Šola o aferi Zambija: Tko je pitao Afrikance što misle ovome? Ekstremno lijeva bratija ponaša se čisto rasistički

šola
Montaža: Narod.hr, izvor: Knjižara Nova, iStock

Nakon ove afere s posvajanjem ili “posvajanjem” djece u Kongu, čiji su akteri pripadnici radikalno lijeve struje, valja propitati upravo pojam rasizma. Ta ekstremno lijeva bratija u odnosu prema Africi ponaša se, prema ovom slučaju, čisto rasistički, u smislu lošeg eurocentrizma, piše Ivica Šola u svojoj kolumni za Slobodnu Dalmaciju koju djelomično prenosimo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nažalost, u maniri toga lošeg eurocentrizma, o ovom slučaju nastupili su mnogi hrvatski mediji govoreći o Africi i afričkoj djeci koju ovi “spašavaju”. Naime, govoriti o Africi, o afričkoj djeci i kulturi a da nijedan medij, izuzev Provjerenog Nove TV, nije pozvao niti jednog Afrikanca da kaže kako Afrikanci gledaju na cijelu ovu priču, ne samo da je kršenje temeljnih postulata novinarske struke, već i nehotimični rasizam ili podcjenjivanje perspektive onoga o kojem govoriš. Tu prazninu i nepravdu želim ovdje popuniti. Dajem, stoga, pogled iz Afrike na ovu aferu.

Za Afrikanca brojna obitelj je blagoslov

Nazvao sam prijatelje, rođene Afrikance, i htio čuti što oni misle. Sažet ću njihov stav. Stalno se stvara slika Afrikanaca koji ne znaju ništa drugo nego štancati djecu, čitaj siročad. Ne. Za razliku od naše kulture koja je “kultura smrti”, neprijateljska prema rađanju i djeci, afrička kultura voli (novi) život, ne kerove i druge kućne ljubimce koje šetamo po zasranim trotoarima europskih gradova koji demografski propadaju.

Za Afrikanca brojna obitelj je blagoslov.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dijete je radost, a ne prijetnja komforu. Sukladno tome, ogromnu većinu djece koja iz bilo kojeg razloga ostane bez roditelja u Africi automatski preuzima, sukladno njihovoj kulturi, rodbina. U manjim sredinama, svjedoče mi moja afrička braća, kada bilo koja žena rodi dijete, ono je briga (i) cijelog sela. No u većim sredinama, kao i kod nas uostalom, mnoga djeca završe u sirotištima kao meta raznih predatora.

krijumčarenje djece iz Zambije
> Zbog afere Zambija država uvodi nova pravila za posvajanje djece iz inozemstva
> Starešina: Srećom, postoji Zambija. Da rasvijetli trulež hrvatskih institucija
>Kako je akterica afere Zambija izigrala zakone: ‘Transrodna’ osoba ne smije posvojiti dijete niti u Hrvatskoj niti u Kongu

Mjerila sreće i vrijednosti u Africi nisu kao naša

Afrikanci su odgovorni roditelji, a njihova mjerila sreće i vrijednosti nisu ista kao naša, pa i kada su djeca u pitanju. No, prema našim kriterijima, kada rodbina u Africi preuzme dijete ili djecu koja su ostala bez roditelja, reći će da je rodbina siromašna, jer k tome ima i svoju djecu, pa ih onda nukaju na proces posvajanja, pa i kupovinom. Zato citiram Afrikance: “Metoda koju koristi ta mreža posvojitelja je jednostavna. Njezini članovi koriste različite strategije i trikove kako bi uhvatili svoje žrtve. Oni organiziraju višestruko ispiranje mozga žrtvama i, s obzirom na njihove oskudne ekonomske uvjete, obećavaju bolji život.”

Posebno je gnjusno kada se takvim manipulacijama posvoji dijete koje ima žive biološke roditelje i rodbinu koji pod takvim manipulacijama popuste. U jednom, moji prijatelji Afrikanci smatraju da se tako ne čini usluga afričkoj djeci, već ona postaju roba za tuđe samoostvarenje, gdje su djeca sredstvo, a ne svrha.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

(…)

Posvajanje je plemenit čin, duboko poštovanje svim posvojiteljima, pa i djece iz Afrike. No posvajanje djece nije safari. Zato mnoge afričke države zbog tog “safari mentaliteta” primijenjenog na djecu uvode sve rigoroznija pravila. Ta pravila, i njihove obiteljske vrijednosti i kulturu valja poštovati, pa i davanjem i njima medijskog prostora u ovom slučaju.

Kolumnu u cijelosti pročitajte na Slobodnoj Dalmaciji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.