Izglasano pristupanje promjenama Ustava u vezi referenduma: ‘Oduzimanje vlasti od naroda i predavanje vlasti Ustavnom sudu’

Foto: fah

Za odluku o pristupanju promjenama Ustava u vezi referenduma glasalo je 80 zastupnika, 11 je bilo suzdržanih, a 19 protiv.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Foto: Snimka zaslona

Stanke su se tražile zbog promjene Ustava, a prvu je zatražio Mostov Nikola Grmoja.

“Nema nikakvog razloga zašto bi opozicija podržala ove HDZ-ove promjene Ustava. Dva mjeseca ste se sastajali s HDZ-om i što ste dobili? Dobili ste figu. Nisu podržali nijedan vaš prijedlog. Mi s njima nećemo sjesti, nećemo sjesti s onima koji su ukrali niz referenduma. Ovo što HDZ predlaže je oduzimanje vlasti od naroda i predavanje vlasti Ustavnom sudu”, rekao je Grmoja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Podrška Socijaldemokrata HDZ-u

Javio se i Davorko Vidović iz Socijaldemokrata. “Važno je ići u ustavne promjene i potpisi koje smo dali je dobra podloga za raspravu. Nije dobro koristiti Ustav za proguravanje bilo kakvih parcijalnih interesa i trgovanje. Očekujemo da će uskoro doći do inflacije zahtjeva za promjenu Ustava. Mi predlažemo da se pokrene cjelovita rasprava i da se ide u ustavnu reformu. Nakon 22 godine došlo je vrijeme da se ispita čitav niz instituta”, poručio je Vidović.

Da će glasati protiv ili biti suzdržani u slučaju pokretanja procesa promjena Ustava, isključivo vezano uz referendum, izjasnili su se i u Domovinskom pokretu, HSS-u, IDS-u…

Za stanku se javio i Grbin. “Ako oko nečeg želimo postići suglasnost to treba pokazati i dijelima. Vladajuća većina nije dopustila da se razgovara o oba prijedloga za izmjenu Ustava (op.a. drugi prijedlog je onaj o vraćanju prava na pobačaj u Ustav), niti je prihvatila da se Odboru za Ustav ne vežu ruke. Iako je nužno urediti pitanje Ustava oko referenduma, ima i drugih stvari koje su potrebne. Jedno nama najbitnije u SDP-u je zaštitit pravo žene na izbor, a drugo je i pitanje javnosti rada Ustavnog suda”, poručio je Grbin.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Mi se nećemo dati ucjenjivati. Ako oporba neće, mi ćemo povući svoj prijedlog”, poručio je HDZ-ov Branko Bačić.

“Dirljivo je slušati ovaj sirenski zov ostatku oporbe od strane onih koji su ukrali referendume”, poručio je Grmoja. “Sirenske zovove još nismo stavili u povredu poslovnika”, poručio mu je Jandroković i udijelio opomenu zbog zlouporabe povrede poslovnika. Opomenu je dobio i Miro Bulj.

“Kolege iz MožeMosta prave se zaštitnici referenduma, a zapravo su bili ubojice dva referenduma”, kazao je Hrvoje Zekanović i također dobio opomenu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Zašto Pupovac napada referendume i kako ga je Plenković spasio krađom referenduma Narod odlučuje?
> U ime obitelji: ‘Ovako su HDZ i SDP manipulirali potpisima za referendum!’
> Od stranačkih referenduma do zaštite obitelji i e-glasovanja: Što je Plenković obećavao HDZ-ovcima od 2016.?

Što je sporno u nacrtu?

“Nacrt prijedloga Zakona favorizira protivnike narodne referendumske inicijative, time što protureferendumski odbor, koji nema nikakav legitimitet prikupljenih potpisa, suprotstavlja organizacijskom odboru koji je prikupio barem 10 posto potpisa od ukupnog broja birača te daje slobodnu ruku različitim razinama vlasti da sudjeluje u protureferendumskoj kampanji uz protureferendumski odbor, čime suprotstavlja vlast narodu, što je pogrešan koncept. Kodeks dobre prakse Venecijanske komisije o referendumima navodi da “javne vlasti ne smiju utjecati na rezultat glasovanja kroz prekomjernu, jednosmjernu kampanju” , pojasnio je odvjetnik Karlo Novosel ispred U ime obitelji na nedavnom okruglom stolu ‘Čemu referendum’.

“Potrebno je odrediti da se potpisi mogu prikupljati na bilo kojem mjestu na području Republike Hrvatske, kao što je to u Zakonu o izborima zastupnika u Hrvatski sabor, Zakonu o lokalnim izborima, Zakonu o izboru Predsjednika Republike Hrvatske i Zakonu o izboru članova u Europski parlament iz Republike Hrvatske te putem aplikacije e-građani. nema razloga zašto bi prikupljanje potpisa za kandidiranje državnih i lokalnih dužnosnika bilo moguće na svim javnim i privatnim mjestima, a za narodnu referendumsku inicijativu samo na javnim mjestima koje odredi lokalna samouprava”, ističe odvjetnik.

> Selak Raspudić: Silovanje dnevnog reda kako bi se prošvercale ustavne izmjene koje će onemogućiti referendume u Hrvatskoj
> Tko je sve HDZ-u dao potpise za ustavne izmjene koje će u praksi onemogućiti referendume u RH?

Kritična pitanja

Zaključno, ukazao je ponovno na nekoliko kritičnih pitanja:

Tekst se nastavlja ispod oglasa
  • Prikupljanje potpisa na svim javnim površinama i na privatnim mjestima (po kućama, na radnom mjestu) kao za predsjedničkim izborima
  • Prikupljanje potpisa preko sustava e-građani ili posebne aplikacije DIP-a (ako je žele napraviti za sve referendumske inicijative)
  • Omogućiti da volonteri mogu upisivati podatke, uz vlastoručni potpis građana
  • Usklađivanje normi broja potpisa i vremenskih rokova s državama EU (npr. 2% u 3 mjeseca) te minimum 14 dana za brojanje i pripremu potpisnih lista (po referendumskom pitanju – 2 pitanja 2×14 dana), maksimalno 30 dana
Foto: GONG
  • Da se ostavi norma da se usvojeni zakoni i/ili dijelovi Ustava mogu mijenjati samo na narodnom referendumu, kako su i doneseni
  • Da se vodi katalog odbijenih potpisa i razloga odbijanja (za pregled potpisnih lista u pisanom obliku)
  • Propisati da vlast ne može davati mišljenja o narodnoj referendumskoj inicijativi za vrijeme prikupljanja potpisa (propisati neku vrstu “šutnje” kao izborne šutnje), ne smiju zagovarati niti obeshrabrivati prikupljanje, već se mogu očitovati jedino ako se prikupi dovoljan broj potpisa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.