Hrvatin: moramo sustavom omogućiti najkvalitetnijim savjetnicima da postanu suci

Predsjednik Vrhovnog suda Branko Hrvatin ustvrdio je danas u Zagrebu da se sustavom mora omogućiti da sudski savjetnici postanu suci na transparentan način, da najkvalitetniji od njih konkuriraju za ulazak u sudačke redove.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ne automatizmom i privilegijama, već na isti način na koji se biraju suci koji dolaze preko državne škole, da i postojeći sudski savjetnici koji do sada nisu uspjeli postati sucima, imaju jednaku mogućnost se kandidirati i da se njihovo znanje i kvaliteta provjerava”, rekao je Hrvatin na predstavljanju rezultata Twinning projekta u sklopu IPA 2009 programa EU “Profesionalni razvoj savjetnika u pravosudnim tijelima te budućih sudaca i državnih odvjetnika kroz uspostavu samoodrživog sustava obuke,” u koji je utrošeno nešto više od milijun eura.

“Važan je cjeloviti sustav. Moramo omogućiti da postojeći sudski savjetnici pod određenim uvjetima imaju mogućnost postati suci, na transparentan način, provjeravajući njihove kvalitete u radu,” rekao je Hrvatin i dodao kako tek treba osmisliti konkretan sustav obrazovanja i napredovanja u karijeri.

“Mi imamo sudske savjetnike ali za sada nemamo cjeloviti sustav njihovog obrazovanja. Zatim treba odrediti kakve će poslove raditi i na koji način, kako će ući u taj posao, kao će se izabirati, koji će biti ulazni kriteriji pravnika koji završe pravne fakultete – škola ili cjeloživotno učenje,” odgovorio je Hrvatin na novinarsko pitanje o tome kako sudski savjetnik može postati sucem.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje u što je sve utrošen novac iz ovog projekta, Hrvatin je objasnio da je održan veliki broj radionica i osigurana dostupnost literature.

“Više od 250 savjetnika je prošlo kroz njih u proteklih godinu i pol, obrazovano je i 50 budućih voditelja obuke za daljnju edukaciju. Vrlo je kompleksno, nije samo papirologija koju smo vidjeli već i veliki broj aktivnosti,” istaknuo je Hrvatin.

Projektni partneri Pravosudne akademije bili su Državno sudbeno vijeće Kraljevine Španjolske, kao vodeći partner, te Visoko sudbeno vijeće Talijanske Republike i Finski institut za javno upravljanje HAUS, kao prateći partneri.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cilj projekta bio je unaprjeđivanje statusa sudskih i državnoodvjetničkih savjetnika te razvijanje samoodrživog sustava obuke za savjetnike, kao i za kandidate za buduće suce i državne odvjetnike (polaznike Državne škole za pravosudne dužnosnike).

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.