Preminuli pirotehničar tvrtke BIOS-F, koji je u petak stradao u Ličkom Ribniku, 39-godišnji je Karlovčanin Dražen Aleksić, a ranjeni su 36-godišnji Karlovčani Ivan Šolić i Antonio Cindrić, potvrdio je u izjavi za medije na mjestu događaja ravnatelj Hrvatskog centra za razminiranje (HCR) Dražen Jakopec, ističući da je unatoč smanjivanju broja minskih polja borba s minama sve opasnija.
“Nakon Domovinskog rata u teškom poslu razminiranja domovine smrtno je stradalo 36 pirotehničara, a ranjeno 89, a zbog protoka vremena borba s minskim problemom sve je opasnija, čak i tamo gdje postoje zapisnici minskih polja, jer nekada minirana njiva na liniji razgraničenja zaraćenih strana sada se bitno izmijenila, postala je šuma”, rekao je Jakopec.
Založio se zato da svi u društvu sagledaju problem minske opasnosti sa svih potrebnih strana, da bi se došlo do odgovora na pitanje zašto se najteži minski incidenti u posljednje vrijeme prečesto ponavljaju te je rekao da je svako mišljenje i prijedlog dobrodošao.
Sućut obitelji poginulog pirotehničara izrazio je i župan Milan Kolić.
Pirotehničari Šolić i Cindrić došli su oko 15 sati iz Gospića u Karlovac, obojica s manjim ozljedama. Šolić je s ozljedom koljena pušten na kućnu njegu dok će Cindrić, kako se doznanje, ostati na dodatnom pregledu s ranom na grudnom košu koja je u bolnici u Gospiću zašivena s nekoliko šavova.
Jakopec je ranije izjavio da je nesreću u kojoj je nešto prije podneva u Ličkom Ribniku stradao jedan pirotehničar, a dvojica su ozlijeđena, izazvala eksplozija najopasnije mine, poznate i kao ‘promovka’.
Sindikat humanitarnog razminiranja: Do kada profit ispred sigurnosti ljudi?
U povodu smrtnog stradavanja pirotehničara i ranjavanja dvojice u petak nešto prije podneva u Ličkom Ribniku, iz Sindikata humanitarnog razminiranja i Samostalnog sindikata Hrvatske ponovno su upitali do kada će profit biti ispred sigurnosti ljudi.
Povjerenik Sindikata humanitarnog razminiranja Stjepan Tadić upozorio je na konferenciji za novinare da je sigurnost pirotehničara ugrožena kao nikada do sada.
“Tražimo da se prestane na postojeći način određivati cijena razminiranja, jer ponuditelj najniže cijene dobiva posao, no nitko ne uzima u obzir može li se odraditi po sigurnosnim standardima koje moramo poštivati. Moramo prvo uklanjati vegetaciju i tek onda metal detektorima tražiti mine, a to je samoubojstvo”, upozorio je Tadić.
Ljudi nas svakodnevno zovu, nerijetko i ginu, trebamo li svi poginuti da se nešto počne događati, zapitao je Tadić. Svi relevantni sudionici sustava razminiranja trebaju se suočiti s problemima i, ako treba, staviti i moratorij na razminiranje, jer ovako sve više nema smisla, smatra Tadić. Upozorio je na sramotno niske cijene razminiranja, pri čemu je košnja trave ili rezanje živice nekoliko puta skuplje od razminiranja.
Što se tiče broja stradalih pirotehničara, Tadić je rekao kako je službeni podatak do srpnja 2013. bio 60 poginulih pirotehničara, pa bi prema tome sada bilo njih ukupno 62. No, u javnost se izlazi s podacima o 35 odnosno s današnjim danom, 36 stradalih pirotehničara.
Tajnik Samostalnog sindikata Hrvatske Darko Idžaković istaknuo je da se poslovi razminiranja dobivaju na javnom nadmetanju, a cijene su se spustile ispod 3 kune po četvornom metru razminirane površine. Zbgo tako niske cijene pirotehničari su prisiljeni razminirati i do 600 četvornih metara površine dnevno da bi zaradili plaću.
Još lani 3. lipnja uputili smo dopis bivšem premijeru Zoranu Milanoviću, no bez rezultata. Ove godine stanje se pogoršalo pa smo se obratili predsjednici Republike 22. veljače kako bismo upozorili na probleme, a ona nas je uputila na Hrvatski centar za razminiranje (HCR). Ni novi zakon o humanitarnom razminiranju ništa ne mijenja u stvarnosti, jer se sve svodi na koordinacije i sastanke, upozorio je Idžaković.
Izvor: Narod.hr/h
Photo: fah
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.