.

Sporni, moguće inkriminirajući sadržaj poruke, upute ravnatelja doma hrvatskim državljanima o tome kakva ih procedura čeka i gdje će preuzeti djecu koju su željeli posvojiti, dio je korespondencije osmero hrvatskih posvojitelja s ravnateljem Emmanuelom Kabongom. Pronašle su je zambijske vlasti neposredno prije nego što su četiri para trebala napustiti Zambiju na osnovi odluke suca Makalicha da se postupak obustavlja, ali uz napomenu da to ne znači oslobađajuću presudu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stav DR Konga

Na temelju te korespondencije državni je tužitelj tražio novo privođenje hrvatskih državljana koji su se upravo bili spremali napustiti Zambiju. Gloria Sakulenga je odmah puštena da se brani sa slobode.

>Božinović odgovorio na pitanje što MUP i Uskok rade oko slučaja Zambija
>Nova sutkinja odobrila jamčevinu: Hrvati u Zambiji branit će se sa slobode

U javnosti se prvi put, dva mjeseca nakon prvog odvođenja u zatvor hrvatskih državljana, oglasio i Gauthier Luyela, ravnatelj za zaštitu djece Ministarstva za obitelji i djecu DR Konga, koji je za AFP izjavio da je strancima zakonom zabranjeno od 2017. posvajanje djece. Sve dok se ne osnuje agencija za međunarodna posvojenja, rekao je, sva posvojenja su suspendirana do daljnjeg, nikakve iznimke nisu moguće te je izrazio čuđenje kako su hrvatski državljani došli do dokumenata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve do petka i Luyelove izjave nije se znalo kakav je službeni stav DR Konga o cijelom slučaju; institucije nisu ništa komentirale, a svi upiti hrvatskih medija ostali su bez odgovora. Međutim, iz diplomatskih izvora saznali smo da kongoanski dužnosnici surađuju sa zambijskim vlastima i da je u tijeku usuglašavanje stavova DR Konga i Zambije.

Kongoanska pravosudna tijela, tvrdi izvor Jutarnjeg lista, pokrenula su postupak pronalaženja obitelji četvero mališana i o tome su obavijestila nadležna tijela u Zambiji. Hrvatske vlasti trenutačno su pred zidom, jako teško ostvaruju bilo kakvu službenu komunikaciju s DR Kongom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.