Ilijaš o neuvažavanju struke: Određene udruge sjedaju za stol s ministrom i njihovi se prijedlozi uvažavaju

ilijaš aladrović veljača
Foto: Snimka zaslona, Fah; fotomontaža: Narod.hr

“Mi smo stalno na nekim suprotnim stranama od ministra. Meni se čini da bismo trebali biti na zajedničkoj strani, da bismo zajednički trebali dogovarati stvari. Nažalost događa se to da mi pričamo nešto, a onda se pojave inicijative, onda se pojave određene udruge koje se vrlo dobro čuju, koje vrlo dobro poentiraju, koje sjedaju za stol s tim istim ministarstvom i njihovi prijedlozi se uvažavaju”, upozorava Antun Ilijaš, predsjednik Hrvatske komore socijalnih radnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Reforma sustava socijalne skrbi

Hoće li najavljenom reformom sustava socijalne skrbi korisnici dobiti bolju, efikasniju i transparentniju uslugu u svojoj lokalnoj sredini? Što donosi centralizacija sustava? Hoće li biti dovoljno novca i stručnog kadra za bolji rad socijalne skrbi i nadzor nad njim?

> Predsjednik Komore socijalnih radnika o najavljenoj reformi: Ministarstvo nastavlja s ignorantskim stilom prema struci

> Ilijaš o agresivnom aktivizmu: Dosta je da nam sustav kroje ljudi koji za to nisu kvalificirani

Tekst se nastavlja ispod oglasa

O tome su u srijedu “U mreži Prvog” na HRT-u razgovarali Antun Ilijaš, predsjednik Hrvatske komore socijalnih radnika, Zvjezdana Bogdanović, savjetnica za socijalne politike ministra rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne skrbi, i Nino Žganec, profesor na Studijskom centru za socijalni rad Pravnog fakulteta u Zagrebu.

Uvažavanje aktivističkih udruga umjesto struke

Je li reforma samo još jedna kozmetička promjena, kako tvrdi dio struke, ili kamen temeljac promjena u društvu, kako tvrdi ministar Aladrović.

Ilijaš je rekao da nije uvjeren da će to sve dogoditi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mene izrazito čudi da, ako znamo da je sustav centraliziran. Po nacionalnoj strategiji RH koju je Sabor donio u veljači, govorilo se o decentralizaciji, o ojačavanju sustava socijalne skrbi, odnosno centara za socijalnu skrb. Ovo što se sada radi je centralizacija, kontrola sustava socijalne skrbi i potpuno je promijenjena paradigma na koji će se način raditi u centrima za socijalnu skrb. Ono što je vidljivo je da se kopira sustav mirovinskog osiguranja koji je tako centraliziran i mi mislimo da je to vrlo loše, vrlo neprimjereno”, ističe.

“Ukazivali smo na to cijelo vrijeme. Ali očito nas se ni ne čuje. Mi smo stalno na nekim suprotnim stranama od ministra. Meni se čini da bismo trebali biti na zajedničkoj strani, da bismo zajednički trebali dogovarati stvari, ali nažalost događa vam se to da mi pričamo nešto, a onda se pojave inicijative, onda se pojave određene udruge koje se vrlo dobro čuju, koje vrlo dobro poentiraju, koje sjedaju za stol s tim istim ministarstvom i njihovi prijedlozi se uvažavaju”, upozorava Ilijaš.

Ignoriranje ključnih točaka

“Ono što je nama bilo ključno i što smo mi tražili u cijeloj toj priči, smanjenje je ovlasti. One su sada naznačene i to je sramotno jer se ovaj zakon ne radi od danas do sutra, nego se radi 4 godine. Ključne stvari koje su trebale biti rasterećenje sustava da bi bolje i kvalitetnije radili sa svojim korisnicima – nisu, one su prema ovome – u planiranju. Moramo vjerovati da će se te ovlasti jednog dana smanjiti i da mi konačno počinjemo raditi svoj dio posla. I to je ono što zapravo želimo. Ali očito da tu nismo baš najbolji partneri i mislim da je to žalosno. Da ne pričam da ta reforma uključuje sedam zakona, 5 je komorskih”, rekao je Ilijaš.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Ovo su objave Veljače i Janjić o socijalnim radnicima zbog kojih je dignuta tužba

> Peternel za Narod.hr: ‘Ljevica ovaj tragični slučaj pretvara u političku platformu za torbarenje ideologijom’

> Pogledajte prostačke objave Jelene Veljače koja se unatoč protivljenju struke sastala s ministrom Aladrovićem

> Ogorčena socijalna radnica za Narod.hr: ‘Po čemu je Veljača kompetentna dati svoj sud?’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Ono što činimo u ovom trenutku, mislimo da će doista uroditi plodom i da će donijeti velike rezultate, kako za korisnika tako i za struku, jer cijela reforma se upravo zbog toga radi, naravno zbog korisnika kako bi imali ujednačen pristup u dobivanju usluga, što u ovom trenutku nije slučaj i zbog toga se ide na novi način reforme.

Ide se na Zavod za socijalni rad, ide se na Akademiju, na Povjerenstvo, obiteljske centre koji će biti izdvojeni iz centara za socijalnu skrb, a sve u svrhu ujednačenog pristupa u pružanju usluga. Imamo inovativne usluge koje bi također tome trebale pridonijeti, razvoj mreže usluga na regionalnoj razini, što ovog trenutka nije prisutno”, tvrdi savjetnica za socijalne politike ministra rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne skrbi.

“Sve je to povezano i koordinirano, kako kroz zakone i sve nacionalne dokumente koji se donose. Mi vjerujemo da nismo na suprotnim stranama, jako smo puno razgovarali sa strukom i što se tiče smanjenja ovlasti, išlo se do mjere do koje se u ovom trenutku moglo ići, ali gospodin Ilijaš je ili zaboravio i nije imao potrebu naglasiti da reforma ide dalje. Ovo je prvi korak. U svakom slučaju će se javne ovlasti smanjivati. Ali nije samo to problem, nego uz to i nedostatak stručnih kadrova u sustavu. Mi smo dosad u Centru za socijalnu skrb zaposlili 196 novih stručnjaka”, rekla je Bogdanović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.