Irena Klarić: Status majke odgojiteljice potaknut će mlade da imaju onoliko djece koliko zaista žele

irena
Izvor: Privatni album

Irena Klarić ima 31 godinu i trojicu sinova – pet, dvije i pol i najmlađi od mjesec dana. U dogovoru sa suprugom odlučila je ostati doma s djecom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na upit je li prije čula za mjeru majka odgojiteljica, odgovorila je kako je prije nešto bilo u zakonu, no kako nije zaživjelo.

Što se tiče nove odluke zagrebačke Gradske skupštine, Irena je istaknula kako to neće bitno utjecati na njihov život jer su suprug i ona od početka braka suglasni da žele imati veću obitelj i više djece te ako financije dopuštaju da bi bila doma s njima.

“Iskusili smo dok sam radila da, dok je najstariji sin bio u vrtiću – mi smo ga doma učili jednu stvar, u vrtiću sasvim drugu. Vrtić nam se pokazao kao nužno zlo – roditelji rade, nema tko čuvati dijete i morate potražiti vrtić, to je neizbježno”, rekla je dodavši kako su im s vremenom financijske mogućnosti dopustile da ostane doma s djecom te da samo suprug radi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mjera majka odgajateljica bit će nam dodatna pomoć, no ne i odskočna daska, jer o tome smo suglasni suprug i ja odavno prije”, naglasila je Irena dodavši kako smatra da je ovakva mjera jako dobra: “Ne samo za Zagreb, nego za cijelu Hrvatsku. Svjesni smo svi da je u Hrvatskoj visoka stopa mortaliteta, a niska stopa nataliteta. Smatram da se cijela ekonomija vrti oko natalitetata – ako nema djece, nemamo posla za naše učitelje, u školama je sve manje djece. Moje je viđenje da se sve temelji na djeci”.

“Netko tko je odlučio da neće imati djece, neće djecu imati niti s poticajem. To je neupitno, no smatram da ovakav poticaj svakako dobro dođe. Mislim da je to prava stvar”, rekla je Irena dodavši: “Moj suprug, koji radi i ima sad dobru plaću, i koliko god uplaćuje mirovinsko, on te mirovine nema – tek će budući radnici, naša djeca koja će raditi, zarađivati njegovu mirovinu. On sad radi za mirovinu današnjih umirovljenika”.

“Ovakva mjera će možda potaknuti mlade da imaju onoliko djece koliko zaista žele. Imam dosta prijateljica koje nisu spremne davati se za djecu. Djeca su obveza i ako nisi spreman davati se, ništa vam ne znače ti novci, ali za nekog tko to želi, je jako dobra stvar”, naglasila je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na upit što država može učiniti za višečlane obitelji, istaknula je manju kamatnu stopu za kupnju prvog stambenog objekta.

“Mi smo podstanari i ako želimo uzeti nekakav kredit, dosta je riskantno po tom pitanju. Veća obitelj zahtjeva i više kvadrata, a to automatski povlači i veći kredit”, zaključila je Irena.

Podsjećamo, zastupnici zagrebačke Gradske skupštine u srijedu su, većinom glasova (33 za, 1 protiv (Sandra Švaljek) i 1 suzdržan (Vladimir Ferdelji), bez zastupnika SDP-a i HNS-a koji su prethodno napustili sjednicu, prihvatili prijedlog zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića o izmjenama i dopunama odluke o socijalnoj skrbi kojom će zagrebačkim umirovljenicima, korisnicima gradske novčane pomoći, Grad Zagreb plaćati premije dopunskog zdravstvenog osiguranja u mjesečnom iznosu do najviše 70 kuna, a većinom glasova donijeli su i odluke o novčanoj pomoći za majke i očeve odgojitelje te besplatnim udžbenicima u osnovnim i srednjim školama za učenike romske nacionalne manjine te pomoći Petrinji za nabavu osnovnoškolskih udžbenika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zagrebačka Gradska skupština bez zastupnika SDP-a i HNS-a odlučila pomoći umirovljenicima, roditeljima više djece, školarcima

Prema odluci o novčanoj pomoći za majke i očeve odgojitelje, majke odgojiteljice i osobe izjednačene s majkom odgojiteljicom s najmanje troje djece primat će novčanu pomoć u visini prosječne neto mjesečne plaće u Hrvatskoj. Procjenjuje se da bi u tu svrhu do kraja godine bilo potrebno osigurati deset milijuna kuna u gradskom proračunu.

Željka Adanić: Mnoge obitelji koje bi htjele imati više djece ne usude se jer nemaju poticajne mjere

Ljiljana Ćosić: Da postoji više ovakvih mjera, vjerujem da bi mnoge mlade obitelji ostale u Hrvatskoj

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pod pojmom “osoba izjednačena s majkom odgojiteljicom” smatra se muška osobu koja je otac djeteta, posvojitelj djeteta, skrbnik djeteta ili mu je rješenjem centra za socijalnu skrb povjereno na čuvanje i odgoj najmanje troje djece, od kojih najmlađe dijete još nije polaznik osnovnoškolskog programa obrazovanja. Pravo na novčanu pomoć tako može ostvariti majka odgojiteljica i s njom izjednačena osoba s kojom sva djeca žive u zajedničkom kućanstvu; koja je nezaposlena u vrijeme podnošenja zahtjeva i dalje neprekidno dok prima novčanu pomoć; koja je hrvatska državljanka s neprekidno prijavljenim prebivalištem u Zagrebu od najmanje pet godina neposredno prije rođenja najmlađeg djeteta i dalje neprekidno dok prima novčanu pomoć. Nadalje, djeca moraju imaju prebivalište u Zagrebu u vrijeme podnošenja zahtjeva i dalje neprekidno dok prima novčanu pomoć te nisu upisana u dječji vrtić do početka korištenja obveznog programa predškole.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.