Afera Zambija: Nedostaje barem 11, a možda i 48 ili čak 97 sudskih odluka za djecu iz DR Konga?

isprave
Foto: sudovi.hr/hr/oszl, iStock by GettyImages; fotomontaža: Narod.hr

Unazad 10 godina sudovi su priznali 83 posvojenja iz DR Konga, dok je MUP izdao isprave za 94 djece, a ministar Piletić vjeruje da je posvojeno 131 dijete iz DR Konga.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema konačno kompletiranim podacima 17 naših sudova u razdoblju 2013.-2022. priznalo je 83 odluke DR Konga o posvojenju djece, prema podacima koje je dobio saborski Odbor za obitelj, mlade i sport iz Ureda predsjednika Vrhovnog suda. Naime, predsjednica Odbora Vesna Vučemilović nakon što je prvo dobila podatke za unazad pet godina, naknadno je ipak inzistirala na podacima za unazad 10 godina kao što je i Večernji list tražio u prvoj anketi, ali smo zbog poteškoća u nalaženju tih podataka iz četiri suda dobili podatke za unazad pet godina. Naime, to je razdoblje važno ne samo zbog usporedbe s podacima MUP-a, već i zato što je DR Kongo već od 2013. uveo suspenziju izdavanja izlaznih viza za posvojenu djecu, a od 2016. i zakonsku suspenziju međudržavnih posvojenja“, piše Marinko Jurasić za Večernji list.

Ako je 17 naših sudova u razdoblju 2013.-2022. priznalo je 83 odluke DR Konga o posvojenju djece, to bi značilo da je upravo toliko djece iz Konga u Hrvatskoj. Ali stvarnost je drugačija. Točan broj djece iz DR Konga i dalje ostaje nepoznat. 180, 131, 94 ili 68– to su brojke koje su se dosad spominjale kad je riječ o djeci iz DR Konga koja su posvojili hrvatski državljani.

Otkud navedeni brojevi?

Parovi koji su već posvojili djecu iz DR Kongo tvrde da ih je u Hrvatskoj oko 180. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
“Po podacima koje imamo iz Ministarstva unutarnjih poslova od 2012. vjerujemo da je u Hrvatskoj posvojeno 131 dijete iz Demokratske Republike Kongo”, rekao je ministar rada i socijalne politike Marin Piletić. On se, doduše, osvrnuo na desetogodišnje razdoblje, dok za informacije parova ne znamo iz kojeg su razdoblja.
> Iz DR Kongo u Hrvatsku posvojeno je 180 djece, a Ministarstvo o njima ništa ne zna
> Prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander o aferi Zambija: A kako su djeca?
>Aktivist za dječja prava iz Konga: Ne možeš s djetetom u Zambiju. Službenici koji to dopuštaju dio su mafije
>Dr. Markić: Tomašević laže o svojim vezama s transseksualnim vijećnikom Noom Kraljević, a Grlić Radman pomaže Možemo
> Dr. Željka Markić: O čemu vam još lažu Benčić i Index?

Ipak, zabrinjava da se sve brojke jako razlikuju, pa tako i ona posljednja koju je iznio državni tajnik Žarko Katić koji je tijekom saborske rasprave o Zakonu o putnim ispravama kako su u posljednjih deset godina 94 maloljetnika rođena u DR Kongu dobila hrvatske putovnice.

“Takvih isprava ishođeno je za 94 maloljetnika rođena u DR Kongu u zadnjih deset godina”, rekao je i dodao: “Prema Zakonu o hrvatskom državljanstvu, dijete sa stranim državljanstvom može dobiti hrvatsko državljanstvo kada ga posvoje hrvatski državljani”, rekao je Katić.

> Šola o aferi Zambija: Tko je pitao Afrikance što misle ovome? Ekstremno lijeva bratija ponaša se čisto rasistički
> Zbog afere Zambija država uvodi nova pravila za posvajanje djece iz inozemstva
> Starešina: Srećom, postoji Zambija. Da rasvijetli trulež hrvatskih institucija
>Kako je akterica afere Zambija izigrala zakone: ‘Transrodna’ osoba ne smije posvojiti dijete niti u Hrvatskoj niti u Kongu

Broj od 68 djece spominjala je predsjednica saborskog Odbora za obitelj, mlade i sport Vesna Vučemilović, dok još nije imala sve podatke, kao broj rješenja iz DR Konga priznato na hrvatskim sudovima, od čega trećina na Općinskom sudu u Zlataru. Sada se pokazalo da je taj broj ipak nešto veći.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podsjetimo, u aferi Zambija uhićena su sljedeća četiri para: Damir Magić, elektrotehničar i Nadica Magić, profesorica kemije, Zoran Subošić, gitarist Hladnog piva i Azra Imamović Subošić, službenica Ustavnog suda RH, veterinar Ladislav Peršić i njegova supruga Aleksandra Peršić, vlasnica obrta za njegu kućnih ljubimaca te Noah Kraljević, nekad Dalija Pintarić, rođen kao žena, za kojeg se navodi da je “promijenila spol”, inače sada transrodni vijećnik stranke Možemo u Zagrebu, kojeg određeni mediji danas predstavljaju kao “aktivista za ljudska prava” i Ivona Kraljević, koja radi u Hrvatskom narodnom kazalištu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.